Kim jest Scrum Master i jak go zatrudnić?
 • Kim jest Scrum Master i jak go zatrudnić? Poznaj oczekiwania finansowe i pozafinansowe

   

  Firmy, które chcą skutecznie i bez przestojów rozwijać dostarczane produkty i usługi, przykładają dużą wagę do zwinnego systemu pracy. Taką możliwość daje im zatrudnienie do swojego zespołu osoby na stanowisko Scrum Mastera. Jego działania przekładają się na zwiększenie wydajności i optymalizację realizowanych projektów. Nic więc dziwnego, że należy on do najbardziej rozchwytywanych specjalistów na rynku IT.

  Aby zatrudnić Scrum Masterów, należy zrozumieć, jak właściwie selekcjonować kandydatów i w jaki sposób stworzyć kulturę, w której będą mogli się rozwijać. Wyzwaniem może być zaproponowanie oferty, która będzie lepsza od konkurencji. Wszelkie wskazówki znajdziesz w nowym raporcie Devire „Rynek pracy IT 2023. Czy HR zna oczekiwania pracowników?”.

  Kim jest Scrum Master i na czym polega jego praca?

  Scrum Master odpowiada za zwinną realizację projektów, zgodną z metodyką scrum. To manager, który zarządza i koordynuje pracę zespołu, wspiera product ownera i cały zespół developerski. Jego zadaniem jest przewidywanie i usuwanie problemów, które mogą się pojawić w trakcie realizacji projektu oraz kontrola backlogów. Wszystkie jego działania wynikają z założeń metodyki agile.

  Nieco ponad połowa Scrum Masterów, którzy wzięli udział w badaniu Devire, pracuje na podstawie umowy o pracę, w modelu hybrydowym (i taką właśnie formę zatrudnienia preferują). Co ciekawe, to jedyna grupa specjalistów IT, która woli pracę hybrydową od zdalnej. Większość z nich jest na poziomie Konsultant/Ekspert (25%) i ma 10 lub więcej lat doświadczenia.

  Darmowy raport Devire to rzetelne źródło informacji o trendach wpływających na przyszłość sektora IT w Polsce.Odkryj przyszłe trendy na rynku pracy IT i poznaj oczekiwania jego pracowników. 

  Czy Scrum Master będzie szukał pracy w 2023 roku?

  68% Scrum Masterów nie szuka aktywnie pracy. Jeśli się na to decydują, swoje poszukiwania koncentrują na portalach społecznościowych (72%) lub branżowych (52%), takich jak No Fluff Jobs lub Just Join IT. Jeszcze 3 lata temu największą popularnością wśród nich cieszyły się ogólne portale ogłoszeniowe.

  Jakie będą oczekiwania finansowe Scrum Masterów w 2023 roku?

  72% Scrum Masterów otrzymało w 2022 roku podwyżkę, która wynosiła najczęściej do 25%. To właśnie wyższe wynagrodzenie stanowi dla nich (jak dla wszystkich specjalistów IT) czynnik najsilniej motywujący do zmiany pracy — taką odpowiedź wskazało aż 96% ankietowanych Scrum Masterów. Podwyżki w branży IT pokryły koszty wzrostu inflacji lub tylko je nieznacznie zrekompensowały. Eksperci Devire przewidują, że w tym roku wysoka inflacja nadal będzie napędzała wzrost płac w branży IT.

  Jakie będą oczekiwania pozafinansowe Scrum Masterów w 2023 roku?

  Co ciekawe, dobre relacje z bezpośrednim przełożonym to główny pozafinansowy czynnik motywacyjny (96%), który skłoniłyby Scrum Masterów do zmiany pracy. Zdecydowana większość z nich chciałoby być docenionym w pracy (83%), a także pracować dla firmy, zgodnej z ich przekonaniami. Jak wynika z raportu Devire, podczas procesów rekrutacyjnych, pracownicy IT nie tylko pytają o to, jak wygląda praca, ale również o wartości, którymi kieruje się potencjalny pracodawca.

  „Inżynierowie chcą mieć poczucie sensu wykonywanej pracy i wiedzieć, dlaczego dane decyzje zostały podjęte. Na co dzień rozwiązują trudne problemy i chcą być traktowani jak kompetentne osoby z własnym punktem widzenia. Lubią zadawać pytania, kwestionować rzeczywistość i zastany porządek w konstruktywny sposób. Myślę, że to podejście jest jednym z motorów tak dynamicznego postępu w branży IT” — mówi Michał Warkocz, Program Manager w firmie IT.

  Do zmiany pracy lub pozostania w obecnej skłoniłaby Scrum Masterów również możliwość pracy zdalnej (91%), jej elastyczność (87%) i czterodniowy tydzień pracy (71%). Scrum-Masterzy to największa grupa wśród specjalistów IT, która chciałaby skorzystać ze skróconego tygodnia pracy.

  „Przewidujemy, że w kolejnych latach czterodniowy tydzień pracy będzie musiał znaleźć odzwierciedlenie w polskim prawodawstwie lub umożliwić jego egzekwowanie. Jednak sprawdzi się tylko wtedy, jeśli nie będzie się wiązało z mniejszym wynagrodzeniem, gdyż pracownicy w IT są odpowiedzialni za wyniki, a nie za liczbę przepracowanych godzin” — mówi Yana Ruzhantsava, Team Lead, Junior Project Manager w Devire.

  Scrum Masterom zależy również na jasnej ścieżce kariery (76%). Cenią także możliwość dalszego rozwoju (88%) — najczęściej w obszarze PM/Analityka/SCRUM (62%), Software Development (37%) i Tech-Lead (29%).