Ryzyka związane z outsourcingiem ekspertów IT
 • Ryzyka związane z outsourcingiem ekspertów IT – czego się spodziewać i jak ich uniknąć?

   

  Korzyści z outsourcingu ekspertów IT jest wiele. Współpraca z agencją outsourcingową to dostęp do większej ilości talentów, optymalizacja kosztów i poprawa wydajności pracy zespołu. Istnieją jednak  zagrożenia, których należy być świadomym. W tym artykule omówimy ryzyka związane z outsourcingiem ekspertów IT i sposoby ich unikania.

  Firmy outsourcingowe bez doświadczenia

  W ostatnich latach outsourcing stał się popularnym rozwiązaniem dla firm. Z dnia na dzień powstaje coraz więcej nowych agencji outsourcingowych. Jednak nie wszystkie takie firmy są sobie równe. Ryzyko związane ze współpracą z nowopowstałymi agencjami outsourcingowymi jest dość duże. Niższe koszty są okupione brakiem doświadczenia potrzebnego do dostarczenia wysokiej jakości usług.   

  Innym zagrożeniem związanym ze współpracą z niedoświadczonymi firmami outsourcingowymi jest częsty brak zrozumienia potrzeb i wymagań klientów. Niedoświadczone agencje mogą być mniej elastyczne w negocjowaniu warunków z klientami, bo pierwszy etap podjęcia współpracy już na początku opierał się na atrakcyjnej ofercie. Ponadto nowe agencje w wielu przypadkach nie mają dostępu do tych samych zasobów i narzędzi, co firmy z kilkuletnim doświadczeniem. Jednym z nich są budowane latami bazy kandydatów. 

  Czy wiesz, że w bazie Devire jest prawie 500 tys. kandydatów? Szukasz najlepszych kontraktorów do swojej firmy? Powiedz kogo potrzebujesz, my zajmiemy się resztą.

  Aby uniknąć takiego ryzyka należy sprawdzić referencje i opinie o agencji, z którą chce się podjąć współpracę. Dodatkowo weryfikacja wzoru umowy, zakresu prac i harmonogramu, z pewnością pomoże klientowi podjąć świadomą decyzję, czy dana firma to rozwiązanie, którego potrzebuje. 

  element dekoracyjny
  element dekoracyjny

  Ujawnienie wrażliwych danych

  Innym ryzykiem, którego obawiają się klienci zainteresowani outsourcingiem pracowników IT, jest ujawnienie poufnych danych dotyczących projektu. Klienci mogą zapobiegać ujawnianiu poufnych danych na wiele sposobów. Najważniejszą rzeczą jest nawiązanie współpracy z rekomendowaną agencją outsourcingową, która posiada odpowiednie polityki i procedury. Istotne jest również sprawdzenie klauzul poufności i innych dokumentów, które można podpisać, aby zapobiec tego typu sytuacjom. Jeśli nadal problematyczne może wydawać się ujawnienie wrażliwych danych, można zawsze zdecydować się na współpracę z firmą, która ma doświadczenie w obsłudze takich projektów.  

  Chcesz dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z IT Contractingu? Sprawdź następujące publikacje:

  Ukryte koszty w outsourcingu ekspertów IT

  Kolejnym zagrożeniem związanym z outsourcingiem ekspertów IT tak zwane “ukryte koszty”, które ponosi klient. Koszty, które nie są wyszczególnione w wycenie i przez to trudne do oszacowania przy podejmowaniu decyzji, bywają zaskoczeniem dla wielu klientów. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto na etapie planowania dokładnie określić wszystkie zobowiązania finansowe, które wiążą się z tym rozwiązaniem, nawet te pozornie niewielkie. Zanim klient podpisze jakąkolwiek umowę z agencją outsourcingową, powinien upewnić się, że wszystkie warunki współpracy są uwzględnione, a zasady zrozumiałe. Dodatkowo warto upewnić się, że wszystkie uzgodnione zasady i warunki zostały spisane. Pozwoli to uniknąć wszelkich nieporozumień i sporów w przyszłości. 

  O Autorze

  Karolina Rostkowska – Account Manager IT Contracting – w firmie rekrutacyjnej Devire odpowiada za sprzedaż usług IT w modelu outsourcingowym. Posiada ponad 4-letnie doświadczenie w obszarze sprzedaży rozwiązań IT oraz rekrutacji. 

  „Ryzyka związane z outsourcingiem ekspertów IT – czego się spodziewać i jak ich uniknąć?” jest kolejnym artykułem naszej serii “IT Contracting – nowoczesna forma współpracy”. Dowiedź się więcej o możliwościach, jakie niesie ze sobą IT Contracting.