Rynek pracy w Polsce w 2024 roku — trendy i prognozy
  • Polski rynek pracy w 2024 roku — trendy i prognozy dla poszczególnych regionów

     

    Nadchodzący rok przyniesie wiele wyzwań i zmian na polskim rynku pracy. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy będą musieli elastycznie dopasować się do nadchodzących zmian. Chociaż ogólne prognozy są optymistyczne i wskazują na dalszy wzrost gospodarczy, sytuacja w poszczególnych regionach może się znacząco różnić. W tym artykule przyglądamy się trendom, które będą kształtować polski rynek pracy w 2024 roku. Sprawdzamy również, jakie szanse czekają na kandydatów i pracodawców oraz z jakimi wyzwaniom przyjdzie im się mierzyć.

    Demografia a polski rynek pracy

    W nadchodzących latach pracodawcy będą zmagać się z wyzwaniami natury demograficznej — przede wszystkim z szybko starzejącym się społeczeństwem. Według obliczeń Eurostatu, tylko w latach 2020-29 zmiana struktury społecznej doprowadzi do skurczenia rynku pracy aż o milion pracowników! Dekadę później zmniejszy się on niemal o 700 tysięcy pracowników, zaś w latach 2040-49 – niemal o 2,2 mln osób!

    Czynnik demograficzny będzie więc determinował i kształtował rynek pracy w całej Polsce. Jednak jego wpływ będzie miał zróżnicowane nasilenie — uzależnione od regionu, branży i specjalizacji zawodowej. W konsekwencji firmy jeszcze bardziej będą walczyć o talenty. Pracownicy zaś będą mogli czerpać z tej sytuacji dodatkowe profity. Organizacje, które podejmą wysiłek stworzenia przejrzystego i atrakcyjnego środowiska pracy, wyprzedzą inne firmy w wyścigu o talenty i zyskają przewagę konkurencyjną.

    Doskonalenie umiejętności i podnoszenie kwalifikacji

    Z badań Światowego Forum Ekonomicznego wynika, że w nadchodzących latach kluczem do zapewnienia stabilnego zatrudnienia i satysfakcjonujących zarobków będzie nieustanne doskonalenie swoich umiejętności i podnoszenie kwalifikacji. Dynamicznie zmieniający się rynek pracy, napędzany automatyzacją, cyfryzacją i globalizacją, wymagać będzie od pracowników również większej elastyczności, gotowości do nauki i adaptacji się do nowych realiów.

    Rosnąca rola sztucznej inteligencji

    Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego, sztuczna inteligencja posiada w sobie potencjał, aby całkowicie przekształcić światowy rynek pracy. Osoby posiadające wyższe wykształcenie są bardziej narażone, ale także lepiej przygotowane do czerpania korzyści z możliwości, które daje AI.

    Rozwijające się gospodarki powinny priorytetowo traktować rozwój infrastruktury cyfrowej i umiejętności cyfrowych. Przewiduje się bowiem, że do 2030 roku liczba globalnych stanowisk pracy w branży cyfrowej wzrośnie do około 92 milionów. Zawody te mogą zwiększyć możliwości młodszych pracowników, którzy nie posiadają dużego doświadczenia zawodowego. Chęć pozyskania nowych umiejętności, otwartość na nowe technologie i umiejętność szybkiego uczenia się mogą stać się bowiem dla nich kluczem do sukcesu.

    Sprawdźmy, jaki wpływ na rynek pracy będą miały te wyzwania w poszczególnych regionach w Polsce:

    Rynek pracy w Gdańsku i północnej Polsce

    Pomimo ubiegłorocznych wyzwań, sytuacja na rynku pracy w północnej Polsce zapowiada się obiecująco. W 2023 w Trójmieście w sektorze usług biznesowych zatrudnionych było około 38 000 pracowników. Prognozy wskazują, że w pierwszym kwartale 2024 liczba ta wzrośnie do około 42 300. Świadczy to o silnej pozycji tego regionu i stwarza obiecujące perspektywy na przyszłość.

