Wysłałeś CV a w odpowiedzi otrzymałeś telefon zwrotny. Przed Tobą rozmowa kwalifikacyjna. Gratulujemy! Przed Tobą kolejny krok do celu, którym jest nowa praca. Przygotowując się do spotkania z potencjalnym pracodawcą musisz mieć świadomość, że to jak zaprezentujesz się podczas rekrutacji nawet w 90 proc. może wpływać na decyzję, która zostanie podjęta przez HR-owca lub przyszłego szefa. Przygotowaliśmy 5 wskazówek, które pomogą Ci dobrze wypaść podczas rozmowy o pracę.

#1 Poznaj firmę i ludzi

W pierwszej kolejności powinieneś prześledzić informacje na temat organizacji – jej historii, wielkości, możliwości rozwoju czy celów biznesowych – oraz aktualnej sytuacji w branży. Druga kwestia to poznanie osób, które będą prowadziły rozmowę kwalifikacyjną. Warto wiedzieć czym się zajmują w firmie, w której starasz się o pracę. Aby zdobyć te informacje możesz odwiedzić profile firmy i jej pracowników w mediach społecznościowych, np. LinkedIn i Facebook. Może się okazać, że macie wspólnych znajomych, zainteresowania lub skończyliście tą samą szkołę – a zgodnie z zasadami psychologii społecznej, jesteśmy skłonni bardziej lubić osoby, które są do nas podobne.

#2 Określ swoje mocne i słabe strony

Określ, które z Twoich kompetencji odpowiadają wymaganiom potencjalnego pracodawcy oraz zrób rzetelny rachunek sumienia – przypomnij sobie czym się zajmowałeś w poprzednich firmach, jakie projekty realizowałeś i z jakimi wyzwaniami musiałeś się mierzyć. Wróć pamięcią do największych sukcesów, ale także przygotuj się na pytania na temat popełnionych błędów. Jak odpowiadać na pytania o porażki? Pamiętaj, aby nie skupiać się na negatywach, tylko na mocnych stronach – opowiedz o tym, czego się nauczyłeś, jak rozwinęła się Twoja kariera i jak radzisz sobie w sytuacjach kryzysowych.

#3 Przewiduj nieprzewidywalne

W internecie można zaleźć wiele zestawień najpopularniejszych pytań, które są zadawane podczas rozmów rekrutacyjnych. Na ich bazie przygotuj własną listę i dopisz do nich ciekawe odpowiedzi. Zastanów się także ile chciałbyś zarabiać – podczas większości rozmów o pracę pojawia się pytanie o wynagrodzenie. Przygotuj także listę pytań, które chciałbyś zadać potencjalnemu pracodawcy. Dlaczego? Twoje przemyślane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej pozwolą Ci dowiedzieć się więcej o firmie, zespole i zadaniach, z którymi możesz się mierzyć w przyszłości. Pokażą również Twoją dojrzałość i zaangażowanie!

#4 Bądź punktualny!

Rozmowa kwalifikacyjna jest bardzo stresująca, dlatego w tym dniu warto zrobić wszystko co możliwe żeby uniknąć presji czasu i pośpiechu. Sprawdź wcześniej gdzie znajduje się firma i ile czasu zajmie Ci dojazd na miejsce. Pamiętaj, żeby wziąć pod uwagę ewentualne korki i remonty. Najlepiej być na miejscu ok. 5-10 minut przed rozpoczęciem rozmowy o pracę.

#5 Zadbaj o wygląd

Zastanawiasz się, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? Jest to uzależnione od stanowiska, na które się aplikuje oraz kultury firmy. Przykładowo, w korporacjach, kancelariach prawnych, bankach czy agencjach nieruchomości wymagany jest strój biznesowy. W agencjach kreatywnych i reklamowych czy sklepach odzieżowych można pozwolić sobie na większą swobodę w doborze stroju. Niezależnie od charakteru potencjalnej pracy i spotkania, warto zawsze kierować się prostotą i elegancją.Zdaniem wielu psychologów pierwsze wrażenie na temat nowo spotkanej osoby powstaje w ciągu zaledwie kilkunastu sekund! Warto mieć kontrolę nad tym, jak nas postrzegają rekruterzy od samego początku i pamiętać, że rozmowa kwalifikacyjna zaczyna się tuż po przekroczeniu progu drzwi potencjalnego pracodawcy.

Wysyłając aplikację za pośrednictwem Devire zwiększasz swoje szanse na sukces podczas rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą! Sprawdź nasze oferty pracy i wyślij CV!

Szukasz pracy? Sprawdź aktualne oferty.

Szukasz sprawdzonej firmy rekrutacyjnej? A może szukasz najlepszych ekspertów na rynku pracy, z którymi zrealizujesz kluczowy projekt? Skontaktuj się z nami.