Dlaczego kompetencje biznesowe są ważne dla kontraktora IT?
 • Dlaczego kompetencje biznesowe są ważne dla kontraktora IT?

   

  Aby odnieść sukces w roli specjalisty IT na kontrakcie, ważne jest posiadanie silnych kompetencji biznesowych. Dzisiejsze firmy w dużej mierze polegają na technologii, a osoby, które potrafią dostarczać wydajne i skuteczne rozwiązania, są bardzo poszukiwane. Jednak przy stale zmieniającym się rynku pracy w branży IT nadążanie za najnowszymi trendami może być trudne. Kontraktorzy IT muszą mieć silne wyczucie biznesowe, rozumieć najnowsze trendy i osiągnięcia w branży, a co ważniejsze, muszą umieć sprzedać rozwiązania.

  Umiejętności biznesowe – co się na nie składa?

  Istnieje wiele różnych umiejętności biznesowych, których programiści potrzebują, aby odnieść sukces. Najważniejsze z nich to:

  1. Umiejętność efektywnego komunikowania się z zespołem nietechnicznym i klientami.
  2. Silne umiejętności zarządzania projektami.
  3. Doskonałe umiejętności analityczne i rozwiązywania problemów.
  4. Dogłębne zrozumienie najnowszych trendów technologicznych.
  5. Umiejętność pracy pod presją czasu i dotrzymywania terminów.
  6. Dobra umiejętność pracy w zespole.
  7. Doskonałe umiejętności komunikacji pisemnej i ustnej.

  Stale rozwijając i doskonaląc te umiejętności, specjalista IT będzie lepiej oceniany na rozmowach o współpracę czy biznesowych, co również przełoży się na wyższe wynagrodzenie.

  element dekoracyjny
  element dekoracyjny

  Kompetencje biznesowe w IT - dlaczego nie warto ich ignorować?

  W przeszłości najważniejszym czynnikiem decydującym o sukcesie w tej branży były twarde umiejętności techniczne. Jednak w miarę jak sektor IT staje się coraz bardziej złożony i konkurencyjny, umiejętności miękkie zyskują na znaczeniu. Eksperci pracujący na najbardziej dochodowych kontraktach potrafią rozwiązywać i wdrażać zaawansowane rozwiązania technologiczne, jak również opracowywać te rozwiązania z biznesem.

  Tu za przykład może posłużyć rekrutacja na stanowisko Software Architekta. W tym przypadku, oprócz znajomości technologii i systemów, komunikatywność jest wręcz niezbędną cechą tego eksperta. Rolą Architekta jest opracowanie często złożonego rozwiązania, które stanowi odpowiedź na potrzebę biznesową, a następnie zaplanowanie procesu jego wytwarzania oraz nadzorowanie procesu wdrożenia. Specjalista ten pełni niejako rolę łącznika między biznesem a zespołem IT. Rola ta wymaga zatem wysoko rozwiniętych kompetencji miękkich takich jak zdolności perswazji i negocjacji, czy umiejętność przedstawiania i sprzedawania rozwiązań technologicznych.

  Na które kompetencje biznesowe zatem zwrócić uwagę?

  Umiejętności miękkie są ważne na każdym etapie kariery zawodowej kontraktora IT. Ich doskonalenie może być opłacalną inwestycją. Z uwagi na to, że pracodawcy z branży IT przywiązują coraz większą wagę do kompetencji miękkich, eksperci, którzy stawiają na rozwój w tym zakresie, otrzymają bardziej profitowe oferty współpracy, niż ci, którzy tych atrybutów nie posiadają. O jakich cechach mowa? Na których warto skupić się w pierwszej kolejności?

  Znaczenie umiejętności organizacyjnych w branży IT jest nie do przecenienia. Szczególności w przypadku kontraktora IT efektywna organizacja własnego czasu pracy jest niezbędna do wykonywania usług w tym modelu współpracy.

  Branża IT w dużej mierze opiera się na pracy zespołowej, a zgrany zespół, który dobrze się ze sobą dogaduje, to często podstawa sukcesu. Dlatego właśnie umiejętności komunikacyjne są tak ważne w tym zawodzie – pomogą lepiej pracować w zróżnicowanym zespole.

  element dekoracyjny
  element dekoracyjny

  Aby zapewnić jak najlepszą obsługę klienta końcowego i wsparcie sprzedaży, specjaliści IT ściśle współpracują z innymi zespołami. Oznacza to, że nie są już tylko odizolowaną wyspą wiedzy, ale raczej jednym z elementów większej układanki. Ich rola jest bardziej konsultacyjna – pomagają innym działom dowiedzieć się, co należy zrobić z technologią, aby wszystko mogło funkcjonować jak najbardziej płynnie i efektywnie, a także wspierają inne zespoły w sprzedaży rozwiązania.

  Kreatywność jest ważna we wszystkich aspektach programowania. Nie chodzi tylko o kodowanie, a o wykorzystywanie tej umiejętności podczas znajdowania rozwiązań problemów lub naprawiania błędów, które wcześniej mogły zostać przeoczone przez innych. Kreatywność jest kluczowa na stanowiskach, które zajmują się projektowaniem interfejsu między użytkownikami a technologią, a więc dla UX/UI Designera czy Mobile Developera.

  Chcesz dowiedzieć się jakie możliwości daje IT Contracting? Sprawdź następujące publikacje:

  O Autorze

  Iwona Soroko-Pasiroska – Business Manager IT Contracting – opowiada za współpracę z kluczowymi partnerami Devire oraz dostarczanie kompetencji technicznych na kontrakty, jak również działania employer brandingowe do kontraktorów IT. Iwona ma ponad 15 letnie doświadczenie w sprzedaży usług dla biznesu. Swoją karierę zawodową rozpoczęła od sprzedaży rozwiązań reklamowych w wydawnictwie Murator. Następnie zajmowała się sprzedażą rozwiązań rekrutacyjnych i employer brandingowych m.in., w grupie Agora S.A.

  „Dlaczego kompetencje biznesowe są ważne dla kontraktora IT?” jest kolejnym artykułem naszej serii “IT Contracting – nowoczesna forma współpracy”. Sprawdź, jak Devire wdraża rozwiązania IT Contractingu wewnątrz organizacji.

  Zawsze szukamy nowych talentów, a dzięki naszej globalnej sieci kontaktów możemy pomóc Ci znaleźć idealny kontrakt. Sprawdź oferty pracy.

  Ile zarabia się teraz w IT?
  Sprawdź aktualny raport zarobków w IT - pierwsza połowa 2023