Rozmowa rekrutacyjna - jak się do niej przygotować?
 • Rozmowa rekrutacyjna – jak się do niej przygotować?

   

  Gratulacje: CV gotowe i wysłane. W kolejnym etapie możesz spodziewać się telefonów w celu odbycia wstępnej rozmowy rekrutacyjnej. Jest to bardzo ważny etap i nie należy go lekceważyć. Czas poświęcony na wywiady telefoniczne, to czas zaoszczędzony zarówno Kandydatom, jak i Pracodawcy na spotkania osób o rozbieżnych oczekiwaniach względem siebie. Rozmowa rekrutacyjna przed Tobą? Podpowiadamy jak się przygotować! 

  Kiedy spodziewać się telefonu od rekrutera?

  Telefonu możesz spodziewać się w ciągu dnia – nierzadko, gdy jesteś w swojej obecnej pracy lub w przypadku studentów, na uczelni. Jak już wspomnieliśmy, jest to ważny etap, dlatego warto być do niego odpowiednio przygotowanym.

  • Poproś osobę dzwoniącą o chwilę cierpliwości i przejdź do pomieszczenia, w którym będziesz mógł/a swobodnie rozmawiać oraz wyraźnie słyszeć swojego rozmówcę.
  • Jeżeli nie możesz rozmawiać w danej chwili, grzecznie poinformuj o tym drugą stronę i zaproponuj, że oddzwonisz za X minut, gdy sytuacja będzie już bardziej sprzyjająca. Możesz także podać konkretny termin i godzinę, kiedy chcesz aby taka rozmowa się odbyła.
  • Pamiętaj, że dla Twojego rozmówcy prowadzenie  rozmowy rekrutacjnej to praca, więc rozmowa w weekend lub w bardzo późnych godzinach może być niemożliwa. Warto więc znaleźć jakąś lukę w swoim grafiku, np. w porze obiadowej.

  Rozmowa rekrutacyjna - o co zapyta rekruter?

  Podczas wywiadu telefonicznego osoba rekrutująca najprawdopodobniej zapyta:

  • Dlaczego zdecydowałeś/aś się zaaplikować na daną ofertę? To pytanie sprawdza Twoją motywację do podjęcia nowego stanowiska. Pomocne będą wówczas notatki robione na etapie wysyłania CV. Więcej o notatkach przeczytasz w naszym materiale Na co zwrócić uwagę przy wysyłaniu CV
  • Co wiesz o firmie, do której aplikujesz? Czy wiesz co sprzedaje/produkuje/jakie usługi oferuje? To pytanie ma na celu sprawdzenie czy świadomie wybrałeś daną ofertę i czy jesteś zainteresowany daną branżą. Dlatego tak ważne jest dowiedzieć się czym zajmuje się dana firma już na etapie wysyłania CV.
  • Dalczego szukasz nowej pracy? Przygotuj sobie wcześniej jedno lub dwa zwięzłe zdania na ten temat. Jeżeli będzie to Twoja kolejna praca, możesz powiedzieć, że szukasz nowych możliwości rozwoju zawodowego i stanowiska z większą odpowiedzialnością.
  • Jakie są Twoje dotychczasowe doświadczenia zawodowe? W kilku zdaniach opisz swój dotychczasowy przebieg kariery, zwracając szczególną uwagę na te stanowiska, gdzie nauczyłeś się umiejętności które mogą być istotne dla Twojego nowego pracodawcy. Jeżeli nie masz jeszcze doświadczenia zawodowego, opowiedz np. dlaczego wybrałeś konkretny kierunek studiów, jakie przeszedłeś szkolenia i czego chcesz się nauczyć na stanowisku na które aplikujesz.
  • Jakie są Twoje oczekiwania finansowe? Jeżeli nie masz jasno sprecyzowanych oczekiwań, poszukaj wcześniej informacji w sieci na temat zarobków na danym stanowisku. Pamiętaj, że zarobki uzależnione są od wielu czynników, np. doświadczenia Kandydata oraz wielkości firmy. Jeżeli w ogłoszeniu było podane wynagrodzenie, najlepiej jest trzymać się tej stawki. Jeżeli aplikujesz za pośrednictwem agencji rekrutacyjnej, to konsultant na pewno doradzi Ci jakich zarobków możesz się spodziewać.
  • Czy bierzesz udział w innych procesach rekrutacyjnych? Wbrew pozorom nie jest to podchwytliwe pytanie. Rozmówca chce po prostu wiedzieć jak szybko musi ewentualnie umówić się z Tobą na dłuższą rozmowę rekrutacyjną. Nie ma to jednak wpływu na finalną decyzję o wyniku rekrutacji.
  • Od kiedy będziesz mógł podjąć nową pracę? Koniecznie dowiedz się jaki masz okres wypowiedzenia w poprzedniej pracy. Rozbieżność może być tutaj duża w zależności od umowy: od tygodnia do nawet 3 miesięcy. Warto dokładnie przeczytać aktualną umowę i dokładnie znać odpowiedź na to pytanie.
  • Sprawdzi poziom znajomości wymaganych języków. Jeżeli w ofercie napisana jest obowiązkowa znajomość danego języka, Twój rozmówca może chcieć porozmawiać z Tobą w tym języku przez kilka minut, aby zweryfikować Twój poziom.

  Jeżeli od razu otrzymasz zaproszenie na spotkanie koniecznie zapisz sobie miejsce i godzinę spotkania oraz z kim jesteś umówiony/a na rozmowę. Jeżeli nie usłyszałeś/aś tych danych, nie wstydź się poprosić o ich powtórzenie.

  Szukasz sprawdzonej firmy rekrutacyjnej? Sprawdź rozwiązania rekrutacyjne i outsourcingowe Devire.

  Szukasz pracy? Sprawdź aktualne oferty pracy