IT Contracting - outsourcing specjalistów IT - Devire

IT Contracting z Devire:
elastyczna współpraca przy projektach IT

Szukasz najlepszych na rynku ekspertów IT, z którymi zrealizujesz kluczowy projekt? A może potrzebujesz czasowo zwiększyć zasoby swojego zespołu? Jeśli szukasz elastycznych rozwiązań, Contracting IT to idealne rozwiązanie dla Twojego biznesu! Z Devire możesz mieć pewność, że stworzysz profesjonalny zespół IT — bez zbędnych formalności, czasochłonnej biurokracji i długiego czasu oczekiwania.
Powiedz kogo potrzebujesz, my zajmiemy się resztą.
Szukasz najlepszych kontraktorów do swojej firmy? Świetnie się składa, bo w Devire rekrutujemy tylko najlepszych.
Wypełnij i wyślij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą i wspólnie omówimy szczegóły.
IT-CONTRACTING
 

 

Z tego przewodnika dowiesz się:

 1. Co to jest IT Contracting? 
 2. Zalety IT Contractingu z Devire 
 3. Gdzie sprawdza się IT Contracting?  
 4. Kiedy warto skorzystać z usług IT Contractingu? 
 5. Jak wygląda wdrożenie rozwiązań IT Contractingu 
 6. Ile kosztują usługi IT Contractingu 
 7. Modele rozliczeń w IT Contractingu 
 8. Modele usług IT Contractingu 
 9. IT Contracting z Devire  
 10. Czy IT Contracting to dobre rozwiązanie dla Twojej firmy? 
 11. IT Contracting czy umowa o pracę z perspektywy pracodawcy? Porównanie.  
 12. Przyszłość IT Contractingu 
 13. IT Contracting FAQ – kluczowe pytania dotyczące współpracy

 

Co to jest IT Contracting?

IT Contracting to elastyczna forma współpracy ze specjalistami IT o różnym zakresie kompetencji. To rodzaj „wynajmu” wykwalifikowanych specjalistów od agencji na określony czas do realizacji konkretnego projektu. Rozwiązanie to znane jest także pod nazwą IT Staff Augmentation.

W ramach usługi Contractingu IT Devire oddelegowuje kontraktora IT do realizacji projektu u klienta. Daje to możliwość natychmiastowego rozpoczęcia projektu — po stronie agencji spoczywa poszukiwanie oraz rozliczanie kontraktorów. Klient może elastycznie dobierać potrzebne mu kompetencje do konkretnej fazy projektu IT bez konieczności utrzymywania na stałe rozbudowanych zespołów.

Zarządzanie całym procesem spoczywa po stronie agencji: zatrudnienie, podpisanie umowy, administracja, obsługa kadrowo-płacowa, a wreszcie wypłata wynagrodzenia. Po uzgodnieniu warunków i zaakceptowaniu kandydatury, agencja oddelegowuje kontraktora/pracownika IT do realizacji projektu. Przypomina to rodzaj wynajmu pozyskanych na określony czas specjalistów do realizacji określonego projektu. Dobra agencja pozostaje w stałym kontakcie z klientem nawet po „zatrudnieniu” eksperta w modelu contractingu IT, żeby upewnić się, że współpraca przebiega zgodnie z planem.

 

Zalety IT Contractingu z Devire

Zalet w ramach IT Contractingu z Devire jest wiele. Przede wszystkim jest to efektywne rozwiązanie, dzięki któremu znacząco ograniczysz koszty oraz pozyskasz wysokiej jakości fachowców. Tworzenie zespołów z wykorzystaniem IT Staff Augmentation to też ogromna oszczędność czasu. Nasi klienci nie muszą poświęcać czasu na poszukiwaniu specjalistów do swoich projektów. W Devire w krótkim czasie oddelegowujemy do współpracy wykwalifikowanych specjalistów lub całe zespoły IT.

