LGBTQ+ na rynku pracy: Co powinien wiedzieć HR?

Próby oszustwa. Znaleźliśmy przypadki osób fałszywie twierdzących, że reprezentują Devire. Jeśli natkniesz się na podejrzane wiadomości (zwłaszcza wysyłane za pośrednictwem poczty elektronicznej lub komunikatorów, takich jak Telegram lub Messenger), unikaj interakcji z nimi. Devire utrzymuje wysokie standardy prywatności i nigdy nie prosi o poufne informacje finansowe ani nie pobiera opłat od kandydatów do pracy. Jeśli masz wątpliwości czy wiadomość pochodzi od naszego pracownika skontaktuj się z nami.

Ukryj
  • LGBTQ+ na rynku pracy: Co powinien wiedzieć HR?

     

    Działy HR zaczynają zdawać sobie sprawę, że jeśli chcą przyciągnąć i zatrzymać najbardziej utalentowanych kandydatów, muszą w większym stopniu uwzględniać społeczność LGBTQ+. W tej publikacji Alicja Klitenik, Diversity & Inclusion Leader Devire rozmawia z Cecylią Jakubczak, Managerką PR i Komunikacji Kampania Przeciw Homofobii o tym, co powinien wiedzieć HR o społeczności LGBTQ+, aby stworzyć bardziej włączające środowisko pracy. Sprawdzamy także, jak wygląda sytuacja osób LGBTQ+ na rynku pracy.

    Dyskryminacja społeczności LGBT+ - legalna?

    Alicja Klitenik: Osoby LGBTQ+ a kodeks pracy i dyskryminacja. Jak to wygląda w praktyce?

    Cecylia Jakubczak: Polski Kodeks pracy zawiera zakaz dyskryminacji osób LGBT+ w zatrudnieniu. Mimo to, jak wykazały badania opublikowane w najnowszym raporcie KPH i Lambdy Warszawa „Sytuacji społecznej osób LGBTA w Polsce – Raport za lata 2019-2020”, który powstał we współpracy z Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego, aż 35 proc. osób LGBTA  nie mówi o swojej orientacji psychoseksualnej bądź tożsamości płciowej przynajmniej części ze swoich współpracowników i współpracowniczek. Co ciekawe, sytuacja różni się w zależności od sektora. Najlepiej sytuacja wygląda sektorze pozarządowym – blisko 34 proc. osób, które pracują w NGOsach, mówi otwarcie o swojej orientacji i  tożsamości, tuż za 3 sektorem jest sektor prywatny – tam odsetek takich osób wynosi 32 proc. Najgorzej jest w sektorze publicznym – tam zaledwie 24 proc. osób LGBT+ czuje się na tyle dobrze, żeby mówić o tym, z kim żyje i z jaką płcią się utożsamia.

    LGBTQ+ na rynku pracy

    Alicja Klitenik: Jak obecnie wygląda sytuacja osób LGBTQ+ na rynku pracy? Czy polskie firmy na przestrzeni ostatnich lat chętniej zatrudniają przedstawicieli tej grupy?

    Cecylia Jakubczak: Osobami doświadczającymi gorszego traktowania w pracy ze względu na orientację psychoseksualną czy tożsamość płciową są przede wszystkim osoby transpłciowe – dyskryminację deklaruje ponad 18 proc. z nich. Niepożądanymi zachowaniami, które kryją się pod pojęciem „gorsze traktowanie”, mogą być np. powodujące dyskomfort pytania dotyczące orientacji psychoseksualnej  bądź tożsamości płciowej, homo-, bi- i transfobiczne żarty, jak również utrudnienia w uzyskaniu awansu bądź podwyżki. Pytania o orientację psychoseksualną nie wolno zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a to oznacza, że nie może stanowić podstawy do zatrudnienia lub nie zatrudnienia danej osoby. Dlatego trudno mi odpowiedzieć na pytanie dot. tego, czy polskie firmy na przestrzeni ostatnich lat chętniej zatrudniają osoby LGBT+.

    Zatrudnienie osób nieheteronormatywnych

    Alicja Klitenik: Czy możesz podzielić się dobrymi praktykami w zatrudnieniu osób nieheteronormatywnych?

    Cecylia Jakubczak: Dwoma przykładowymi narzędziami, które pracodawca może wykorzystać na etapie zatrudniania, który ja rozumiem jako rekrutację, jest ogłoszenie o pracę i formularz rekrutacyjny. W ogłoszeniu możemy uwzględnić informację, z której będzie wprost wynikało, że jesteśmy pracodawcą oferującym równe szanse i zobowiązującym się do zwalczania wszelkich form dyskryminacji. Natomiast w formularzu rekrutacyjnym możemy dodać rubrykę dot. używanych zaimków i preferowanego imienia. A to tylko dwa bardzo proste do wdrożenia przykłady działań, bo możliwości jest pełen wachlarz.

    Nieświadome uprzedzenia w procesie zatrudniania: Jak uniknąć dyskryminacji w organizacji?

    Jak migracja wpłynie na rynek pracy w Polsce? Jak budować świadomość pracodawców w kontekście zatrudnienia mniejszości narodowych i etnicznych?

    Dobre praktyki

    Alicja Klitenik: Jak być sojusznikiem i sojuszniczką osób LGBTQ+?

    Cecylia Jakubczak: Dobry sojusznik czy sojuszniczka, to przede wszystkim osoba, która słucha, daje przestrzeń, edukuje się i okazuje wsparcie. Słuchając ważne jest, żeby nie podważać doświadczeń osoby, która decyduje się podzielić się z nami swoją historią – musimy mieć otwarte zarówno uszy jak i serce. Jako sojusznicy i sojuszniczki powinniśmy zadbać o to, aby osoby LGBT+ miały możliwość zabrania głosu w swojej sprawie – w czyimś imieniu możemy mówić, gdy mamy pewność, że osoby z grupy mniejszościowej zrobiły to przed nami. Nawet, gdy wiemy już dużo, znamy wiele statystyk na pamięć, a język inkluzywny nie ma przed nami tajemnic,  to  nie ma co się zatrzymywać i warto dalej się edukować. I pamiętajmy –  o tym, że wspieramy społeczność LGBT+ nie dowie się nikt, jeżeli nie pokażemy tego światu. Wystarczy tęczowa przypinka wpięta w ubranie czy flaga zawieszona w oknie –  małymi działaniami zmieniamy świat wokół nas. A jeżeli mamy taką możliwość, to wspierajmy finansowo organizacje działające na rzecz osób LGBT+ czy to darowizną czy przekazując 1% na daną inicjatywę – to też jest forma sojusznictwa.

    Pride Month w Devire

    Jeśli chodzi o zarządzanie różnorodnością, jest kilka kluczowych rzeczy, o których należy pamiętać. Po pierwsze i najważniejsze, musisz zadbać o to, by twoje miejsce pracy było naprawdę przyjazne i integrujące dla wszystkich pracowników. Oznacza to wprowadzenie zasad i procedur, które będą sprzyjać tworzeniu środowiska opartego na szacunku i równości.

    „LGBTQ+ na rynku pracy: Co powinien wiedzieć HR?” jest kolejnym artykułem z serii „Diversity & Inclusion” dostępnym na naszej stronie. Więcej o tworzeniu włączającego środowiska pracy dowiesz się tutaj. Sprawdź co robi Devire, by być firmą promującą różnorodność i otwartość na rynku pracy.