Niszowe rekrutacje Devire Katowice. Niemożliwe nie istnieje.
 • Niemożliwe nie istnieje, czyli niszowe rekrutacje prowadzone przez Devire Katowice

   

  Obecnie dochodzi do przemian na rynku rekrutacyjnym. Gra toczy się o trudno dostępne talenty, których zatrudnienie jest kluczowe dla organizacji. Znalezienie specjalistów posiadających niszowe umiejętności i doświadczenie wymaga niekonwencjonalnego podejścia, doświadczenia oraz wyjścia poza schemat. Skąd to wiemy? W Devire Katowice zdarzają się też niszowe rekrutacje. Sprawdź, w jaki sposób pozyskujemy nawet najtrudniejszych do znalezienia kandydatów.

  Jakich specjalistów poszukują firmy w południowej Polsce?

  Pozyskiwanie wyspecjalizowanych pracowników do firm zlokalizowanych w południowej Polsce stanowi spore wyzwanie. Potrzeba do tego ogromnej wiedzy o rynku, determinacji i nieszablonowego podejścia. 

  Południowa Polska w świadomości kandydatów leży bowiem z dala od biznesowego centrum kraju. W rzeczywistości przyciąga wciąż nowych inwestorów, poszukujących wysoko wykwalifikowanych kandydatów w obszarze finansów i księgowości, audytu, prawa oraz compliance, na stanowiska zarówno specjalistyczne, jak i średniego oraz wyższego szczebla managerskiego. 

  Jesteś kandydatem i szukasz pracy? Sprawdź najnowsze oferty pracy. Ile zarabia się w Katowicach? Sprawdź!

  Niszowe rekrutacje w południowej Polsce - wyzwania.

  Do największych wyzwań rekrutacji niszowych w południowej Polsce należy sama lokalizacja firm. Zdarzają się rekrutacje, które są położone z dala od dużych aglomeracji miejskich. Dojazd do nich może być więc problematyczny lub ograniczony.

  Zazwyczaj rekrutacje na stanowiska niszowe wymagają unikalnego i nietypowego dla danej roli połączenia kompetencji i zaawansowanej znajomości języka angielskiego. Pula potencjalnych kandydatów jest więc ograniczona. 

  Dodatkowo poprzeczkę w rekrutacji podnosi brak dostępnych kompetencji na małym lokalnym rynku pracy.

  Zespół Devire Katowice pomoże znaleźć pracę marzeń w całej południowej Polsce — od Dolnego Śląska, przez Górny Śląsk, aż po Podkarpacie. Dowiedź się więcej!

  Jak podejść do rekrutacji niszowych?

  Czasami wymagające placementy, których nie chcą się podejmować firmy rekrutacyjne, wcale nie wynikają z tego, że są niemożliwe do realizacji. Wymagają dogłębnej analizy, niekonwencjonalnego podejścia i ​​szukania rozwiązań poza schematami. 

  Najważniejsze jest zrozumienie potrzeb klienta oraz roli danego specjalisty w organizacji. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że firmy potrzebują wsparcia w tym trudnym procesie, na przykład w doprecyzowaniu kryteriów dotyczących danego stanowiska.

  "Niezwykle ważna jest otwartość i w pełni elastyczne podejście. Nie ma jednego wzoru, według którego można realizować takie placementy. Nie ma dwóch takich samych projektów ani dwóch identycznych ról w organizacji. Dlatego podczas rekrutacji specjalistów o niszowych umiejętnościach sprawdza się tylko szyte na miarę podejście." — mówi Agnieszka Nowak, Senior Branch Manager Katowice.

  Niszowe rekrutacje - sprawdź, jak radzimy sobie z wyzwaniami w praktyce:​

  Wyzwanie 1: Bardzo wąska specjalizacja

  Jednym z największych wyzwań w takich placementach jest  wysoka specjalizacja stanowisk, które wykraczają poza standardy.

  Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia podczas rekrutacji do znanej firmy motoryzacyjnej na stanowisko Leak Engineer w dziale rozwoju. To bardzo rzadko spotykana pozycja, ponieważ w Polsce są tylko trzy firmy o takim profilu. Wiedzieliśmy więc, że będziemy musieli dotrzeć do bardzo wąskiej grupy specjalistów, pracujących przy tym bardzo specyficznym i konkretnym procesie. Dodatkową trudnością była konieczność relokacji, co w branży motoryzacyjnej należy raczej do rzadkości. 

  Udało się nam zainteresować kandydata, który pomyślnie przeszedł proces rekrutacji i otrzymał intratną ofertę. Przy tym placemencie wykorzystaliśmy dodatkowe narzędzia Devire, aby dotrzeć do kandydatów otwartych na relokacje. Ogromną rolę odegrało również nasze doświadczenie, rozbudowana sieć kontaktów i gra zespołowa. 

  Wyzwanie 2: Interdyscyplinarność stanowisk

  Kolejną kwestią, z którą należy się zmierzyć w rekrutacjach niszowych, jest coraz większa interdyscyplinarność stanowisk.

  Spotkaliśmy się z tym w czasie rekrutacji na stanowisko Kierownika Obsługi Serwisowej, który miał odpowiadać za koordynację działań w Centrum Serwisowym Maszyn dla wewnętrznych klientów firmy z całej Europy. Z jednej strony potrzebne było ukierunkowania na wysoką kompetencję techniczną, a z drugiej kwalifikacje miękkie. 

