Rynek pracy w obszarze nieruchomości i budownictwa w 2022 roku
  • Rynek pracy w obszarze nieruchomości i budownictwa w 2022 roku – najbardziej pożądane stanowiska i aktualne zarobki

    4 minuty

    Wiele wskazuje na to, że wchodzimy w nową erę postrzegania nieruchomości, jako inteligentnych integratorów procesów biznesowych lub integratorów życia społecznego. Oznacza to, że klasyczny model biura, rozumiany jako fizyczne miejsce pracy, zyska zupełnie nowe znaczenie. W tym artykule pytamy ekspertów Devire w jaki sposób ta transformacja wpłynie na rynek pracy w obszarze nieruchomości i budownictwa oraz odpowiemy na pytanie: “Którzy specjaliści są najbardziej rozchwytywani na rynku pracy?”.

    W ubiegłych latach pracodawcy przekonali się, że efektywność ich pracowników na home office nie spada. W związku z tym, sporo firm zdecydowało się kontynuować pracę w modelu hybrydowym lub zdalnym. Pandemia jak i preferowane przez pracowników modele pracy wpłynęły na oczekiwania względem przestrzeni biurowych. Coraz ważniejszą rolę odgrywają tu Property & Asset Managerowie oraz Office & HR Managerowie. Od nich wymaga się wdrażania nowych rozwiązań workplace czy well-being, które mają na celu zachęcić klientów i pracowników do korzystania z przestrzeni biurowych. Eksperci Devire przewidują, że wysoki popyt na specjalistów w tym obszarze utrzyma się w 2022 roku. Jakie specjalizacje będą mogły liczyć na większy wybór ofert pracy?

    Najbardziej pożądane stanowiska

    Zapowiada się kolejny dobry rok dla branży budowlanej. Wielu deweloperów monitoruje grunty pod zabudowę wielorodzinną lub szeregową. To oznacza, że w tym roku nie będzie słabło zapotrzebowanie na Project Managerów. Szczególnie specjaliści doświadczeni w analizie technicznej gruntu, pozyskiwaniu zgód i pozwoleń administracyjnych oraz kontaktach z gestorami mediów czy przedstawicielami infrastrukturalnymi nie mogą narzekać na brak ofert od potencjalnych pracodawców.

    Kolejnymi ekspertami, którzy nie będą narzekać na brak zainteresowania są kandydaci na stanowiska projektowe w ujęciu instalacyjnym,  a także wykwalifikowana kadra inżynierska oraz Project Managerowie i Cost Managerowie z sektora fit-out. Zapotrzebowanie wynika z ewolucji nieruchomości handlowych. Nowe inwestycje wymagają od inwestorów przemyślanej strategii dotarcia do klienta, a istniejące obiekty – modernizacji. W Polsce mamy około 1 mln mkw. powierzchni handlowych, które nie zostały jeszcze przebudowane dlatego potencjał do przebudów, rozbudów, re-aranżacji jest duży i dotyczy nie tylko Warszawy, ale również rynków regionalnych.

    Patrząc na zlecenia rekrutacyjne w 2021 roku, a także rozmawiając z klientami na temat ich planów rekrutacyjnych na 2022 rok, mogę stwierdzić, że Project Manager ds. Przygotowania Inwestycji to stanowisko, które nadal będzie cieszyć się dużym powodzeniem. Należy pamiętać, że dla klientów, poza doświadczeniem w przygotowaniu inwestycji, nie mniej ważna jest wiedza planistyczna. Dlatego dobrym Project Managerem jest nie tylko osoba po ukończonych studiach w zakresie budownictwa, ale także ta z wykształceniem architektonicznym. W 2022 roku powodzeniem powinny cieszyć się stanowiska Project Managerów oraz Cost Managerów z sektora fit-out. Mówimy tu nie tylko o prowadzeniu i kosztorysowaniu powierzchni biurowych, handlowych, HoReCa, ale też o pełnej kubaturze budynkowej. Na brak zatrudnienia w tym obszarze nie będą narzekać kandydaci zarówno z doświadczeniem na samej budowie, jak i w biurach projektowych. Kandydat łączący funkcję kosztorysową z funkcją Project Managera może liczyć na duże zainteresowanie. – komentuje Łukasz Silski, Principal Consultant zespołu Construction & Property

    Wzrosty wynagrodzeń w 2022 roku

    W 2022 roku możemy spodziewać się stabilizacji wynagrodzeń i podwyżek w obszarze nieruchomości i budownictwa. Wiąże się to z stabilną kondycją obu rynków oraz niedoborem wykwalifikowanej kadry. Pracodawcy, chcąc zatrzymać dobrych pracowników w swoich strukturach, liczą się z presją płacową. Na wyższe stawki wpływ będzie miała także najwyższa od wielu lat inflacja, która zgodnie z prognozami ekonomistów, będzie utrzymywać się na wysokim poziomie również w drugiej połowie 2022 roku.

    „Presja budowania więcej i utrzymujący się popyt na nowe inwestycje, wzmaga zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. Przewidujemy, że wynagrodzenia w 2022 roku wzrosną nawet o 15 proc. Jednak warto podkreślić, że doświadczenie zawodowe, wysoka ekspertyza i dojrzałość biznesowa kandydata wpłynie na wysokości przyznawanych im podwyżek. Kolejnym elementem decydującym o wysokości zarobków jest sektor, w którym pracuje kandydat. Najwyższą presję płacową obserwujemy w obszarze nieruchomości magazynowych. Ten szybko rozwijający się sektor pozwala na rozwój zawodowy i uzyskiwanie atrakcyjnych zarobków. Managerowie ds. Leasingu, Business Development czy Asset Management mogą spodziewać się największych podwyżek.” – komentuje Wiktoria Bożek Senior Team Leader Construction & Property Devire.

    Oczekiwania pozafinansowe kandydatów

    W przypadku nieruchomości i budownictwa mówi się o rynku pracownika. W dzisiejszych czasach nie zdziwi nikogo rosnąca presja płacowa czy możliwość pracy w trybie zdalnym. Jednak biorąc pod uwagę specyfikę branży, w wielu przypadkach praca zdalna jest trudna lub niemożliwa. Prognozujemy, że elastyczne podejście do pracy i rozwiązania typu flex office będą cieszyć się coraz to większym powodzeniem. Dodatkowo, na znaczeniu zyskują projekty z zakresu well-being oraz podnoszenie kwalifikacji pracowników. Poprawienie jakości życia pracowników nie tylko pozytywnie wpłynie na wydajność pracy, ale też przełoży się na wzrost lojalności pracowników.

    Szukasz sprawdzonej firmy rekrutacyjnej? Sprawdź rozwiązania rekrutacyjne i outsourcingowe Devire.