Jak kształtowały się zarobki w branży produkcyjnej i inżynierii w 2020 roku i jakie są prognozy na rok 2021? Jak wygląda kalkulator płac i jakie widełki płacowe obowiązują na poszczególnych stanowiskach? Kogo poszukują firmy i kto ma szansę na najwyższe zarobki? Przedstawiamy najnowsze trendy na rynku pracy w obszarze produkcji inżynierii na 2021 rok.

Rok 2020 i początek 2021 to dla branży produkcyjnej czas wyzwań, z którymi nie mierzyliśmy się nigdy wcześniej. Okazało się jednak, że dynamiczne zmiany, jakie zachodziły na rynku z powodu pandemii COVID-19 tylko chwilowo spowodowały wyhamowanie dynamiki zatrudnienia czy obniżenia zarobków – zwłaszcza wśród specjalistów i inżynierów. Nie w każdym przypadku sprawdziły się czarne scenariusze, a wiele firm sprawnie przystosowało się do nowych warunków. Dzięki temu wciąż mamy do czynienia z rynkiem kandydata, a wynagrodzenia w produkcji pozostają bez zmian lub zwiększają się w porównaniu do roku 2020. Wiele zależy jednak od konkretnego obszaru – komentuje Milena Kot, Senior Recruitment Consultant Manufacturing & Engineering.

Kto zyskał, a kto stracił?

Duże straty, które pociągnęły za sobą obniżkę wynagrodzenia, zanotowała branża lotnicza. Globalne ograniczenia w przemieszczaniu spowodowały zastój na rynku i – niestety – wszystko wskazuje na to, że sytuacja ta może utrzymać się przez kolejne miesiące.

Pandemia nieco łagodniej obeszła się z branżą automotive. Jednak i w tym przypadku boryka się z płynnością zamówień do dzisiaj. Mimo poważnych kłopotów w pierwszych miesiącach (które również wiązały się z obniżką płac pracowników), wielu firmom udało się odrobić straty.

Pandemia łagodnie obeszła się także z zakładami produkcji niskoseryjnej i projektowej, które łatwiej mogły się dostosować do gwałtownych zmian. Jak wynika z przeglądu wynagrodzeń 2021 Devire, to właśnie tymi obszarami w ostatnich miesiącach interesowało się wielu kandydatów. Coraz częściej pojawiały się także oferty pracy na stanowiskach o globalnym poziomie odpowiedzialności, zlokalizowane w ramach polskich struktur tych firm. Co więcej, w takich przypadkach wynagrodzenia wzrosły nawet o 10% rok do roku.

Kogo poszukują firmy? Zarobki w branży produkcyjnej w Polsce

Zarobki w produkcji w oczywisty sposób różnią się w zależności od stanowiska, wielkości firmy oraz jej kapitału. Firmy międzynarodowe zwykle oferują wyższe wynagrodzenia, jednocześnie oczekując wysoki poziom kompetencji. Jak wynika z danych pozyskanych przez ekspertów Devire w procesach rekrutacyjnych realizowanych w 2020 roku, zawartych w najnowszym przeglądzie wynagrodzeń, na najwyższe wynagrodzenia (ponad 30 tysięcy złotych brutto) mogą liczyć dyrektorzy zakładów oraz dyrektorzy operacyjni. Natomiast inżynier symulacji, kierownik zmiany, R&D Engineer, specjalista BHP czy specjalista ds. zakupów zarabia zwykle co najmniej 5,5 tysiąca złotych brutto. Należy pamiętać również, że widełki wynagrodzeń są dość szerokie. Przykładowo: zarobki kierownika produkcji wahają się między 10 tysiącami a 24  tysiącami złotych brutto.

Szukasz pracy? Sprawdź aktualne oferty.

Szukasz sprawdzonej firmy rekrutacyjnej? A może szukasz najlepszych ekspertów na rynku pracy, z którymi zrealizujesz kluczowy projekt? Skontaktuj się z nami.