    Region Polski północnej od lat przechodzi transformację gospodarczą, dywersyfikując swoje portfolio biznesowe. Inwestycje w odnawialne źródła energii i infrastrukturę portową stanowią kluczowe elementy tej strategii. Rozwój tych dwóch sektorów może znacząco przyczynić się do wzrostu gospodarczego i stworzyć wiele nowych miejsc pracy.

    Inwestycje strategiczne, takie jak budowa wież wiatrowych Baltic Operator i rozbudowa terminala portowego Baltic Hub, są dowodem na wciąż ewoluujący krajobraz biznesowy Polski północnej. Projekt Baltic Operator stanowi kluczowy krok w kierunku transformacji energetycznej Polski i zwiększenia udziału OZE w miksie energetycznym kraju. Baltic Hub ma natomiast szansę wzmocnić pozycję Polski północnej jako ważnego węzła logistycznego na mapie Europy.

    W nadchodzących latach w Gdańsku i północnej Polsce obserwować będziemy wysokie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych inżynierów i liderów średniego szczebla w takich obszarach jak infrastruktura sieciowa, cyberbezpieczeństwo, inżynieria danych, kontroling finansowy i księgowość.

    W regionie istnieje wiele możliwości dla pracowników, którzy nie boją się wyzwań i są gotowi na zmiany. Tamtejszy rynek pracy nie ogranicza się już bowiem tylko do tradycyjnych sektorów. Przyszłość zatrudnienia w dużym stopniu zależy obecnie od wykorzystania nowych technologii i zielonej energii oraz zaangażowania w proces transformacji cyfrowej.

    Ile zarabia się w Gdańsku i Polsce północnej? Pobierz nowy raport płacowy Devire 2024 i dowiedz się, w których branżach można liczyć na najwyższe zarobki.

    Pula talentów w Gdańsku i Polsce północnej - infografika

    Rynek pracy w Krakowie i Małopolsce

    Niezwykła siła rynku pracy w Krakowie i Małopolsce tkwi w wytrwałości i zdolnościach adaptacyjnych wielu lokalnych biznesów. Umiejętności te będą kluczowe w nadchodzącym pełnym niepewności roku. Kierunek zmian na małopolskim rynku pracy będzie nadal kształtowany przez te same trendy, które obserwowaliśmy już w 2023 roku. Kluczową rolę będą również odgrywały trwające modernizacje i automatyzacje w branży produkcyjnej i magazynowej.

    Planowane inwestycje w Małopolsce stwarzają duże szanse na rozwój gospodarczy regionu i stworzenie nowych miejsc pracy. Do kluczowych projektów należą m.in. warta prawie miliard złotych inwestycja firmy Philip Morris w nowe linie produkcyjne oraz rozbudowa linii produkcyjnej Valeo. Poza tym brytyjskie Imperial Brands rozwija obecnie w Krakowie globalne centrum usług. Pracę znalazło tam już 100 osób, a docelowo ma zostać zatrudnionych nawet 500 pracowników.

    Podczas gdy niektóre procesy SSC są przekierowywane do krajów o niższych kosztach, sektor IT w Krakowie i Małopolsce nadal świetnie się rozwija. Rośnie także zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu inżynierii, wsparcia technicznego, płatności i należności, księgowości korporacyjnej, a także doświadczonych sprzedawców.

    Bazując na zebranych przez nas danych oraz wieloletnim doświadczeniu, w Devire przewidujemy, że rok 2024 przyniesie stabilizację lub niewielki wzrost zatrudnienia w Krakowie i Małopolsce. Pracownicy mogą spodziewać się tam umiarkowanych podwyżek lub stabilizacji płac, co stanowi kontynuację trendu zapoczątkowanego już w ubiegłym roku.

    Jednak dla osób z małym doświadczeniem zawodowym znalezienie pracy w tym regionie może stanowić spore wyzwanie. Firmy stają się bowiem coraz bardziej selektywne w swoich procesach rekrutacyjnych. Osoby te mają jednak spore możliwości rozwoju — zwłaszcza w IT, inżynierii wsparcia technicznego i księgowości korporacyjnej.

    Ile zarabia się w Krakowie i Małopolsce? Pobierz nowy raport płacowy Devire 2024 i dowiedz się, w których branżach można liczyć na najwyższe zarobki.