W ramach Contractingu IT Devire bierze na siebie wszystkie formalności oraz procedury związane z zatrudnieniem pracowników lub całego zespołu IT. Zajmujemy się outsourcingiem specjalistów IT, umowami i ich rozliczaniem, listami płac i wypłatami. Ponadto możemy zapewnić odpowiedni sprzęt oraz zorganizować miejsce do pracy dla pojedynczych specjalistów lub nawet całych zespołów pracujących nad Twoim projektem.

Korzystając z modelu Contractingu IT, klient zachowuje jednak całkowitą kontrolę nad realizacją wyznaczonych zadań (decydując nad czym i jak pracuje dana osoba czy zespół). Nie musi jednak zajmować się kwestiami związanymi z rekrutacją, zatrudnianiem czy formalnościami, takimi jak: samo poszukiwanie ekspertów na rynku, umowy, rozliczenia, listy płac czy dostępność sprzętu. Zyskuje więc czas. Ale czy wyłącznie?

Elastyczność.

IT Contracting daje olbrzymią elastyczność: klient może szybko reagować na zmiany w projekcie: przesuwać zasoby, dołączać do projektu ludzi z konkretnymi kompetencjami tylko na kilka dni lub tygodni, zamiast wiązać się z nimi długotrwałą umową.

Pieniądze.

Ta forma współpracy to także efektywność kosztowa. Po pierwsze – klient dodaje do projektu zasoby tylko wtedy, gdy naprawdę ich potrzebuje, a po drugie optymalizuje koszty dodatkowe, które zazwyczaj towarzyszą zatrudnieniu kogoś na stałe (np. koszty centralne, tzw. overheady). W przypadku IT Contractingu, koszty tego typu rozwiązań są kosztami usług, a nie zatrudnienia. Nawet w sytuacji tzw. hiring freez’u klient może powierzyć realizację projektów IT zespołowi kontraktorów.

Gdzie sprawdza się IT Contracting?

IT Contracting najlepiej sprawdza się w przypadku firm, które prowadzą projekty wieloetapowe, podzielone na zadania i fazy, kiedy każde zadanie wymaga osobnego oszacowania.

Praktyka pokazuje, że ta usługa znajduje zastosowanie zarówno w dużych, jak i w małych firmach. Instytucje publiczne nie stanowią tu wyjątku i również korzystają z tej formy współpracy, powierzając wykonanie określonych zadań kontraktorom.

Devire od lat wspiera klientów z szeregu branż i sektorów rynku. Nasze doświadczenia obejmują m.in.:

 • branżę finansową i ubezpieczeniową
 • branżę medyczną i farmaceutyczną
 • sektor publiczny
 • branże IT / Telco w tym software house’y, integratorów i dostawców sprzętu.

Kiedy warto skorzystać z usług IT Contractingu?

Contracting IT sprawdzi się zawsze, gdy zależy Ci na czasie oraz elastyczności. Rozwiązania outsourcingowe z Devire dostępne są praktycznie od ręki i dają możliwość elastycznego rozliczania i zarządzania projektami. IT Contracting doskonale sprawdza się więc przy realizacji projektów podzielonych na poszczególne zadania i fazy. Każde zadanie szacowane jest osobno, dzięki czemu istnieje możliwość dołączania do projektu nowych ekspertów dysponujących konkretnymi, potrzebnymi w danym momencie kompetencjami.

Kompetencje specjalistów są dobierane zgodnie z oczekiwaniami klienta i wymaganą technologią. Jeśli potrzebne są dodatkowe umiejętności, kwalifikacje lub inny język programowania, można praktycznie od ręki wymienić lub zatrudnić dodatkowych deweloperów. Nie zaburza to harmonogramu prac nad projektem.

Taka forma współpracy może być też optymalnym rozwiązaniem dla firm, które szybko chcą stworzyć zespół od podstaw lub natychmiastowo uzupełnić go o konieczne w danej fazie kompetencje, a borykają się np. z tzw. headcount freez’em, czyli zamrożeniem etatów (związanych chociażby z restrukturyzacją, brakiem budżetu lub ograniczeniami zatrudnienia wynikającymi z przyjętej strategii rynkowej).

