Full-stack Developer — czego oczekuje od pracodawcy?
 • Full-stack Developer — co robi, ile zarabia i czego oczekuje od pracodawcy w 2023 roku?

   

  Full-stack Developer to wszechstronny programista, najczęściej poszukiwany przez małe lub dopiero rozwijające się firmy i start-upy, które mogą sobie pozwolić jedynie na niewielkie, wielozadaniowe zespoły. Jego zatrudnienie optymalizuje koszty, usprawnia komunikację i przyspiesza czas realizacji projektów.

  Jak zatem znaleźć i zatrudnić najbardziej wykwalifikowanego i poszukiwanego specjalistę w branży IT? Wszystkie niezbędne informacje zawarliśmy w nowym raporcie Devire „Rynek pracy IT 2023. Czy HR zna oczekiwania pracowników?”.

  Full-stack Developer — kim jest i czym się zajmuje?

  Full-stack Developer to programista, który zajmuje się całościowym projektowaniem aplikacji webowych — od koncepcji, aż po ich wdrożenie. Posiada umiejętności Front-endowe i Back-endowe (wraz z frameworkami). Zazwyczaj zna zarówno HTML, CSS i JavaScript, jak i PHP, Ruby on Rails lub Node.js. Zajmuje się m.in. testowaniem aplikacji, administrowaniem serwerem i bazami danych, przez co często nazywany jest „człowiekiem-orkiestrą”.

  Większość Full-stack Developerów, którzy wzięli udział w badaniu Devire, pracuje na poziomie Senior (36%) lub Konsultant/Ekspert (24%) i ma najczęściej 10 lub więcej lat doświadczenia w branży (44%).

  Darmowy raport Devire to rzetelne źródło informacji o trendach wpływających na przyszłość sektora IT w Polsce.Odkryj przyszłe trendy na rynku pracy IT i poznaj oczekiwania jego pracowników. 

  Czy Full-stack Developer będzie szukał pracy w 2023 roku?

  57% Full-stack Developerów nie szuka aktywnie pracy, ale jest otwartych na nowe możliwości. Co ciekawe, co piąty programista chciałaby zmienić pracę i aktywnie jej poszukuje. Jest to dość rzadkie wśród specjalistów IT, którzy raczej czekają na ciekawsze i lepiej płatne oferty od rekruterów.

  Jeszcze 3 lata temu większość Programistów Full-stack szukała pracy na ogólnych portalach z ogłoszeniami (takimi jak na przykład Pracuj.pl). Obecnie korzystają oni z portali społecznościowych (65%) lub branżowych portalach ogłoszeniowych (61%), takich jak No Fluff Jobs czy Just Join IT. To najliczniejsza grupa wśród specjalistów IT, szukająca pracy na portalach społecznościowych.

  Jakie będą oczekiwania finansowe Full-stack Developerów w 2023 roku?

  Co ciekawe, Full-stack Developerzy należą do grupy najlepiej zarabiających programistów na polskim rynku. Mimo to aż 88% z nich otrzymało w 2022 podwyżkę. Wyższe wynagrodzenie stanowi dla nich największy motywator do zmiany pracy — takiej odpowiedzi udzielili wszyscy Programiści Full-stack biorący udział w ankiecie Devire. Podwyżka w wysokości 25-50% przekonałaby ponad 42% z nich do zmiany pracodawcy. Również spora grupa Full-stack Developerów (38%) zdecydowałaby się na to przy podwyżce rzędu 16-25%.

  Jakie będą oczekiwania pozafinansowe Full-stack Developerów w 2023 roku?

  Programiści Full-stack chcą być doceniani w pracy (84%). Zależy im również na dobrych relacjach ze swoim bezpośrednim przełożonym (81%). Ważną kwestię stanowi dla nich  również technologia, na której będą pracować oraz możliwość rozwijania swoich umiejętności i kompetencji (84%) w obszarach Software Development (60%), Back-end (56%), Full-stack (52%) i Tech-lead (48%). 

  „W 2023 roku spodziewamy się, że pracodawcy będą oferowali kandydatom dużo większe możliwości rozwoju, budżet szkoleniowy, wzrost wynagrodzenia i podnoszenie kwalifikacji niż miało to miejsce do tej pory” — mówi Yana Ruzhantsava, Team Lead, Junior Project Manager w Devire.

  Ogromne znaczenie dla Programistów Full-stack ma również elastyczny czas pracy (85%) i możliwość pracy zdalnej (80%). Osoby zatrudniona na kontraktach B2B chciałyby również korzystać z puli dni wolnych do wykorzystania w ciągu roku (65%). Jak wynika z raportu Devire, podczas rozmów rekrutacyjnych kandydaci często pytają o hybrydowy i elastyczny model pracy. Zależy im bowiem, aby firmy zapewniały większą elastyczność i rozwiązania, które pomogą im osiągnąć lepszą równowagę między życiem osobistym a pracą.

  Nic w tym dziwnego — większość Full-stack Developerów pracuje w modelu zdalnym (61%) lub hybrydowym (31%). Jeśli ich pracodawca zdecydowałyby się na powrót do biura w pełnym wymiarze godzin, aż 81% z nich zdecydowałoby się na szukanie nowego zajęcia. Potwierdza to zatem, że elastyczność stała się kluczowa dla całej branży IT.