    Pula talentów w Krakowie i Małopolsce - infografika

    Rynek pracy w Poznaniu i Wielkopolsce

    Z obserwacji specjalistów Devire wynika, że warunki na rynku pracy w Wielkopolsce w 2024 roku sprzyjają stabilności oraz stwarzają możliwości dla umiarkowanego wzrostu zatrudnienia. W regionie można również zauważyć postępujący proces modernizacji i automatyzacji sektora produkcyjnego, co przyczynia się do znacznego wzrostu jego konkurencyjności.

    Nadchodzący rok przyniesie również nowe strategiczne projekty w regionie. Główne z nich obejmują inwestycję firmy Aju Polska w fabrykę powlekanych wyrobów stalowych oraz rozbudowę giganta odzieżowego, który wykorzysta powierzchnię magazynową w Panattoni Park Poznań A2, zapewniając ponad 4500 nowych miejsc pracy. Te imponujące inwestycje stanowią dowód na ogromny potencjał rozwojowy zarówno Poznania, jak i całej Wielkopolski. Region jest w stanie przyciągać ważne inwestycje i tym samym tworzyć jeszcze lepszy rynek pracy.

    Przewiduje się, że w nadchodzącym roku płace w Wielkopolsce będą utrzymywać się na stabilnym poziomie. W niektórych branżach możemy się spodziewać jedynie wymiarkowywanych wzrostów wynagrodzeń. Średnie podwyżki w tamtejszych firmach nie będą jednak dwucyfrowe.

    Związane jest to nie tylko z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności i mniejszą liczbą planowanych rekrutacji, ale też ogólną kondycją krajowego rynku. Będzie to skutkować innym rozkładem sił w negocjacjach dotyczących wynagrodzenia z pracownikami w porównaniu do lat ubiegłych.

    Ile zarabia się w Poznaniu i Wielkopolsce? Pobierz nowy raport płacowy Devire 2024 i dowiedz się, w których branżach można liczyć na najwyższe zarobki.

    Pula talentów i Poznaniu i Wielkopolsce - infografika

    Rynek pracy na Górnym i Dolnym Śląsku

    Pomimo pewnej niepewności, prognozy na rok 2024 na rynku pracy na Górnym i Dolnym Śląsku pozostają obiecujące. Wiele firm planuje stopniowo zwiększać zatrudnienie i wdrażać elastyczne i wydajne rozwiązania rekrutacyjne.

    Inwestycje w 2024 roku przyniosą znaczące korzyści dla gospodarki Górnego Śląska. Obejmują one m.in. fabrykę Electromobility w Jaworznie, która planuje wyprodukować pierwszy polski samochód elektryczny, a także inwestycję firmy Molex o wartości 110 mln USD w nowy zakład w Katowicach, który stworzy 350 nowych miejsc pracy. Ekspansja motoryzacyjnego Brembo w Dąbrowie Górniczej również przyczyni się do wzrostu gospodarczego regionu i stworzy nowe miejsca pracy.

    Reputacja Dolnego Śląska jako nowoczesnego centrum inwestycyjnego nadal przyciąga zagraniczne firmy i utalentowanych kandydatów. Na uwagę zasługują nowe inwestycje — m.in. fabryka pomp ciepła firmy Bosch w Dobromierzu o wartości 1,2 mld złotych, która do 2027 roku ma zatrudnić nawet 500 osób. Szwedzka firma Aira natomiast zapowiada budowę fabryki pomp ciepła we Wrocławiu. Poza tym Intel planuję budowę zakładu integracji i testowania półprzewodników w Miękini pod Wrocławiem.

    W 2024 roku rynek pracy na Górnym Śląsku będzie przechodził przez okres zmian i adaptacji, koncentrując się na specjalizacji, utrzymaniu pracowników i wykorzystaniu nowych możliwości inwestycyjnych. Będzie go również charakteryzowało utrzymujące się niskie bezrobocie, jak również ciągła niepewność. Na warunki te w dużej mierze wpływać będą czynniki geopolityczne, w tym trwający konflikt w Ukrainie.

