Rynek Pracy w 2022 roku. Jakie trendów możemy się spodziewać?
 • Rynek Pracy w 2022 roku – na jakie trendy muszą być przygotowane działy HR?
   

  2021 był kolejnym rokiem, w którym odczuwaliśmy społeczno-ekonomiczne konsekwencje pandemii. Mimo, że pracodawcy i eksperci przyzwyczaili się do nowej rzeczywistości, nie pozostała ona bez wpływu na funkcjonowanie rynku pracy w Polsce. Wprawdzie wydaje się, że największe wzywania pracodawcy mają już za sobą, jednak coraz silniej uwidaczniają się konsekwencje gospodarcze COVID-19. Jak będzie wyglądał rynek pracy w 2022 roku? Na jakie trendy powinny być przygotowane działy HR? 

  Dla wielu firm 2021 rok był pełen wyzwań. Potwierdzają to dane rynkowe oraz eksperci Devire. Szczególnie III i IV kwartał 2021 roku wykazał znaczący wzrost aktywności pracodawców, w efekcie czego sporo firm miało trudności ze znalezieniem pracowników. Popyt na pracę i niedobory pracowników już wtedy przełożył się na wzrosty wynagrodzeń. Presja płacowa utrzyma się w 2022 roku, a z nią inne trendy, które mogliśmy zaobserwować w 2021 roku.  

  banner

  Presja płacowa w firmach rośnie

  W 2022 roku spodziewamy się utrzymania szybkiego wzrostu wynagrodzeń. Zdaniem ekspertów Devire w kolejnych miesiącach uwidoczni się presja płacowa spowodowana rosnącym wskaźnikiem zatrudnienia, przepisami Nowego Ładu oraz podwyższoną inflacją. Coraz więcej pracowników ubiega się o waloryzację stawek, które dla pracodawców będą nieuniknione. A w przypadku braku podwyżek, zatrudnieni będą po prostu szukali nowego miejsca pracy.  

  “Gwałtownie rosną oczekiwania płacowe kandydatów, a w konsekwencji wynagrodzenia ekspertów. Trend ten obserwujemy w zasadzie w większości branż i sektorów rynku. W przypadku stanowisk prawniczych odnotowujemy nawet 15 proc. wzrosty zarobków w zależności od specjalizacji. Również eksperci z kompetencjami w obszarze digital marketingu mogą liczyć na 10 proc. podwyżki. Z kolei w obszarze nieruchomości obserwujemy 15-20 proc. wzrosty stawek właściwie na wszystkich stanowiskach. W tym przypadku wyższych płac mogą spodziewać się przede wszystkim project managerowie z doświadczeniem w przygotowaniu inwestycji i ich realizacji. Dodatkowo, w najbliższych latach w obszarze księgowości oraz analiz i kontrolingu, zwłaszcza na stanowiskach specjalistycznych i eksperckich, utrzyma się tendencja wzrostowa na poziomie 10 proc. r/r. W bardzo dobrej sytuacji są także programiści. To oni mogą spodziewać się największych podwyżek.” – komentuje Katarzyna Murray, Dyrektor Pionu Rekrutacji Stałych Devire.   

  Luka kompetencyjna widoczna jak nigdy dotąd 

  Od lat jesteśmy świadomi luki kompetencyjnej w sektorze IT. Jednak w 2022 roku talentów brakuje w zdecydowanej większości branż. Tam, gdzie jest to możliwe, wkroczy technologia, a procesy i część zawodów zostaną zautomatyzowane. W pozostałych obszarach na znaczeniu zyska wprowadzenie planu działań obejmujących upskilling i dokształcenie pracowników.

  Z obserwacji ekspertów Devire wynika, że dziś wszystkie sektory zgłaszają duże zapotrzebowanie na specjalistów, a rynek pracy jest jeszcze bardziej zorientowany na kandydata. Od lat powiększa się luka kompetencyjna w branży IT. Liczba ofert kierowanych do ekspertów z tego obszaru zwiększyła się o ponad 100% r/r. Najbardziej poszukiwani są full-stack developerzy, front-end developerzy, inżynierowie DevOps, a także specjaliści z obszaru technologii chmurowych, rozwiązań sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.  

  artykul

  W pozostałych sektorach spotykamy się z ogromnym popytem na pracę w handlu elektronicznym zwłaszcza w obszarze CRM, analityki danych i digital marketingu. Silnie rozwija się również branża budowlana, gdzie powodzeniem cieszą się stanowiska Project Managerów oraz Cost Managerów. Również w sektorze produkcyjnym, logistycznym, farmaceutycznym i finansowym dostrzegamy wzrost zapotrzebowania na pracowników.  Niedobory kadrowe stają się istotnym wyzwaniem dla pracodawców.  

  “2021 rok przyniósł bardzo duży wzrost ofert pracy przede wszystkim w obszarach IT, digital marketingu, e-commerce’u, finansów i księgowości, oraz nieruchomości. W naszej ocenie taka tendencja utrzyma się też w 2022 roku. Pracodawcy zgłaszają rosnące problemy z zatrudnieniem kandydatów, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności. Najbardziej poszukiwani są między innymi pracownicy ds. rachunkowości, samodzielni księgowi, prawnicy ds. fuzji i przejęć, eksperci ds. digital marketingu, e-commerce managerowie oraz oczywiście eksperci z branży IT.” – dodaje Dorota Hechner, Business Unit Manager Devire.  

  Miejsce pracy marzeń

  artykul

  Pandemia zmieniła podejście pracowników do wielu procesów zachodzących w organizacjach. Zaobserwować można, że coraz więcej kandydatów decydujących się na zmianę pracy zwraca uwagę na możliwość rozwoju i podwyższania swoich kwalifikacji, transparentny sposób zarządzania firmą oraz elastyczny czas pracy.  Popularność zyskują również programy well-beingowe, co stawia przed ekspertami HR nowe wyzwania. Pracownicy coraz częściej wymagają od pracodawcy benefitów związanych z kondycją psychiczną. Według badań Devire programy pomagające znaleźć równowagę między życiem osobistym i pracą są doceniane przez kandydatów w dużo większym stopniu niż standardowe rozwiązania takie jak karty sportowe czy tzw. owocowe czwartki. Co więcej, zapewniają one poczucie przynależności do organizacji, a co za tym idzie, wpływają pozytywnie na retencje ekspertów. Już kolejny rok z rzędu dla kandydatów ważna jest elastyczność, zarówno w przypadku możliwości pracy zdalnej jak i hybrydowej. 

  Równie istotnym elementem jest zarządzanie różnorodnością oraz tworzenie inkluzyjnego miejsca pracy. Wprowadzenie polityki równego traktowania oraz aktywne budowanie odpowiedzialnego podejścia do tematu różnorodności jest coraz istotniejszym aspektem kształtowania doświadczenia pracownika.