Ostatni kwartał roku to dla wielu przedsiębiorstw czas podsumowania dotychczasowych działań, a także wyznaczania planów na przyszły rok finansowy. Planowanie budżetu pełni kluczową rolę przy szacowaniu inwestycji, rozwoju struktur czy kreowaniu polityki personalnej organizacji. Już w 2020 roku wielu pracodawców skierowało swój wzrok na rozwiązania outsourcingowe. Przede wszystkim dlatego, że pandemia zmusiła firmy do redukcji etatów czy wstrzymania zatrudnienia. Dlaczego warto wykorzystać outsourcing jako zewnętrzne źródło zatrudnienia? I dlaczego budżetowanie to idealny moment, aby to zrobić?

Okres pandemii jest prawdziwym sprawdzianem zarządzania organizacją w zmieniającym się środowisku. Największym wyzwaniem okazało się dysponowanie zasobami firmy w sposób zrównoważony i zapewniający ciągłość jej funkcjonowania. Wielu pracodawców zdecydowało się na radykalne cięcia kosztów poprzez redukcję etatów, wstrzymanie planowanych zatrudnień czy ograniczenie planowanych inwestycji. Brak pewności co do przyszłości oraz konieczność szybkich zmian w krótkim czasie, pokazały jak ważna w życiu organizacji jest elastyczność.

Już w 2020 roku zaobserwowaliśmy znaczny wzrost zainteresowania elastycznymi formami zatrudnienia. Znaczna część przedsiębiorców skupiła swój wzrok właśnie na rozwiązaniach outsourcingowych. Dlaczego? Korzystając z tego modelu współpracy z wyspecjalizowaną agencją, firma przenosi ryzyka związane z rotacją, procedurą zatrudnienia czy czasochłonną rekrutacją nowego personelu. Biorąc pod uwagę, że obecnie organizację zmierzają ku planowaniu budżetów na 2022 rok, chcielibyśmy wyjaśnić jakie korzyści niesie outsourcing personelu oraz jak ująć i opisać usługę w budżecie.  

Czym jest budżetowanie?

Budżetowanie polega na oszacowaniu rentowności biznesu, jak i wydatków jakie organizacja poniesie do jej realizacji. Im większa dokładność tych prognoz, tym organizacja lepiej radzi sobie podczas osiągania założeń oraz celów. Właściwy budżet pełni kluczową rolę przy planowaniu inwestycji, rozwoju struktur czy kreowaniu polityki personalnej organizacji.

Planowanie budżetu – dlaczego warto wykorzystać outsourcing?

Wiele firm zmaga się obecnie z koniecznością pozyskania wykwalifikowanych specjalistów, ale niestety nie może sobie pozwolić na zatrudnienie nowych pracowników na stałe. W takich sytuacjach doskonale sprawdzi się outsourcing pracowniczy, w ramach którego Devire dostarcza dopasowanych ekspertów, jednocześnie pełniąc funkcję pracodawcy. To rozwiązanie doskonale sprawdza się również, gdy firma ma trudności ze znalezieniem na rynku odpowiedniego specjalisty o rzadkich i niszowych umiejętnościach.

W jakich przypadkach outsourcing pracowniczy sprawdzi się najlepiej?

1. Wsparcie podczas procesów rekrutacyjnych, bez konieczności budżetowania zwiększenia zespołu rekrutacji czy Talent Acquisition. Co więcej firma rekrutacyjna/outsourcingowa bierze odpowiedzialność za pełną obsługę kadrowo-płacową, tak aby nie generować dodatkowych zadań dla wewnętrznej administracji klienta.

2. Zewnętrzny kanał zatrudnienia. Jeżeli Twoje plany budżetowe nie zakładają wzrostu liczby wakatów (tzw. headcount freeze) lub trudno oszacować, ile osób zostanie zatrudnionych w nadchodzącym roku? Warto wykorzystać outsourcing personelu jako zewnętrzny kanał zatrudnienia dodatkowych kandydatów na liście płac Devire.

3. Szukanie oszczędności. Jeżeli ważnym elementem założeń budżetowych jest optymalizacja kosztów i efektywność, należy pamiętać, że koszty personelu zewnętrznego, nie wiążą się z kosztami tzw. overheadów – które sprawiają, że ostatecznie każdy pracownik oprócz swojego wynagrodzenia, generuje dodatkowy koszt dla klienta. Konsultant zewnętrzny pozostaje pracownikiem Devire, więc nie jest on wykazywany jako wewnętrzny pracownik klienta.

4. Równomierne rozłożenie kosztów. W zależności od świadczonego serwisu outsourcingowego, Devire umożliwia przypisanie kosztu usługi do wskazanego przez klienta cost center – co zapewnia równomierną konsumpcję budżetu w różnych działach biznesowych.

5. Optymalizacja biznesu. Serwis outsourcingowy umożliwia wyposażenie zewnętrznego personelu w konieczne narzędzia takie jak telefon, laptop czy samochód służbowy. Co więcej Devire umożliwia wynajęcie przestrzeni biurowej oraz pełnej infrastruktury w ramach jednej usługi – bez konieczności jej wcześniejszego budżetowania.

Szukasz sprawdzonej firmy rekrutacyjnej? A może szukasz najlepszych ekspertów na rynku pracy, z którymi zrealizujesz kluczowy projekt? Skontaktuj się z nami. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o outsourcingu pracowniczym? Przygotowaliśmy przewodnik dla firm, który krok po kroku wyjaśnia czym jest i jak działa zatrudnienie zewnętrzne. Sprawdź!