Reskilling i upskilling. Rozwiązania braku ekspertów.
  • Reskilling i upskilling. Rozwiązania braku ekspertów.

     

    Cyfrowy rozwój organizacji wymusił na firmach szukania rozwiązań niestandardowych. Programy reskillingowe i upskillingowe stały się najpopularniejszą formą przekwalifikowania zawodowego lub rozwijania nowych kompetencji. Na czym polegają? Czym się różnią? Oraz czy mogą rozwiązać problem niedoboru pracowników?

    Reskilling i upskilling – czym się różnią?

    Reskilling i upskilling to zdobywanie nowych umiejętności zawodowych. Terminy są często używane zamiennie, jednak mają inne znaczenie. Reskilling to nabywanie kwalifikacji z innego obszaru w celu objęcia zupełnie nowego stanowiska lub zmiany pracy. Z kolei upskilling to podnoszenie już posiadanych przez pracownika kompetencji lub dostosowywanie ich do aktualnych potrzeb rynkowych. Eksperci Devire zauważają, że na polskim rynku pracy kandydaci coraz częściej przekwalifikowują się lub uczą nowych umiejętności. Szczególnie wśród osób czujących wypalenia zawodowe lub chcących zmienić pracę te rozwiązania zyskują na popularności. W wielu przypadkach to kandydaci inwestują w swój rozwój. Jednak warto zauważyć, dlaczego to pracodawcy powinni docenić upskilling i reskilling. 

    • Upskilling to uzupełnianie obecnego zestawu umiejętności. 
    • Reskilling to uczenie się nowych zestawów umiejętności dla innej pracy.
    • Cross-training to szkolenie mające na celu poszerzenie zestawu umiejętności związanych z bieżącą pracą. Ma elementy obu powyższych. 

    „Szkolenia i kursy to jedne z najpopularniejszych form podniesienia kompetencji pracowników. Z naszych obserwacji wynika, że brak możliwości ich odbycia może być głównym motywatorem do zmiany pracy. Kiedy pracodawca zapewnia je swoim ekspertom, może też liczyć na ich lojalność. Uważamy, że każda organizacja powinna wspierać rozwój kompetencji pracowników szczególnie przy takiej dynamice na rynku pracy. Możliwości rozwoju w firmie dają także poczucie przynależności.” – komentuje Beata Pucyk, HR Manager Devire.

    Luka kompetencyjna wyzwaniem jutra

    Z perspektywy pracodawcy poszukiwania pracowników mogą okazać się wyzwaniem. Pracowników z odpowiednimi kompetencjami brakuje we wszystkich branżach. Reskilling i upskilling mogą być rozwiązaniem dla tego wzywania. Oprócz tradycyjnych umiejętności, pracodawcy potrzebują pracowników, którzy potrafią się adaptować do zmieniających się realiów. Liderów potrafiących kierować zespołami w nowy, elastyczny sposób oraz digitalizować procesy tak, aby osiągnąć cele i nadążać za konkurencją. Pomimo, że organizacje inwestują głównie w technologię, maksymalny wpływ tych inwestycji można osiągnąć tylko dzięki ludziom i ich umiejętnościom. 

    Jak konkurować o najlepszych ekspertów? Poznaj zarobki i trendy w Twojej branży!

    Na jakie trendy powinny być przygotowane działy HR w 2022 roku? Sprawdź.

    „Powszechnym powodem odejścia z pracy jest brak możliwości rozwoju. Sami kandydaci coraz częściej pytają o systemy umożliwiające pracownikom rozwój potrzebnych umiejętności. Pracodawcy chętnie wprowadzają programy rozwojowe, aby pozyskać nowe talenty, ale też zapewnić retencję. Szczególnie firmy działające na konkurencyjnych rynkach rozwijają infrastrukturę szkoleniową, uwzględniając platformy e-learningowe, programy i ścieżki rozwojowe. Sukces przedsiębiorstw w dużej mierze zależy od zdolności dostosowania się do zachodzących na rynku pracy zmian.” – komentuje Agnieszka Nowak, Senior Branch Manager Devire.

    Najlepsze praktyki

    Oczekiwania kandydatów względem pracodawcy rosną. Co ciekawe, poziom motywacji pracowników do zmiany pracy w dużej mierze zależy od możliwości rozwoju oraz szkoleń dostępnych w danej organizacji. Największą popularnością wśród naszych klientów cieszą się platformy e-learningowe oraz krótkie formy szkoleniowe przeprowadzane wewnątrz firm. Te aktywności, nie tylko łatwo pozwalają przyswoić praktyczną wiedzę, ale także angażować i integrować pracowników. Kolejnymi, atrakcyjnymi praktykami są systemy informacji zwrotnej 360 stopni oraz cyfrowe biblioteki wiedzy biznesowej. Te rozwiązania umożliwiają zidentyfikowanie konkretnych luk w umiejętnościach oraz wspieranie rozwoju pracownika.  

    Pracodawcy powinni postawić na alternatywne rozwiązania szczególnie w przypadku poszukiwań ekspertów, na których jest największe zapotrzebowanie. Biorąc pod uwagę obecne trendy na rynku pracy, wprowadzenie programów reskillingowych i upskillingowych jest najkorzystniejszym sposobem podniesienie konkurencyjności organizacji.  

    Szukasz sprawdzonej firmy rekrutacyjnej? Sprawdź rozwiązania rekrutacyjne i outsourcingowe Devire.