Jak rywalizować o talenty IT w branży produkcyjnej?
  • Jak rywalizować o talenty IT w branży produkcyjnej?

     

    Zatrudnienie najlepszych specjalistów IT to  jedno z największych wyzwań stojących przed branżą produkcyjną, w której innowacja i zwinność stanowią kluczowe czynniki jej sukcesu. Trudności z pozyskaniem kompetentnych kandydatów i rosnące luki w kwalifikacjach zagrażają ciągłości kluczowych procesów. Firmy produkcyjne muszą również konkurować z innymi organizacjami, które są w stanie zaoferować lepsze warunki. Sprawdzonymi sposobami na to, jak rywalizować o talenty IT w branży produkcyjnej, dzieli się Agnieszka Nowak — Senior Branch Manager Devire Katowice, która od lat z sukcesami realizuje rekrutacje w tym wymagającym sektorze.

    Rola IT w sektorze produkcyjnym

    Nieustannie zmieniająca się technologia odgrywa obecnie kluczową rolę w branży produkcyjnej i w dalszym ciągu kształtuje jej przyszłość. Usprawnia produkcję, operacje i procesy, ułatwiając pracę zarówno pracownikom, jak i całym organizacjom.

    W dzisiejszej hiperkonkurencyjnej rzeczywistości, branża produkcyjna nie byłaby w stanie obejść się bez automatyzacji, która m.in. znacząco obniża koszty, skraca czas produkcji i optymalizuje łańcuch dostaw. Dzięki niej firmy są w stanie działać w bardziej bezpieczny, elastyczny i innowacyjny sposób.

    Spodobał ci się artykuł “Jak rywalizować o talenty IT w branży produkcyjnej?” Sprawdź następujące publikacje:

    Praca w IT w branży produkcyjnej wczoraj i dziś

    Wraz z rozwojem technologicznym, branża produkcyjna przeszła w ciągu ostatnich lat niezwykłą przemianę. Specjaliści IT nie są już bowiem traktowani jedynie jako „support”, ale odgrywają kluczową rolę w tym sektorze.

    Aby móc się rozwijać na hiperkonkurencyjnym rynku firmy potrzebują m.in. Wdrożeniowców ERP, Administratorów IT, Specjalistów Software & Hardware, Specjalistów ds. Cyber Security oraz Test Engineerów. Przekrój specjalizacji jest więc ogromny, a zapotrzebowanie na tych pracowników jeszcze większe.

    Wojna o talenty technologiczne w sektorze produkcji jest szczególnie intensywna. Zapotrzebowanie na zaawansowane umiejętności i wiedzę specjalistyczną jest niezwykle wysokie, a podaż pozostaje ograniczona.

    Niedobory specjalistów nie tylko wpływają na zdolność przedsiębiorstw do zaspokojenia ich bezpośrednich potrzeb, ale także utrudniają długoterminowy wzrost i innowacje. Firmy, które nie przyciągną i nie zatrzymują wykwalifikowanych specjalistów, ryzykują pozostaniem w tyle za konkurencją i utratą udziału w rynku. Znalezienie technologicznych talentów ma więc zasadnicze znaczenie dla ich długoterminowego sukcesu.

    Jak pozyskać talenty IT w branży produkcyjnej?

    Wykres - Jak rywalizować o talenty IT w branży produkcyjnej?

    Aby utrzymać przewagę w tym wysoce konkurencyjnym środowisku, dla przedsiębiorstw z tych sektorów konieczne jest przyjęcie skutecznych strategii pozyskiwania talentów. Mogą podjąć konkretne działania, aby wyróżnić się na tle konkurencji i pozyskać poszukiwanych kandydatów:

    1. Silna marka pracodawcy

    Bardziej niż kiedykolwiek firmy branży produkcyjnej powinny inwestować w tworzenie pozytywnego wizerunku pracodawcy. Budowanie świadomości marki jest istotnym elementem dla organizacji, które chcą wyróżnić się na tle konkurencji oraz przyciągnąć nowych klientów i pracowników.

