Czy są korzyści z zatrudnienia kandydatów 50+?
 • Czy są korzyści z zatrudnienia kandydatów 50+?

   

  Istnieje kilka powodów, dla których „srebrna gospodarka” jest ważna dla polskich przedsiębiorców. Po pierwsze, jest to duży i rosnący rynek. Według badania „Ageizm w Polsce” przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny do 2050 roku liczba osób w wieku 50+ będzie stanowić niemal 40 proc. ludności polskiego społeczeństwa. Oznacza to, że będzie więcej potencjalnych kandydatów z tej grupy wiekowej. Sprawdź, jak są korzyści z zatrudnienia kandydatów 50+.  

  Zatrudnianie pracowników 50+ ma wiele zalet. Po pierwsze, firmy mogą skorzystać z ich bogatego doświadczenia i wiedzy. Ponadto, dojrzali kandydaci są bardziej dyspozycyjni i wykazują większe zaangażowanie od młodszych pokoleń.  

  Co to jest „srebrna gospodarka”?

  W Polsce coraz bardziej widoczny jest niż demograficzny. Oznacza to, że maleje liczba osób w wieku produkcyjnym, co w nadchodzących latach będzie miało znaczący wpływ na polską gospodarkę, w tym na polski rynek pracy. Biorąc pod uwagę, że zapotrzebowanie na specjalistów przewyższa liczbę dostępnych osób, jednym ze sposobów na rozwiązanie problemu niedoboru talentów jest wykorzystanie „srebrnej gospodarki”. 

  „Srebrna gospodarka” to termin używany do opisania aktywności ekonomicznej osób dojrzałych. Obejmuje ona zarówno pracę płatną, jak i nieodpłatną. Zaangażowanie w proces rekrutacyjny kandydatów 50+ ułatwi pracodawcom zapełnienie dostępnych wakatów, a przede wszystkim znalezienie doświadczonych i kompetentnych pracowników.  

  Organizacje zróżnicowane kulturowo – dlaczego warto?

  Szukasz sprawdzonej firmy rekrutacyjnej? A może szukasz najlepszych ekspertów na rynku pracy, z którymi zrealizujesz kluczowy projekt? Skontaktuj się z nami. 

  Dlaczego wykorzystanie potencjału osób starszych jest ważne dla polskich przedsiębiorców?

  Starzenie się społeczeństwa jest rzeczywistością w Polsce i wielu innych krajach na świecie. Z drugiej strony trwałą zmianą, którą obserwujemy na rynku pracy, jest ogromne przyspieszenie procesów cyfryzacji i automatyzacji. W efekcie pracodawcy borykają się z rekordowo wysokim niedoborem talentów, a także powiększa się grupa kandydatów niedopasowanych do potrzeb pracodawców. Zmiany, o których mowa, tworzą zarówno wyzwania, jak i możliwości.

  Jest wiele powodów, dla których zatrudnianie starszych pracowników może być korzystne dla firm. Pierwszym z nich jest bogate doświadczenie i umiejętności ekspertów. Po drugie, kandydaci 50+ są zazwyczaj bardziej lojalni wobec firmy i mniej skłonni do zmiany pracy. Wreszcie, wymagają mniej szkoleń niż młodsi pracownicy. Nawet w przypadku braku kompetencji w zakresie cyfryzacji, pracodawcy mogą wprowadzić działania ukierunkowane na aktywizacji osób starszych uwzględniającą reskilling i uspkilling. 

  Czym są nieświadome uprzedzenia? Dowiedź się!

  Rekrutacja bez uprzedzeń - zatrudnienie kandydatów 50+

  W świetle obecnego niedoboru talentów zatrudnienie kandydatów 50+ stanowi wielką szansę dla firm m.in. ułatwiając pracodawcom znalezienie wysoce wykwalifikowaną i lojalną kadrę pracowniczą. Jak powinna przebiegać włączająca, wolna od uprzedzeń rekrutacja „srebrnej gospodarki”?

  Pierwszym krokiem do efektywnej walki z uprzedzeniami w procesie rekrutacyjnym jest zróżnicowanie zespołu HR oraz promowanie idei różnorodności. Działania prowadzące do stworzenia dobrego wzorca funkcjonowania organizacji oraz angażowania współpracowników do osiągnięcia wyznaczonych celów są kluczowe dla działów HR w każdej firmie. I w tym przypadku mowa jest o profesjonalnych szkoleniach dla hiring managerów, rekruterów oraz osób zaangażowanych w rekrutacje na temat nieświadomych nastawień i różnorodności.

  Rekrutacja inkluzywna to przede wszystkim otwarcie się na różne kanały dotarcia do kandydata oraz publikowanie ofert skoncentrowanych na stanowisku, wymaganiach oraz praktycznych umiejętnościach. Dlatego warto zadbać o to, aby na etapie tworzenia oferty pracy czy wstępnej weryfikacji kandydatów rekruterzy swoją postawą i działaniami promowali świadome podejście dla różnorodności.

  Jeśli chcesz zatrudnić kandydatów w wieku 50+, możesz skontaktować się z agencjami rekrutacyjnymi, które specjalizują się w wyszukiwaniu kandydatów dla firm na podstawie kompetencji kandydata, a nie wieku, pochodzenia etnicznego czy płci. W Devire specjalizujemy się w łączeniu firm z największymi talentami na rynku pracy. Chętnie pomożemy Ci znaleźć idealnego kandydata do Twojego kolejnego projektu.