Jak dostosować strategię do potrzeb kontraktorów?
 • IT Contracting — Jak dostosować strategię do potrzeb kontraktorów?

   

  Rynek pracy w branży IT szybko się zmienia, a menedżerowie ds. zasobów ludzkich muszą dostosowywać swoje strategie, aby za nim nadążyć. Forma zatrudnienia preferowana przez pracowników ewoluowała daleko poza tradycyjną pracę na pełen etat. Eksperci z branży IT chcą większej elastyczności i różnorodności, wobec tego szukają różnych sposobów zatrudniania, w tym poprzez IT Contracting. Równolegle w związku z obecnym niedoborem specjalistów w branży IT wiele firm decyduje się na kontraktowanie usług IT, aby uzyskać dostęp do nowej puli wysokokwalifikowanych specjalistów. W tym wpisie omówimy korzyści wynikające z korzystania z usług IT  Contractingu oraz odpowiemy na pytanie jak dostosować strategię poszukiwań do potrzeb kontraktorów.  

  Zmieniający się świat zatrudnienia w branży IT

  Skuteczność strategii zatrudniania jest zależna od stopnia zrozumienia przez menedżera ds. HR kluczowych potrzeb kandydatów oraz celów organizacji. Obecny trend w kierunku bardziej elastycznych form współpracy stwarza nowe możliwości dla ekspertów IT. Dzieje się tak, ponieważ tradycyjny model zatrudnienia na pełen etat nie jest już tak powszechny, a firmy są coraz bardziej otwarte na zatrudnianie pracowników na zasadzie kontraktu. Dlaczego popularność kontraktów terminowych w IT stale rośnie? 

  Jest wiele powodów, dla których firmy decydują się na kontraktowanie usług IT. Po pierwsze, oferują one dużą elastyczność zarówno dla klienta, jak i dla eksperta. Dzięki kontraktowi terminowemu klient może wybrać usługi, które chce otrzymać, a dostawca może wybrać ramy czasowe, w których chce świadczyć te usługi. Ta elastyczność pozwala obu stronom dopasować kontrakt do swoich potrzeb. 

  Ustalenie konkurencyjnej siatki płac jest jednym z czynników przyczyniających się do zdobycia przewagi konkurencyjnej na rynku pracy. Sprawdź zarobki w branży IT.

  element dekoracyjny
  element dekoracyjny

  Po drugie IT Contracting umożliwia Klientowi dostęp do bardzo doświadczonej grupy konsultantów. Świadczących swoje usługi w najnowszych technologiach na różnorodnych projektach.  Istotnym czynnikiem w usługach IT Contractingu jest krótka szybka dostępność konsultantów najczęściej wynosi ona od 14 do 30 dni. W tym czasie konsultant jest gotowy by przystąpić do świadczenia usług.  

  Dzięki umowom terminowym klient może szybko reagować na zmiany w projekcie i realokować zasoby w zależności od potrzeb. Ta forma współpracy jest też efektywna kosztowo, ponieważ klient płaci tylko za usługi faktycznie zrealizowane. Dodatkowo, kontrakty terminowe skutkują niższymi kosztami dla klienta w stosunku do zatrudnianie specjalisty na stałe.  

  Chcesz dowiedzieć się jakie możliwości daje IT Contracting? Sprawdź następujące publikacje:

  Potrzeby kontraktorów — które aspekty warto wziąć pod uwagę?

  Znalezienie odpowiedniego eksperta z branży IT jest kluczowe dla dalszej rentowności biznesu i innowacyjności prowadzonych projektów. Jakie aspekty są najważniejsze dla kontaktorów? Jak pracodawcy mogą wykorzystać te informacje, aby stworzyć atrakcyjną ofertę dla wykonawców?  