Jak wygląda wdrożenie rozwiązań IT Contractingu?

Wdrożenie rozwiązań nie jest kłopotliwe ani wymagające z perspektywy klienta. Proces współpracy z agencją nie musi być wielkim przedsięwzięciem, a rozwiązania outsourcingowe z powodzeniem funkcjonują także w przypadku pojedynczych zleceń. Każdy projekt outsourcingowy jest inny, a proponowane przez agencję HR Devire rozwiązania za każdym razem szyte są na miarę. Zazwyczaj proces wdrożenia wygląda następująco:

1.Briefing z klientem

Przedstawiciel Devire rozmawia z klientem na temat potrzeb i oczekiwań. Jeśli wiesz już kogo szukasz – omawiamy wspólnie Twoje wymagania (zarówno te dotyczące twardych umiejętności technicznych jak i elementów miękkich). Jeśli potrzebujesz wsparcia w ustaleniu stawki dla kontraktora lub np. budowie opisu stanowiska – przedstawiciel Devire może pomóc także w tym.

2.Rozpoczęcie poszukiwań

Natychmiast po potwierdzeniu oczekiwań i stawki, nasz zespół delivery rozpoczyna poszukiwania kontraktorów. Rynek pracy w IT jest niebywale konkurencyjny, dlatego nasz team korzysta z szeregu metod i narzędzi dotarcia – własnej sieci kontaktów i bazy danych, systemu poleceń, działań marketingu rekrutacyjnego, ogłoszeń na portalach czy działań w mediach społecznościowych.

3.Wybór kontraktorów

Przedstawimy wybrane profile zawodowe kandydatów spełniających Twoje oczekiwania oraz możliwości budżetowe. Po zapoznaniu się z nimi oraz rozmowie z Twoim opiekunem po stronie Devire, możesz wybrać osoby, którym złożymy propozycję współpracy.

4.Dopełnienie formalności

Wszelkie formalności związane z nawiązaniem współpracy z kontraktorami leżą po naszej stronie.

 

Ile kosztują usługi IT Contractingu?

Koszt usługi Contractingu IT to oczywiście jeden z najważniejszych elementów wpływających na decyzję o wyborze dobrego dostawcy – dyskusja na ten temat nie może odbywać się przecież w oderwaniu od kwestii budżetowych. Punktem wyjścia do rozmowy o kosztach jest zawsze definicja tego kogo szukasz. Głównym kosztem będzie bowiem wynagrodzenie ekspertów oddelegowanych do realizacji Twojego projektu, powiększone o marże dostawcy. Jeśli chcesz zweryfikować, ile zarabiają eksperci IT, możesz skorzystać z naszego Raportu Wynagrodzeń. Znajdziesz tam zarówno stawki na umowie o pracę jak i kontrakcie B2B.

Modele rozliczeń w IT Contractingu

Modele rozliczeń bywają różne i zależą przede wszystkim od skali Twojego projektu. Realnie, na rynku najczęściej spotykanych jest pięć opcji:

Time & Material

Time & Material to rozliczenie z przepracowanych przez kontraktorów godzin. Ten system najczęściej wykorzystuje się przy długoterminowych zleceniach, takich jak: rozwój aplikacji czy utrzymywanie systemów oprogramowania. Dobrze się sprawdza także w sytuacjach, w których trudno z góry oszacować zakres i skalę działania lub gdy mogą się one gwałtowanie zmienić. Model Time & Material funkcjonuje na rynku w kilku odmianach, jedną z najwygodniejszych z perspektywy klienta jest tzw. Closed Book.

W takim wypadku ustalasz stałą stawkę za miesiąc lub godzinę świadczenia usług przez każdego z kontraktorów. Miesięczny koszt jest obliczany na podstawie ilości godzin przepracowanych przez każdego kontraktora. Każdego tygodnia lub miesiąca, arkusz z rozliczeniem przepracowanych godzin musi być zatwierdzony przez klienta. Na jego podstawie agencja rozlicza się z kontraktorami.

