IP Box to ulga dla programistów umożliwiająca specjalistom IT obniżenie podatku dochodowego z 19% do 5%. Brzmi zachęcająco? Dowiedź się jakie warunki musisz spełniać, aby skorzystać z ulgi.  

Programiści prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą o profilu badawczo-rozwojowym od 1 stycznia 2019 roku mogą skorzystać z niższego opodatkowania dochodów w ramach ulgi IP Box. Nowa forma opodatkowania jest odpowiedzą Parlamentu na potrzeby przedsiębiorców z branży IT.  

Zwiększona konkurencyjność software house’ów

Wprowadzenie nowej ulgi opodatkowania daje szanse na obniżenie podatków oraz jest postrzegana jako jeden z głównych kryteriów wyboru przyszłego pracodawcy. Wcześniej polskie przedsiębiorstwa rywalizowały o talenty z firmami z Europy Zachodniej. Nie była to łatwa walka. Software house’y z Europy Zachodniej działały na atrakcyjnych warunkach i były w stanie zaproponować większe wynagrodzenia kontraktorom IT z Polski. Po wprowadzeniu IP Box w Polsce, konkurencyjność płacowa polskich software house’ów zwiększyła się, a specjaliści IT coraz częściej decydują się na prace dla firmy z polskim kapitałem.

Jak skorzystać z IP Box?

Preferencja podatkowa w postaci ulgi IP Box obowiązuje do 1 stycznia 2019 roku. Założeniem projektu jest obniżenie podatku do 5% dla dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w ramach działalności badawczo-rozwojowej. Z ulgi mogą skorzystać osoby fizyczne, płacące podatek PIT i osoby prywatne składające zeznanie podatkowe CIT. Dodatkowo, od zainteresowanych wymaga się prowadzenia działalności gospodarczej, która przenosi prawa lub udziela licencje na napisane oprogramowanie oraz prowadzi szczegółową ewidencję.

Z ulgi IP Box można było skorzystać już w 2020 roku rozliczając koszty za rok 2019. Obecnie pytania o nią zaczęły pojawiać się coraz częściej w przeprowadzanych procesach rekrutacyjnych. - komentuje Julian Pigoń, Senior Account Manager zespołu rekrutacyjnego IT Outsourcing w Devire.

Kto może skorzystać z ulgi IP Box?

Niestety nie wszyscy mogą skorzystać z IP Box. O ulgę mogą strać się programiści kreujący nowe systemy operacyjne, budujący nowe algorytmy czy wykorzystujący innowacyjne technologie. W związku z tym specjaliści IT zajmujący się rutynowymi czynnościami nie kwalifikują się do korzystniejszego rozliczenia podatkowego. Zatem przed wystąpieniem do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o indywidualną interpretację, trzeba zadać sobie pytanie czy rzeczywiście wykonywana praca ma charakter systematyczny i związany jest z prowadzeniem badań i tworzeniem nowych rozwiązań.

Aby móc skorzystać z ulgi, trzeba przestrzegać jasno określonych zasad, co musi być też potwierdzone umową – i o to najczęściej pojawiają się pytania kandydatów. Ulga pozwala rozliczyć zyski z projektów badawczo rozwojowych, które powstają w oparciu o prawa własności intelektualnej, a zawarta umowa musi ściśle określać przedmiot praw autorskich oraz pola eksploatacji, na których dochodzi do ich przeniesienia. – dodaje Julian Pigoń.

Opinie dotyczące interpretacji są różne. Niektórzy uważają, że warto o nią wystąpić, dla innych cały proces wydaje się zbędny i czasochłonny. Specjaliści Devire rekomendują kontaktorom pokuszenie się o tego typu dokument. Zwłaszcza, że jest to oficjalne stanowisko organu podatkowego. W przypadku kontroli interpretacja z dobrze opisanym stanem faktycznym prowadzonej działalności umożliwi kontraktorowi IT bezproblemowe rozliczenie podatkowe.

IP Box tylko dla kontraktorów IT?

IP Box przynosi korzyści zarówno kontraktorom jak i software house’om. Dla kontraktorów IT, którzy spełniają warunki skorzystania z IP Box, ulga jest szansą na wyższe zarobki. Software house’y, które rozwijają i sprzedają zakupione wcześniej oprogramowania, mogą również skorzystać z preferencyjnego sposobu opodatkowania. W obu przypadkach, ważny jest sposób sformułowania umowy pomiędzy zainteresowanymi stronami. Bowiem umowa musi jasno stwierdzać co jest jej przedmiotem i czy ten przedmiot podlega preferencyjnemu opodatkowaniu.

Każdego dnia niemal 500 kontraktorów i pracowników zewnętrznych Devire realizuje po stronie naszych klientów różnorodne projekty.

Szukasz sprawdzonej firmy rekrutacyjnej? Sprawdź rozwiązania rekrutacyjne i outsourcingowe Devire.

Szukasz pracy? Sprawdź aktualne oferty pracy