  Jako menadżer ds. HR musisz być świadomy różnych aspektów, które mogą wpłynąć na decyzje kandydata. Poza kwestiami finansowymi są też inne czynniki, które są ważne dla wykonawców, należą do nich: 

  • Ambitne projekty dające możliwość rozwoju, 
  • Środowisko pracy, zarówno jeśli chodzi o zespół, z którym będą pracować, jak i o kulturę firmy, 
  • Potencjał współtworzenia innowacyjnych produktów, 
  • Stabilność pracy, zarówno jeśli chodzi o sam projekt, jak i o działalność firmy, 
  • Wykorzystanie najnowszych technologii i frameworków. 
  przekładka
  element dekoracyjny

  Kontraktorzy coraz częściej chcą stawiać czoła wyzwaniom, mieć możliwość uczenia się i czuć, że są częścią czegoś większego. Aby przyciągnąć największe talenty, Twoja firma powinna skupić się na tworzeniu atrakcyjnego środowiska pracy i oferowaniu konkurencyjnego wynagrodzenia.  

  Ponadto, trend polegający na ograniczeniu procesu rekrutacji do jednego maksymalnie dwóch spotkań staje się coraz bardziej popularny wśród ekspertów IT. Specjaliści są zainteresowani udziałem w procesie, który nie jest przewlekły i nie trwa kilka tygodni. IT to branża, w której liczy się dynamizm, a ten sposób rekrutacji potencjalnych pracowników bierze to pod uwagę. Dzięki odpowiedniemu podejściu możesz znaleźć wykonawców, których potrzebujesz, by efektywnie realizować swoje cele biznesowe. 

  Szukasz sprawdzonej firmy rekrutacyjnej? A może szukasz najlepszych ekspertów na rynku pracy, z którymi zrealizujesz kluczowy projekt? Skontaktuj się z nami. 

  Jesteś kontraktorem IT lub chcesz nim zostać? Zostaw swoje CV lub poleć swojego znajomego.

  Jak dostosować strategię do potrzeb kontraktorów?

  Przedsiębiorstwa zawsze musiały dostosowywać swoje strategie zatrudniania pracowników, aby sprostać potrzebom rynku. W ostatnich latach, w związku z rozwojem elastycznych form zatrudnienia, stało się to jeszcze ważniejsze. W porównaniu z tradycyjnym zatrudnieniem, kontraktorzy zapewniają dostęp do odpowiednich kompetencji wtedy, kiedy są one rzeczywiście potrzebne. IT Contracting może zapewnić firmie wiele korzyści, w tym: 

  Dostęp do większej puli talentów: Kiedy zlecasz usługi IT, masz dostęp do puli wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów. Oznacza to, że możesz uzyskać najlepsze możliwe rezultaty dla swojego projektu. 

  Zewnętrzny kanał zatrudnienia: Kontraktowanie usług IT może odbywać się przez zewnętrzny kanał rekrutacji. Pomoże ci to uniknąć wysokich kosztów związanych z wewnętrzną rekrutacją i szkoleniami. 

  element dekoracyjny

  Optymalizacja kosztów: Jedną z największych korzyści płynących z kontraktowania usług IT jest to, że może to pomóc w optymalizacji kosztów. Korzystając z usług zewnętrznych konsultantów płacisz jedynie za zrealizowane usługi.  

  Optymalizacja biznesu: Kontraktowanie usług IT może też pomóc w optymalizacji biznesu. Korzystając z usług Kontraktorów możesz wykonać więcej pracy w krótszym czasie, co umożliwi alokowanie wewnętrznych zasobów Twojej organizacji do innych obszarów działalności firmy. 

  Bardziej zróżnicowane zespoły: Kiedy kontraktujesz usługi IT, masz możliwość zbudowania bardziej zróżnicowanego zespołu. To może pomóc ci wejść na nowe rynki i poszerzyć bazę klientów. 

  O Autorze

  Bartosz Maligłówka odpowiada za sprzedaż usług IT Contracting, zarządzanie zespołem oraz współpracę z strategicznymi klientami Devire. Bartosz ma ponad dziesięcioletnie doświadczenie w pracy w firmach rekrutacyjnych. Swoją karierę zawodową rozpoczął od rekrutacji stałych. Następnie zajmował się sprzedażą usług IT outsourcingu.  

  „IT Contracting — Jak dostosować strategię do potrzeb kontraktorów?” jest pierwszym artykułem naszej serii “IT Contracting – nowoczesna forma współpracy”. Sprawdź, jak Devire wdraża rozwiązania IT Contracting wewnątrz organizacji.