Polski Ład 2.0 - najważniejsze zmiany dla ekspertów IT
 • Polski Ład 2.0 – najważniejsze zmiany dla ekspertów IT

   

  Z dniem 13 czerwca 2022 roku weszła w życie nowelizacja Polskiego Ładu. Jest to duża reforma podatkowa, która będzie miała wpływ na wszystkich podatników w Polsce, a w tym na ekspertów IT zatrudnionych w oparciu o umowę B2B. W tym wpisie omówimy kluczowe zmiany wprowadzone przez Polski Ład 2.0 i jak wpłyną one na zarobki specjalistów IT. 

  Kluczowe reformy: 

  • Obniżka stawki podatku PIT do 12%, 
  • Likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej, 
  • Zmiana formy opodatkowania w trakcie roku, 
  • Zniesienie podwójnego sposobu wyliczania zaliczek na podatek PIT, 
  • Odliczanie składek zdrowotnych “liniowca” i “ryczałtowca”. 

  Polski Ład 2.0 – obniżka podatku

  Najważniejszą zmianą wprowadzoną przez Polski Ład 2.0 jest modyfikacja skali podatkowej, która określa, ile płacisz podatków w zależności od poziomu dochodów. Nowelizacja obniża stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych w pierwszym przedziale skali podatkowej z 17% do 12%. 

  Podsumowanie: 

  • Do 120 000 zł podatek będzie wynosił teraz 12% minus kwota zmniejszająca podatek (3 600 zł). 
  • Ponad 120 000 zł podatek wyniesie 10 800 zł + 32% nadwyżki ponad kwotę 120 000 zł. 
  • Wysokość kwoty wolnej od podatku wynosi 30 000 zł. 

  Zmiany w zasadach dotyczących obliczania zaliczek na podatek również należy uznać za rewolucyjne. W wyniku obniżenia skali podatkowej, od 1 lipca 2022 roku jedna dwunasta (1/12) kwoty zmniejszającej podatek będzie wynosić 300 zł miesięcznie. Wcześniej do 30 czerwca 2022 r. była to kwota 425 zł. 

  IT Contracting — Sprawdź, jak dostosować strategię do potrzeb kontraktorów.

  element dekoracyjny
  element dekoracyjny

  Koniec z ulgą dla klasy średniej

  Ustawodawca uchylił również przepisy dotyczące stosowania ulg podatkowych dla klasy średniej. Ulga ma zostać zrekompensowane przez obniżenie podatków z 17% do 12%. Ulga podatkowa została zniesiona z mocą wsteczną (od 1 stycznia 2022 roku) i nie będzie miała zastosowania w przyszłorocznym zeznaniu PIT. Jeśli jesteś podatnikiem, który kwalifikował się do tej ulgi, ale ma wyższe podatki z powodu jej niewykorzystania – naczelnik urzędu skarbowego powinien być w stanie zwrócić Ci kwotę tej różnicy. 

  Urząd skarbowy obliczy hipotetyczny podatek należny i jeśli ten okaże się niższy od podatku liczonego na nowych zasadach, automatycznie zwróci podatnikowi różnicę. Oznacza to, że nie ma potrzeby składania wniosku, ponieważ odbywa się to z urzędu. 

  Chcesz dowiedzieć się jakie możliwości daje IT Contracting? Sprawdź następujące publikacje:

  Polski Ład 2.0 = Składka zdrowotna 2.0

  Polski rząd przywrócił przedsiębiorcom możliwość wliczania składek zdrowotnych do rachunków podatkowych, ale nie dotyczy to wszystkich. Nowe rozwiązanie będzie obowiązywać podatników, którzy płacą podatek dochodowy w formie liniowej lub ryczałtu. 

  Liniowcy: nowe przepisy pozwalają liniowcom odliczyć od dochodu lub zaliczyć do kosztów podatkowych firmy zapłacone przez nich składki na ubezpieczenie zdrowotne. Odliczenie to nie może przekroczyć 8700 zł rocznie. Eksperci IT rozliczający się w formie podatku liniowego mają możliwość obniżenia zaliczki na PIT o składki zdrowotne już za czerwiec 2022 lub II kwartał 2022 roku, uwzględniając przy tym te zapłacone przed wejściem w życie nowelizacji, czyli przed 1 lipca br. 

  Ryczałtowcy: Eksperci IT opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych mają prawo do rozliczenia części zapłaconych składek zdrowotnych. Specjaliści IT mogą pomniejszyć przychód z działalności gospodarczej o 50% zapłaconej składki zdrowotnej. W przypadku opodatkowania ryczałtowego od przychodów ewidencjonowanych nie ma żadnych ograniczeń podlegających odliczeniu od przychodów. Składki zdrowotne ryczałtowców są brane pod uwagę przy obliczaniu ryczałtu wypłacanego w trakcie roku podatkowego, czyli przy wypłatach miesięcznych lub kwartalnych. 

  element dekoracyjny
  element dekoracyjny

  Zmiana formy opodatkowania w sierpniu – co musisz wiedzieć?

  Eksperci IT, którzy obecnie rozliczają się na zasadzie ryczałtu, mogą skorzystać z możliwości zmiany sposobu opodatkowania między 1 lipca a 22 sierpnia. Co to oznacza?  Specjaliści, którzy jako formę opodatkowania wybrali ryczałt ewidencjonowany, będą mogli dokonać zmiany opodatkowania na skale dla całego 2022 roku lub będą mogli przez pół roku korzystać z ryczałtu a przez drugą połowę roku ze skali podatkowej. Należy natomiast pamiętać, że wszyscy podatnicy, niezależnie od tego, czy zmienią swój formularz, czy nie, będą mieli obowiązek rozliczenia się z fiskusem do 30 kwietnia 2023 roku. 

  Ważnym jest, aby każdy ekspert IT rozważył wady i zalety zmiany statusu podatkowego. Podatek PIT w wysokości 12% dotyczy tylko pierwszego progu (do 120 tys. zł brutto). Specjaliści, którzy przekroczą ten próg, muszą zastanowić się, czy wolą płacić podatek liniowy w wysokości 19% i niższe składki zdrowotne niż podatnicy na opodatkowani wg zasad ogólnych czy bardziej opłaca im się płacić podatek dochodowy według stawki 12% oraz 32% od nadwyżki dochodu ponad kwotę 120 tys. zł. 

  O Autorze

  Grzegorz Opala opowiada za zarządzanie innowacyjnymi projektami oraz usługami outsourcingu i pracy tymczasowej. Grzegorz ma ponad dziesięcioletnie doświadczenie w pracy w firmach rekrutacyjnych. Swoją karierę zawodową rozpoczął od rozwijania działu zatrudnienia zewnętrznego. Następnie zajmował się wdrażaniem rozwiązań elastycznego zarządzania personelem, interim managementu oraz  IT Contractingu 

  „Polski Ład 2.0 – najważniejsze zmiany dla ekspertów IT” jest drugim artykułem naszej serii “IT Contracting – nowoczesna forma współpracy”. Sprawdź, jak Devire wdraża rozwiązania IT Contracting wewnątrz organizacji.

  Ile zarabia się teraz w IT?
  Sprawdź aktualny raport zarobków w IT - pierwsza połowa 2023