    2. Obalanie mitów dotyczących branży produkcyjnej

    Wyróżniająca się marka pozwala również zakwestionować wszelkie przestarzałe wyobrażenia na temat branży produkcyjnej, co w znaczący sposób ułatwia poszukiwanie specjalistów technologicznych. Uświadamia również potencjalnych kandydatów o możliwości pracy z innowacyjnymi technologiami produkcyjnymi, takimi jak robotyka czy sztuczna inteligencja. W ten sposób firmy produkcyjne mogą zbudować pulę talentów, która wcześniej nie była świadoma czekających możliwości.

    3. Rozwój pracowników

    Firmy produkcyjne muszą również zrozumieć silną potrzebę samorozwoju pracowników technologicznych. Powinny więc inwestować w szkolenia, kursy czy programy mentorskie. Dzięki temu specjaliści IT zaczną postrzegać produkcję jako branżę, w której mogą zdobyć umiejętności niezbędne do awansu i rozwoju ich karier.

    Dlaczego warto pracować w dziale IT w firmie produkcyjnej?

    Zespoły IT w firmach produkcyjnych stanowią kluczowy element, bez którego żadna organizacja nie jest w stanie nadążać za konkurencją, rozwijać się czy tworzyć innowacyjnych produktów. 

    Specjaliści technologiczni mają realny wpływ na procesy biznesowe, przez co są zaangażowani w rozwojowe projekty. Nie powtarzają już mechanicznych czynności, lecz współtworzą nowe produkty. Nie działają schematycznie, lecz jako wielofunkcyjne zespoły. 

    Praca w działach IT w branży produkcyjnej wiąże się niemal z natychmiastowym feedbackiem ze strony działu produkcyjnego. Specjaliści technologiczni mają więc realny wpływ na realizowane projekty w czasie rzeczywistym. Daje im to możliwość stosowania różnorodnych, często niestandardowych rozwiązań, zmian czy ulepszeń.

    Styczność z innymi działami, takimi jak logistyka, produkcja, zakupy, UR czy finanse pozwala również zdobyć wiedzę w różnorodnych obszarach.

    Dla kogo jest praca w IT w branży produkcyjnej?

    Praca w branży produkcyjnej to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie chcą wykonywać powtarzalnych i rutynowych zadań. W sektorze tym stawia się przede wszystkim na decyzyjność i samodzielność.

    Do branży produkcyjnej bardzo często są poszukiwani eksperci, którzy łączą pracę na wielu różnych płaszczyznach, zarówno do firm w Polsce, jak i za granicą. Ogromne możliwości czekają więc na kandydatów, którzy chcą się rozwijać w tym kierunku.

    Należy mieć jednak świadomość, że praca w sektorze produkcyjnym może się wiązać z pewną niedogodnością. Wymaga bowiem większej dyspozycyjności i realizacji projektów na miejscu w zakładzie produkcyjnym. Nie jest to zatem rozwiązanie dla osób, które szukają pracy zdalnej.

    Często spotykam się z pytaniami, czy warto wybrać pracę w software house, czy w dziale IT w firmie produkcyjnej — mówi Agnieszka Nowak, Senior Branch Manager Devire Katowice. Zatrudnieni za naszym pośrednictwem specjaliści w branży produkcyjnej są przede wszystkim doceniani w swojej pracy. Chwalą sobie wyzwania i innowacyjne projekty, które realizują. Wdrożenie rozwiązań przemysłu 4.0, łączącego ludzi, sterowanych cyfrowo maszyn i nowych technologii, nie byłoby możliwe bez ich wiedzy, doświadczenia i talentu. Z własnego doświadczenia wiem, że warto wybrać firmę, która inwestuje w nowoczesne rozwiązania, realizuje interesujące projekty i stawia na automatyzację.

    Jak wygląda proces rekrutacji w firmie produkcyjnej?

