Jawność wynagrodzeń w branży IT.
 • Jawność wynagrodzeń w branży IT. Czy wynagrodzenie powinno być jawne?

   

  Według raportu Deloitte Global Human Capital Trends 2020, 64% organizacji dokonuje obecnie rewizji polityki wynagrodzeń lub planuje to zrobić w najbliższym czasie. Z kolei, aż 69% badanych przyznało, że zmiany w kierunku większej transparentności mają pozytywny wpływ na sukces ich przedsiębiorstw. Z roku na rok coraz więcej ofert pracy z sektora IT zawiera widełki płacowe. Jednak na tym się nie kończy. Według ekspertów jawność wynagrodzeń w branży IT powinna być priorytetem.  

  W tak wymagających czasach można spodziewać się, że wiele przedsiębiorców będzie przodować w zakresie transparentnej polityki wynagrodzeń. O ile branża IT jest liderem w zamieszczaniu widełek płacowych w ogłoszeniach, tak przejrzysta polityka płac cały czas stanowi wyzwanie. Dlaczego warto iść w kierunku jawnej polityki wynagrodzeń? 

  Szukasz pracy? Sprawdź aktualne oferty pracy

  Widełki płacowe, a jawność wynagrodzeń

  Jawność zarobków to bez wątpienia złożona kwestia. Zazwyczaj dzieli się ją na dwa aspekty – pełną transparentność wynagrodzeń pracowników w danej firmie oraz jawność widełek wynagrodzeń w ofertach pracy. Kiedy mówimy o przejrzystości z perspektywy najlepszych praktyk, dotyczyć powinna ona wszystkich aspektów – od tego w jaki sposób ustalana jest płaca, po zarobki poszczególnych pracowników, bez względu na to w jakimi dziale pracują czy jakie stanowisko zajmują. Dodatkowo, informacje dotyczące stawek i widełek wynagrodzeń powinny być jawne nie tylko dla osób pracujących w danej organizacji, ale też dla wszystkich zainteresowanych z zewnątrz. 

  “Pracodawcom z branży IT coraz trudniej znaleźć wykwalifikowanych ekspertów, dlatego muszą zabiegać o zainteresowanie tych, którzy w danym momencie pracy nie szukają. Udostępnienie informacji o wynagrodzeniu na początkowym etapie rekrutacji pomaga w osiągnięciu tego celu. Poza tym, te dane przyspieszają cały proces i dostarczają tylko dopasowane profile kandydatów.” - komentuje Michał Młynarczyk, Prezes Devire oraz członek zarządu Polskiego Forum HR.

  Bez wątpienia, sektor IT wiedzie prym w obszarze jawność widełek wynagrodzeń w ofertach pracy. Bez tego specjaliści IT nie byliby zainteresowani ogłoszeniami, nie wspominając nawet o ich zaangażowaniu w sam proces rekrutacyjny. Z najnowszego raportu Devire “Branża IT 2021/22” wynika, że dla 55% ankietowanych informacja o wynagrodzeniu jest najważniejszym elementem w ogłoszenia o pracę. Podanie widełek płacowych skutkuje krótszym czasem rekrutacji. Ponadto pracodawcy ujawniający wynagrodzenie są w stanie przykuć uwagę kandydatów, którzy obecnie nie rozważają zmiany obecnego pracodawcy. 

  Globalizacja rynku pracy

  Globalizacja rynku pracy w branży IT trwa, jednak dziś przybiera ona zupełnie inną skalę. Ciągły rozwój nowych technologii i praca zdalna przyspieszyły powstanie międzynarodowego rynku pracy, na którym coraz więcej osób doświadcza rywalizacji o pracę lub w przypadku pracodawców – walki o talenty. Eksperci rekrutacji w IT oraz IT Contractingu w Devire  podkreślają, że globalny wirtualny rynek pracy branży IT niesie dla polskich firm zarówno szanse, jak i zagrożenia. Z jednej strony widać wyraźny trend wzrostu płac w takich krajach jak Polska, Indie czy Czechy, ale i stagnację w krajach zachodnich. Na dodatek, przepaść między beneficjentami globalizacji a tymi, którzy na tym tracą jest coraz większa. Mowa w tym przypadku o szansie na zatrudnienie ekspertów niedostępnych obecnie w Polsce dla polskich firm oraz na zmierzeniu się z coraz większymi budżetami na płace. 

  Top 10 najbardziej poszukiwanych specjalistów IT. Na których pracowników jest największe zapotrzebowanie? Sprawdź!

  “Transparentność może być jednym z filarów budowy nowoczesnego biznesu w dobie globalizacji branży IT. Dziś sami kandydaci podkreślają, że informacja o wysokości zarobków powinna pojawiać się już w ogłoszeniu o pracę co nie powinno dziwić. Widełki płacowe nie są niczym nowym za granicą, podobnie sprawa tyczy się pełnej transparentności. Problemy z pozyskaniem wykwalifikowanych kandydatów powodują zwiększenie się skali tego zjawiska w Polsce. Z obserwacji ekspertów Devire wynika, że talenty z branży IT nie aplikują na oferty, które nie posiadają informacji o wynagrodzeniu. Zamieszczenie proponowanych widełek płacowych zdecydowanie skróci proces rekrutacji oraz przyciągnie tych, którzy zmianą pracy nie są zainteresowani.” - dodaje Michał Młynarczyk. 

  Jawność wynagrodzeń jako mechanizm zapewniający sprawiedliwe zarobki

  Jednym z założeń wprowadzenia polityki transparentnych wynagrodzeń jest eliminowanie różnic w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn piastujących te same stanowiska i wykonujących te same obowiązki. Jednak w ciągu ostatniego roku znacząco wzrosła też liczba firm zagranicznych, które rekrutują ekspertów IT z polskiego rynku bezpośrednio do swoich projektów i zespołów. Dużą taką grupę stanowią klienci ze Stanów Zjednoczonych, ale też Wielkiej Brytanii, Szwajcarii czy Niemiec. Zagraniczni pracodawcy oferują polskim specjalistom nie tylko pracę zdalną, ale i dużo wyższe stawki oraz elastyczne godziny pracy. W efekcie luka płacowa w sektorze IT coraz częściej dotyczy różnic w zarobkach w oparciu o kryterium geograficzne. Dla przedsiębiorców z tej branży może okazać się to problematyczne. Dlatego też pracownicy i kandydaci domagają się wyrównania wynagrodzeń do poziomu zachodnich stawek. Spełnienie ich żądań oznaczałoby spore wyzwanie kosztowe dla polskich firm, podobnie jak dla wielu zagranicznych przedsiębiorców, którzy poszukują specjalistów z Europy Centralnej i Wschodniej głównie dlatego, że mogą im zapłacić mniej. 

  Software developer – jak zachęcić go do zmiany pracy? Sprawdź opinie ekspertów!

  Pobierz raport Devire ,,Branża IT 2021/22. Globalizacja rynku pracy napędza wyścig o talenty IT”
  Sprawdź teraz