W ramach ustalonego budżetu agencja kompleksowo zajmuje się poszukiwaniem oraz rozliczaniem ekspertów w Twoim projekcie. Nie zaskoczą Cię żadne dodatkowe koszty, ponieważ na barkach agencji spoczywa odpowiednie skalkulowanie wszystkich kosztów w taki sposób, abyś nie musiał martwić się niczym poza powodzeniem prowadzonego przez Ciebie projektu.

Fixed price

Model fixed price polega na przekazaniu agencji pełnej odpowiedzialności nie tylko za rekrutację i opiekę nad pracownikiem, ale również cały proces oraz efekt końcowy danego projektu IT (np.budowa aplikacji). W tym modelu to agencja odpowiada za dostarczenie finalnego produktu, czyli gotowej aplikacji, zgodnie z ustalonym wcześniej SLA (Service Level Agreement). Jako klient otrzymujesz gotowy produkt, w ustalonym wcześniej terminie i budżecie. Więcej o rozwiązaniach Fixed price możesz przeczytać na stronie dotyczącej Devire IT Services.

Flat Fee

Flat fee to opłata ryczałtowa, która obliczana na podstawie umowy zawieranej na samym początku współpracy. Faktura jest wystawiana co miesiąc w oparciu o zatwierdzony zakres usług. Takie rozliczenie ogranicza koszty administracyjne po stronie klienta i umożliwia efektywną prognozę wydatków.

Customized sollutions

Warto zaznaczyć, że modele rozliczeń są konstruowane w zależności od wymagań projektowych i indywidualnych potrzeb klienta. Są sytuacje, w których bardziej optymalne jest połączenie dwóch modeli rozliczeniowych w obrębie jednego projektu.

Modele usług IT Contractingu

Usługi mogą być świadczone w kilku różnych modelach. Poznaj modele usług Contractingu IT świadczone przez Devire i wybierz ten, który najlepiej sprawdzi się w Twoim projekcie. Jeśli nie wiesz, który model będzie optymalny – nic nie szkodzi – odezwij się do nas, aby porozmawiać o stojących przed Tobą wyzwaniach IT.

Dowiedz się więcej o różnych modelach IT Contractingu
 

IT Contracting z Devire

Rozwiązania z obszaru outsourcingu oferowane przez Devire cieszą się zaufaniem blisko setki firm. Każdego dnia niemal 500 kontraktorów i pracowników zewnętrznych Devire realizuje po stronie naszych klientów w całej Polsce różnorodne projekty.

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach w obszarze IT Contractingu.
Umów bezpłatną konsultację.

Czy IT Contracting to dobre rozwiązanie dla Twojej firmy?

Firmy z sektora prywatnego i publicznego, które prowadzą kompleksowe projekty IT, coraz częściej korzystają z form zatrudnienia zewnętrznego określanych jako IT contracting.

Usługa contractingu IT to forma elastycznej współpracy ze specjalistami IT na dany czas w celu realizacji określonego projektu. W tym modelu zatrudniasz specjalistę (body leasing) lub cały zespół ekspertów (team leasing), jednocześnie outsourcując cały proces poszukiwania, zatrudniania i obsługi administracyjnej tych osób do agencji IT contractingowej.

IT Contracting czy umowa o pracę z perspektywy pracodawcy? Porównanie.

Z badań przeprowadzanych w 2020 roku wynika, że blisko połowa ekspertów IT w Polsce prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą.