    Proces rekrutacji w firmach produkcyjnych nieznacznie różni się od rekrutacji do software housów. Jest on zdecydowanie bardziej sformalizowany — zwracanie się per „Pan czy Pani” jest tu na porządku dziennym. Rozmowy kwalifikacyjne odbywają się natomiast w dość tradycyjnej formie, bo twarzą w twarz, rzadziej online. Firmy produkcyjne częściej oferują UoP (umowę o pracę) niż kontrakty B2B.

    Długość procesu rekrutacyjnego, podobnie jak w innych branżach, nie jest z góry znana i zależy od stanowiska i firmy. Dobrze widziane jest doświadczenie zawodowe w sektorze produkcyjnym.

    Rekrutacja w branży produkcyjnej z Devire

    Jeśli chcesz przezwyciężyć niedobory umiejętności i wygrać wojnę o talenty w sektorze produkcji, już dziś nawiąż współpracę ze Devire. Odwiedź naszą stronę internetową, aby dowiedzieć się więcej o szytych na miarę rozwiązaniach rekrutacyjnych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowaniu zarówno małych zespołów, jak i całych działów software i hardware w branży produkcyjnej.

    Najlepszych ekspertów IT można znaleźć w różnych miejscach, w zależności od specyfiki potrzeb firmy. Mogą to być platformy rekrutacyjne specjalizujące się w branży IT, takie jak NoFluffJobs czy JustJoinIT. Ale także poprzez LinkedIn lub Stack Overflow, gdzie eksperci często udostępniają swoje profile zawodowe i doświadczenie. Ponadto, warto korzystać z sieci kontaktów oraz poleceń od osób z branży.

    Warto także rozważyć współpracę z agencjami rekrutacyjnymi posiadającymi doświadczenie w obszarze IT. Dzięki najnowocześniejszym technologiom i narzędziom, takie agencje są w stanie dotrzeć do specjalistów, którzy obecnie mogą nie być aktywnie zainteresowani zmianą pracy. Dodatkowo, firmy rekrutacyjne posiadają często kompleksowe portfolio usług, co pozwala nie tylko na wsparcie w procesie zatrudnienia, ale także na outsourcing ekspertów czy nawet całych procesów. Dzięki temu możliwe jest skorzystanie z szerokiej gamy usług, które mogą znacząco ułatwić poszukiwanie i pozyskiwanie najlepszych talentów w branży IT.

    Firmy produkcyjne mogą zachęcić pracowników do pozostania i rozwoju poprzez różnorodne ścieżki kariery i możliwości awansu, oferowanie atrakcyjnych pakietów benefitów. Ważne jest również stworzenie przyjaznego i rozwijającego środowiska pracy, które wspiera pracowników w zdobywaniu nowych umiejętności i rozwijaniu swojego potencjału. Regularne oceny i feedback oraz możliwość uczestnictwa w projektach innowacyjnych mogą również przyczynić się do zatrzymania talentów w firmie.

    Zarobki w branży produkcyjnej mogą się znacznie różnić w zależności od lokalizacji, doświadczenia, stanowiska i specjalizacji. Najświeższe informacje o zarobkach w branży produkcyjnej można znaleźć w raportach płacowych. Takie raporty są doskonałym narzędziem, aby uzyskać aktualne dane na temat wynagrodzeń w branży produkcyjnej. Analizując te raporty, można lepiej zrozumieć, jak różne czynniki, takie jak lokalizacja, doświadczenie czy specjalizacja, wpływają na wysokość zarobków. Dzięki temu można podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące kariery i negocjować atrakcyjne warunki wynagrodzenia. Niezależnie od tego, czy jest się na początku drogi zawodowej czy też doświadczonym specjalistą, regularne sprawdzanie raportów płacowych może być kluczowe dla osiągnięcia sukcesu.

    Źródła wykorzystane w tym artykule: Deloitte, Competing for talent: Recasting perception of manufacturing, dostęp: 6.11.2023, ŹródłoDeloitte, Creating pathways for tomorrow’s workforce today. Beyond reskilling in manufacturing, dostęp: 6.11.2023, Źródło