    Pomimo ubiegłorocznych ostrożnych decyzji dotyczących zatrudniania, prognozy na 2024  rok są raczej optymistyczne. Wielu pracodawców, szczególnie z sektorów IT, dóbr i usług konsumenckich oraz przemysłu i surowców, zamierza zatrudniać nowe talenty. Całkowicie inaczej wygląda sytuacja w branży transportowej, logistycznej i motoryzacyjnej. Firmy z tych sektorów mogą być zmuszone do zawieszenia działań rekrutacyjnych.

    W Devire przewidujemy, że specjaliści w zakresie automatyzacji, zakupów, nowych technologii i SAP będą wciąż bardzo poszukiwani na Górnym i Dolnym Śląsku. Ponadto w regionie obserwujemy wzrost zapotrzebowania na kontrolerów, księgowych, ekspertów podatkowych, sprzedawców i menedżerów ds. rozwoju biznesu, szczególnie w branży IT.

    W 2024 roku nie należy się jednak spodziewać się znaczącego wzrostu wynagrodzeń w regionie. Ewentualne podwyżki będą raczej niewielkie. Bardziej konkurencyjny rynek pracy może umożliwić pracodawcom wynegocjowanie korzystniejszych warunków zatrudnienia i nowych zasad powrotu do biur.

    Sprawdź ile zarabia się w Katowicach i na Górnym Śląsku. Pobierz raport płacowy Devire 2024 i dowiedz się, w których branżach można liczyć na najwyższe zarobki. Ile zarabia się we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku? Pobierz raport płacowy Devire 2024.

    Pula talentów na Górnym i Dolnym Śląsku - infografika

    Rynek pracy w Warszawie i Polsce centralnej

    Niezwykle istotne wydarzenie dla regionalnego rynku pracy stanowi otwarcie przez amerykańską firmę Equinox Inc. przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) nowego Globalnego Centrum Usług Biznesowych w Warszawie. Inwestycja ta zapewni obsługę dla globalnych klientów tej firmy. Będzie to m.in. wsparcie finansowe, HR, prawne oraz pomoc w zakresie inżynierii oprogramowania. Dzięki otwarciu tego centrum w ciągu najbliższych kilku lat zostaną stworzone setki nowych miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

    Co ciekawe, różnica w wynagrodzeniach między Warszawą a innymi dużymi miastami w 2023 roku uległa zmniejszeniu. Ten trend będzie się utrzymywał również w 2024 roku. Jeśli chodzi o firmy z sektorów BPO, SSC, IT oraz R&D to w Devire przewidujemy średnio wzrost wynagrodzeń na poziomie około 8%.

    W 2024 roku wielu pracodawców z Warszawy i centralnej Polski zamierza zatrudnić nowych pracowników. Niektórzy planują skoncentrować się przede wszystkim na przyciąganiu talentów poprzez programy rozwoju kariery oraz szkolenia.

    Firmy w tym regionie będą w coraz większym stopniu polegać na doświadczonych, wykwalifikowanych pracownikach, automatyzując w ten sposób podstawowe, powtarzalne zadania za pomocą rozwiązań AI. Zmiana ta pobudzi popyt na role, które włączają sztuczną inteligencję do swoich działań operacyjnych, takie jak na przykład AI Content Manager.

    Wraz ze wzrostem świadomości w zakresie zdrowia psychicznego, firmy skupią się na poszukiwaniach managerów, którzy doskonale radzą sobie z tworzeniem inkluzywnego, wspierającego środowiska pracy. Pracownicy coraz częściej bowiem oczekują od swoich pracodawców nie tylko godziwych warunków pracy i wynagrodzenia, ale również troski o ich dobrostan psychiczny.

    Warto również dodać, że w 2023 roku korelacja kosztów do jakości życia w Warszawie uplasowała stolicę wśród najlepszych miast do życia — nie tylko w Polsce, ale również i na świecie. Ta wysoka pozycja może sprawić, że w 2024 roku aglomeracja warszawska, jak również cały region staną się jeszcze bardziej atrakcyjne — zarówno dla pracowników z kraju, jak i międzynarodowych talentów. Może się to również przełożyć na większe zainteresowanie pracodawców oraz inwestorów.

    Ile zarabia się w Warszawie i Polsce centralnej? Pobierz nowy raport płacowy Devire 2024 i dowiedz się, w których branżach można liczyć na najwyższe zarobki.