Różnice pomiędzy tradycyjnym zatrudnieniem w oparciu o umowę o pracę, a kontraktem B2B to dużo więcej niż tylko kwestie podatkowe. Każda z tych form współpracy ma swoje mocne i słabsze strony. Żadna z nich nie jest też lepsza bądź gorsza od drugiej – są po prostu inne. Przygotowaliśmy krótkie porównanie:

Umowa o pracę Kontrakt B2B
Przepisy regulujące Kodeks Pracy Kodeks Cywilny
Badania medycyny pracy Obowiązkowe Nie dotyczy
Czas pracy Zgodnie z umową i KP Nienormowany
Prawo do urlopu Zgodnie z Kodeksem Brak, możliwość wpisania do umowy przerwy w świadczeniu usług
Alokacja kosztów Budżet headcount-owy Koszty usług zewnętrznych
Wyposażenie stanowiska pracy Zapewnia pracodawca (zgodnie z Kodeksem) Możliwy outsourcing sprzętu przez dostawcę

 

Przyszłość IT Contractingu

Przyszłość contractingu IT zmierza ku jeszcze większej elastyczności. Nie ulega wątpliwości, że zmienia się sposób i modele pracy. Sami eksperci IT poszukują elastyczności, którą zapewnia współpraca na podstawie kontraktu B2B. Ponadto z roku na rok rośnie liczba osób i firm, które decydują się na taką formę współpracy szczególnie w branży IT, a z badań przeprowadzonych przez MBO Partners wynika, że będzie ich coraz więcej. Do 2027 roku ponad połowę siły roboczej będą stanowili samodzielni pracownicy i wykonawcy. Aktualne trendy, jak i brak specjalistów IT spowodowały, że dynamicznie rozwija się rynek contractingu IT. Firmy, aby zaspokoić́ swoje potrzeby rekrutacyjne, wręcz walczą ze sobą̨ o wykonawców na płaszczyźnie międzynarodowej. A w przypadku bardziej wymagających projektów, przedsiębiorstwa będą polegać na contractingu, aby uzyskać maksymalne efekty w krótkim czasie.

IT Contracting FAQ – kluczowe pytania dotyczące współpracy

Czy outsourcing talentów IT zapewni Twojej firmie oszczędności kosztowe?

Tak, ta usługa zapewni Twojej firmie oszczędności kosztowe. Ta forma współpracy eliminuje kilka kosztów ogólnych, w tym: obsługę administracyjno-kadrową, powierzchnię biurową, sprzęt/oprogramowanie do pracy, podatki, ubezpieczenie i wiele innych.

Czy Devire zapewnia wyposażenie stanowiska pracy oraz narzędzia do pracy dla kontraktorów?

Devire może zapewnić wszystko od narzędzi do pracy, po technologie czy służbową kartę płatniczą. Z wyjątkiem sytuacji, w której, klient woli zapewnić kontraktorowi sprzęt służbowy.

Jaki jest minimalny okres trwania projektu?

Minimalny okres trwania projektu jest definiowany przez założenia współpracy oraz sprawny przebieg realizacji zlecenia. Należy wziąć również pod uwagę czas potrzebny na wdrożenie kontraktora w dany projekt oraz przewidziany na realizacje projektu.

Jak szybko kontraktor może zacząć pracę?

Czas rozpoczęcia współpracy jest determinowany w zależności od poziomu doświadczenia i kompetencji specjalisty, technologii oraz rozmiaru zespołu. Z reguły czas zaangażowania kontraktora w nowy projekt trwa od 2 tygodniu do miesiąca.

Kto zarządza czasem pracy kontraktora?

Zarządzanie czasem pracy kontraktora zależy od modelu rozliczenia. W przypadku modelu fixed price Devire ponosi pełną odpowiedzialność za rekrutację i rozliczanie ekspertów w danym projekcie. Również w przypadku Time & Material Devire odpowiada za cały proces zarządzania talentem. Natomiast w ramach modelu Flat fee to klient decyduje o czasie pracy kontraktora.

Jaka jest gwarancja realizowanych usług?

W przypadku rezygnacji kontraktora z udziału w projekcie, Devire jest zobowiązane do zapewnienia zastępstwa. W zależności od wybranego sposobu rozliczenia.

Dowiedz się więcej o różnych modelach IT Contractingu
Nasze usługi
Nasze możliwości nie kończą się tutaj. Sprawdź inne rozwiązania, które mogą wesprzeć Twój biznes.