  Naszym zadaniem było znalezienie Inżyniera Mechanika z solidnym doświadczeniem z obszaru zarządzania logistyką magazynową i podstawową wiedzą dotyczącą zakupów. Specyfika stanowiska wymagała także umiejętności doboru i weryfikacji technicznej odpowiednich komponentów dla zespołów serwisowych. Poza tym oczekiwano wysokich umiejętności komunikacyjnych, również w języku angielskim.

  Realizację projektu rozpoczęliśmy od zrozumienia potrzeb klienta oraz intensywnych poszukiwań. To pozwoliło nam znaleźć aż trzy osoby, które wpisywały się w założone oczekiwania.  Jedna z nich nadal pracuje dla naszego klienta. 

  Wyzwanie 3: Nowe stanowiska

  Coraz częściej nasi klienci poszukują pracowników o ściśle określonych umiejętnościach na nowe i dotychczas niespotykane na polskim rynku stanowiska. 

  Z taką sytuacją zetknęliśmy się podczas rekrutacji na stanowisko Engineer-Production Analyst. To niszowa funkcja w organizacji związana z analizą danych produkcyjnych, która od niedawna pojawia się w niewielu firmach rozwijających się w obszarze Industry 4.0. 

  Naszym celem było znalezienie inżyniera z kilkuletnim doświadczeniem w pracy w zakładzie produkcyjnym oraz z zaawansowanymi umiejętnościami analitycznymi popartymi pracą w programach Power BI, Witness Horizon i znajomością SQL. 

  Zazwyczaj takich specjalistów można spotkać w obszarach finansów i IT to właśnie tam skoncentrowaliśmy nasze poszukiwania, które okazały się strzałem w dziesiątkę. W niedługim czasie nasz klient otrzymał aż cztery rekomendacje, spośród których wybrał jedną osobę, która właśnie rozpoczęła pracę w jego firmie. 

  Wyzwanie 4: Poszukiwanie specjalistów za granicą

  W rekrutacjach niszowych coraz częściej szukamy potencjalnych kandydatów za granicą.

  Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia podczas placementu na stanowisko Konsultanta SAP HR, z doświadczeniem w obszarze SAP HCM, umiejętnościami konfigurowania systemu w OM/PA/PT/PY/Reporting oraz znajomością polskich przepisów. 

  W czasie realizacji tego projektu napotkaliśmy przede wszystkim trudności w braku odpowiednich kompetencji na rynku lokalnym. Rekrutacja była dla nas nie lada wyzwaniem, ponieważ klient nie dawał możliwości pracy zdalnej, co podniosło poprzeczkę jeszcze wyżej. 

  Postanowiliśmy (dość przewrotnie) poszukać potencjalnych kandydatów na rynku ukraińskim. Podjęte ryzyko się opłaciło, ponieważ udało nam się znaleźć osobę, która znała polskie regulacje i miała doświadczenie w pracy dla polskiej firmy oraz była gotowa na relokację

  Wyzwanie 5: Rekrutacja pracownika na zagraniczny rynek

  W Devire Katowice coraz częściej realizujemy również projekty rekrutacyjne dla klientów zagranicznych oraz placementy na zagraniczne rynki.

  Dla znanego start-upu szukaliśmy osoby na stanowisko Operations Manager China, która znałaby specyfikę lokalnego rynku i podjęłaby się otwarcia oddziału firmy w Chinach. Do jej zadań miało należeć nawiązanie strategicznych współprac i rozwinięcie sprzedaży. 

  W tej rekrutacji musieliśmy sobie poradzić z kilkoma naprawdę poważnymi trudnościami. Ze względu na specyfikę chińskiego rynku, potrzebna była osoba znająca nie tylko tamtejsze środowisko biznesowe, ale również kulturę. Co więcej, należało dotrzeć do liderów branży i zainteresować ich ofertą pracy w start-upie. 

  Finał tego placementu okazał się dość zaskakujący. Wiedza i know-how, które otrzymał klient od kandydatów, doprowadziły do zmiany jego strategii działania.

  Doświadczenie to nasza tajna broń

  W Devire Katowice mówimy, że nasza specjalizacja to wyszukiwanie pracowników do zadań specjalnych mówi Agnieszka Nowak, Senior Branch Manager Devire Katowice. Wieloletnie doświadczenie pozwala nam podejmować się rekrutacji, które były bardzo długo i nieefektywnie prowadzone przez inne agencje. 

  Skuteczna firma rekrutacyjna to taka, która elastycznie podchodzi do wyzwań związanych z pozyskiwaniem trudno dostępnych talentów. W Devire Katowice w rekrutacjach specjalistycznych wychodzimy poza utarty schemat. Bowiem niszowe rekrutacje wymagają od nas elastycznego podejścia do każdego projektu. Nie boimy się iść pod prąd, próbować nowych rozwiązań i eksperymentować. Po prawie 10 latach pracy w branży rekrutacyjnej wiemy jedno — niemożliwe do obsadzenia stanowiska nie istnieją. 

  Spokojnie, to tylko nowe biuro.

  Firma rekrutacyjna Devire Katowice otwiera nowy rozdział: przenosimy się jeszcze bliżej naszych klientów czyli do biznesowego centrum regionu.