    Pula talentów w Warszawie i Polsce centralnej - infografika

    Polski rynek pracy w 2024 – kluczowe wyzwania

    Rok 2023 na polskim rynku pracy był niczym rollercoaster — pełen zaskakujących zwrotów akcji. Początkowo można było zaobserwować stopniowe zmniejszanie się liczby ofert pracy, co budziło obawy o nadchodzące spowolnienie gospodarcze. Jednak wkrótce potem pojawiły się sygnały odbicia, dając nadzieję na powolny wzrost.

    W tym roku będziemy więc mieć do czynienia ze stabilizacją oraz powstawaniem nowych możliwości biznesowych. Rozwój będzie jednak zróżnicowany – jego tempo i skala będą zależeć od specyfiki branży i lokalizacji danej firmy.

    Na rynku wciąż brakuje średniej i wyższej kadry technicznej, specjalistów ds. automatyzacji oraz cyfryzacji procesów produkcji. Pojawia się również zapotrzebowanie na nowe specjalizacje związane z zieloną transformacją — energetyką odnawialną i atomową oraz elektromobilnością.

    Prężnie rozwija się również branża Health & Beauty – związana zarówno z opieką i medycyną, jak i zdrowym stylem życia. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się zawody związane z branżą medyczną, opiekuńczą oraz terapeutyczną. Zatrudnienie bez problemu znajdą również trenerzy, dietetycy, kosmetolodzy oraz doradcy personalni.

    Szukasz sprawdzonej firmy rekrutacyjnej? Potrzebujesz wsparcia w rozbudowie obecnego zespołu lub tworzeniu nowych struktur? Bez względu na to, czy masz przed sobą długoterminowy plan rekrutacyjny czy krótkoterminowy projekt, możesz polegać na naszym wsparciu na każdym etapie. Sprawdź rozwiązania rekrutacyjne i outsourcingowe Devire. 

    W Polsce prognozuje się, że branże związane z technologią, opieką zdrowotną, e-commerce oraz energetyką odniosą największy wzrost zatrudnienia. Technologiczne innowacje, jak sztuczna inteligencja, big data czy blockchain, będą napędzać rozwój tych sektorów.

    Najbardziej przyszłościowe zawody będą wymagały umiejętności z zakresu programowania, analizy danych, sztucznej inteligencji, inżynierii oprogramowania oraz zdolności do pracy z nowoczesnymi technologiami. Pracownicy z takimi kompetencjami będą w stanie dostosować się do szybko zmieniających się potrzeb rynku pracy.

    Wybór zawodu w 2024 roku będzie zależał od indywidualnych zainteresowań, predyspozycji i perspektyw rozwoju. Jednakże, branże takie jak IT, opieka zdrowotna, energetyka odnawialna czy e-commerce będą nadal atrakcyjne ze względu na perspektywy wzrostu zatrudnienia.

    Polskie firmy adaptują się do zmian demograficznych i technologicznych na rynku pracy poprzez inwestycje w szkolenia pracowników, rozwój nowoczesnych technologii w procesach produkcyjnych oraz dostosowywanie strategii rekrutacyjnych do oczekiwań młodszych pokoleń. Ponadto, coraz większą rolę odgrywa także elastyczność w organizacji pracy, zdalne możliwości zatrudnienia oraz wprowadzanie innowacyjnych modeli biznesowych.

    Źródła wykorzystane w tym artykule: ¹Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Gen-AI: Artificial Intelligence and the Future of Work, dostęp: 7.02.2024, Źródło; ²GŚwiatowe Forum Ekonomiczne, 6 work and workplace trends to watch in 2024, dostęp: 7.02.2024, Źródło; ³Światowe Forum Ekonomiczne, Growth and Jobs at Davos 2024: What to know, dostęp: 7.02.2024, Źródło; ⁴Światowe Forum Ekonomiczne, Capgemini, The Rise of Global Digital Jobs, dostęp: 7.02.2024, Źródło; ⁵Światowe Forum Ekonomiczne, The Race to Reskill, dostęp: 7.02.2024, Źródło.

    Źródło wykorzystane w infografikach: LinkedIn Talent Insights, dostęp: 7.02.2024