Back-end Developer — co robi, ile zarabia i czego oczekuje?
 • Back-end Developer — co robi, ile zarabia i czego oczekuje od pracodawcy?

   

  Dynamiczna transformacja cyfrowa i rosnąca liczba aplikacji mobilnych oraz internetowych zwiększyły popyt na wykwalifikowanych Back-end Developerów. Wyszukiwanie samej frazy “Back-end Developer” w ostatnich 5 latach zwiększyło się niemal trzykrotnie, co potwierdza zarówno rosnące zainteresowanie samym zawodem, jak i zapotrzebowanie na tych programistów.

  Jak zatem zatrudnić Back-end Developera w dobie skokowego rozwoju branży IT i rosnącej konkurencji o talenty? Warto zacząć od źródła i przyjrzeć się oczekiwaniom stawianym przez potencjalnych kandydatów. Znajdziesz je w najnowszym raporcie Devire „Rynek pracy IT 2023. Czy HR zna oczekiwania pracowników?”.

  Kim jest i czym zajmuje się Back-end Developer?

  Back-end Developer to programista, który odpowiada na funkcjonalność techniczną stron internetowych lub aplikacji mobilnych oraz zapewnienie ich bezpieczeństwa. Zajmuje się tworzeniem kodu, jego testowaniem i optymalizacją.

  Programiści Back-end, którzy wzięli udział w badaniu Devire, są na poziomie Regular lub Senior (łącznie 53%). Większość z nich pracuje zdalnie (78%) lub hybrydowo (16%) i taki właśnie model pracy preferuje.

  Znaczna część pracuje w technologii Back-end i te umiejętności chciałaby rozwijać (73%). Sporą popularnością cieszy się wśród nich również chęć doskonalenia kompetencji w obszarach Software Development (58%), Cloud Computing (43%) i Tech-Lead (36%).

  Darmowy raport Devire to rzetelne źródło informacji o trendach wpływających na przyszłość sektora IT w Polsce.Odkryj przyszłe trendy na rynku pracy IT i poznaj oczekiwania jego pracowników. 

  Czy Back-end Developer będzie szukał pracy w 2023 roku?

  Back-end Developerzy (podobnie jak inni specjaliści IT) nie szukają aktywnie pracy (66%). Pozostają jednak otwarci na nowe propozycje. Jeśli już to robią, korzystają z portali branżowych (np. No Fluff Jobs czy Just Join IT) lub społecznościowych. Coraz mniejszą popularnością wśród nich cieszą się jednak portale ogłoszeniowe, takie jak na przykład Pracuj.pl.

  Oczekiwania finansowe Back-end Developerów w 2023 roku

  W 2022 roku aż 78% Back-end Developerów otrzymało podwyżkę, zazwyczaj na poziomie 25%. Głównym czynnikiem motywującym ich do zmiany pracy, podobnie jak w poprzednich latach, jest oczywiście wyższe wynagrodzenie (95%). Podwyżki w branży IT nie są już dla nikogo niczym zaskakującym. Wysoka średnia wynagrodzeń determinowana jest m.in. stawkami oferowanymi przez międzynarodowe firmy.

  Oczekiwania pozafinansowe Back-end Developerów w 2023 roku

  Ważną kwestią dla Back-end Developerów są dobre relacje z bezpośrednim przełożonym (81%) oraz bycie docenionym w pracy (68%). Jak wynika z raportu Devire, po przymusowym zamknięciu oraz izolacji w czasie pandemii, widać potrzebę kreowania dobrych interakcji w miejscu pracy. Poczucie przynależności i sprawczości jest obecnie dla ekspertów IT na wagę złota.

  „Forma, w jakiej chcemy pracować w IT to rozwinięcie filozofii tworzenia oprogramowania przeniesionego na płaszczyznę relacji, organizacji oraz komunikacji w pracy” — mówi Michał Warkocz, Program Manager w firmie IT.

  Dla Programistów Back-end ważne są również technologie, na których będą pracować (81%). Zależy im również na możliwości rozwoju umiejętności i kompetencji — deklaruje to aż 78% specjalistów biorących udział w naszym badaniu.

  Rośnie również potrzeba elastyczności i swobody w miejscu pracy. Potwierdzają to Back-end Developerzy, dla których niezwykle istotna jest możliwość pracy zdalnej (85%), elastyczny czas pracy (83%) oraz pula płatnych dni wolnych do wykorzystania w ciągu roku dla osób zatrudnionych na umowach B2B (62,5%). Jeśli pracodawca chciałby wrócić do biura, 80% Back-end Developerów zdecydowałoby się na zmianę pracodawcy.

  „Przyszłość pracy to elastyczność i dostosowanie się do potrzeb pracowników, bez sztywnych norm (...). To możliwość wyboru po stronie pracownika, kiedy i skąd pracuje” — mówi Alicja Wilemajtys, Head of People w SwingDev a hippo company.