Bierzesz udział w rozmowie kwalifikacyjnej i wszystko idzie świetnie. Płynnie odpowiedziałeś na wszystkie pytania i czujesz, że zrobiłeś dobre wrażanie na rekruterach. Spotkanie dobiega końca i w końcu pada jedno z najtrudniejszych pytań: „Jakie są Pani/Pana oczekiwania finansowe?”. Dla wielu osób rozmowa o zarobkach może być stresująca. Dlatego warto uwzględnić tę kwestię przygotowując się do rozmowy o pracę. Devire radzi jak zapytać o wynagrodzenie w czasie rekrutacji?

1. Wyceń wartość swojej pracy

W pierwszej kolejności zweryfikuj ile powinieneś zarabiać na stanowisku, o które się ubiegasz. Przeanalizuj dostępne raporty płacowe, uwzględniające wynagrodzenia osób z podobnym doświadczeniem. Weź pod uwagę również branżę oraz lokalizację. Poszukaj danych z więcej niż jednego źródła, aby mieć pewność, że informacje są rzetelne. Skontaktuj się także ze znajomymi, którzy pracują w Twojej branży – poznaj ich doświadczenia i zdobądź cenne wskazówki.

O wartości kandydata świadczy jego doświadczenie, wiedza i kwalifikacje. Ogromne znacznie mają także niszowe umiejętności, znajomość języków obcych, udział w nieszablonowych projektach, uzyskane certyfikaty oraz sukcesy potwierdzone liczbami. Podczas rozmowy o pracę warto zaprezentować twarde i miękkie kompetencje, które są dla potencjalnego pracodawcy „na wagę złota”. Ważne, aby przedstawiciele firmy poczuli, że dana osoba idealnie pasuje do zespołu i dzięki zatrudnieniu jej zyska cała organizacja. W takiej sytuacji pracodawca jest w stanie zaproponować wyższe wynagrodzenie, niż początkowo zakładał – wyjaśnia Joanna Zajchowska, Recruitment Manager, Outsourcing Devire.

2. Określ ile chcesz zarabiać

Ustal minimalne wynagrodzenie, poniżej którego nie jesteś w stanie zejść. Weź pod uwagę koszty utrzymania, dojazdów do pracy i inne wydatki. Dodaj do niego 15-20% zapasu, aby mieć możliwość ewentualnej negocjacji. Jeżeli jesteś kandydatem z bogatym doświadczeniem i wiedzą, możesz ustalić wyższą stawkę. Przed podjęciem decyzji o wysokości pensji powinieneś dowiedzieć się, co dokładnie będzie wchodzić w skład Twojego wynagrodzenia. Ustal czy potencjalny pracodawca wypłaca premie oraz czy oferuje świadczenia pozapłacowe wspierające work-life balance. Może mieć to wpływ na wysokość proponowanego wynagrodzenia. Uwzględnij także możliwość rozwoju oraz awansu, z którymi będzie się wiązała podwyżka. Przygotuj listę z narzędziami pracy, których oczekujesz od pracodawcy, tj. komputer, zdalny dostęp do systemów, samochód służbowy, itp.

3. Pytanie o wynagrodzenie w czasie rekrutacji – upewnij się ile zarobisz „na rękę”

Podczas rozmów rekrutacyjnych HR-owcy czy potencjalni pracodawcy często mówią o wynagrodzeniu brutto (obejmującym ZUS i podatki). Pamiętaj, że kwota netto będzie odpowiednio niższa. Aby ustalić, ile wyniesie ta różnica możesz skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń brutto netto. Wynik jest uzależniony od rodzaju umowy, jaka będzie zwarta pomiędzy Tobą a firmą. Dzięki wykorzystaniu tego narzędzia możesz także sprawdzić, jaka umowa będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

Pamiętaj, że ustalenia, jakich dokonasz na finalnym etapie procesu rekrutacyjnego są wiążące. Ostatecznym momentem na ewentualne negocjacje jest właśnie rozmowa kwalifikacyjna. Pierwszego dnia pracy będzie już na to zdecydowanie za późno.