Kim jest Tester Oprogramowania i jak go zatrudnić w 2023 roku?
 • Kim jest Tester Oprogramowania i jak go zatrudnić w 2023 roku? Poznaj zarobki i oczekiwania

   

  Najwyższej jakości oprogramowanie to gwarancja bezpieczeństwa i pełnej użyteczności. Każdy produkt z błędami może bowiem prowadzić do opóźnień i strat finansowych, a przez to narażać firmę na utratę reputacji. Nie dziwi więc rosnące zapotrzebowania na wyspecjalizowanych i doświadczonych Testerów Oprogramowania, którzy odpowiadają za zapewnienia pełnej niezawodności i użyteczności programów/systemów.

  W raporcie Devire „Rynek pracy IT 2023. Czy HR zna oczekiwania pracowników?” przyglądamy się oczekiwaniom stawianych przez Testerów Programowania, aby ułatwić znalezienie najlepszego specjalisty do Twojej organizacji.

  Kim jest i co robi Tester Oprogramowania?

  Tester Oprogramowania, często nazywany również QA Testerem, zajmuje się (jak sama nazwa stanowiska wskazuje) testowaniem oprogramowania, stron lub aplikacji. Sprawdza więc, czy stworzone oprogramowanie działa prawidłowo i jest zgodne wytycznymi klientów oraz oczekiwaniami użytkowników. Znajduje błędy w programie lub produkcie, które następne naprawia, często we współpracy z programistami.

  Testerzy Oprogramowania, którzy wzięli udział w badaniach Devire, pracują na podstawie umowy o pracę (50%) lub kontrakt B2B (44%), najczęściej zdalnie lub w modelu hybrydowym. Większość z nich jest na pozycji Regular lub Senior (55%) i ma 3-5 lub 10 i więcej lat doświadczenia.

  Darmowy raport Devire to rzetelne źródło informacji o trendach wpływających na przyszłość sektora IT w Polsce.Odkryj przyszłe trendy na rynku pracy IT i poznaj oczekiwania jego pracowników. 

  Czy Tester Oprogramowania będzie szukał pracy w 2023 roku?

  Ponad połowa Testerów Oprogramowania nie szuka aktywnie pracy, ale jest otwarta na nowe propozycje. Jeśli decydują się na zmianę pracodawcy, ofert szukają na portalach branżowych (takich jak No Fluff Jobs czy Just Join IT), których popularność wśród nich w ostatnich trzech latach wzrosła prawie o 18%. Częściej korzystają również z portali społecznościowych, takich jak Linkedin czy Facebook — korzysta z nich 58% Testerów Oprogramowania.

  Jakie będą oczekiwania finansowe Testerów Oprogramowania w 2023 roku?

  W 2022 roku aż 82% Testerów Oprogramowania biorących udział w badaniu Devire otrzymało wzrost wynagrodzenia, najczęściej w wysokości 25%. To właśnie podwyżka (rzędu 25-50%) skłoniłaby prawie połowę z nich do zmiany pracy.

  Najprawdopodobniej ten trend utrzyma się w przyszłym roku, ponieważ wartość pieniądza zdecydowanie spadła, a średnie podwyżki jedynie pokryły koszty wzrostu inflacji lub tylko nieznacznie je zrekompensowały.

  Jakie będą oczekiwania pozafinansowe Testerów Oprogramowania w 2023 roku?

  Możliwość pracy zdalnej (72%) i jej elastyczny czas (70%) stanowią dwa najważniejsze czynniki pozafinansowe, które mogłyby skłonić Testerów Oprogramowania do zmiany pracy. Połowa ankietowanych chciałaby pracować tylko 4 dni w tygodniu. Ich odpowiedzi potwierdzają, że praca zdalna jest już nowym standardem branży IT, nie zaś benefitem.

  Na trzecim miejscu plasuje się możliwość rozwoju umiejętności i kompetencji (61%). Większość Testerów Oprogramowania chciałoby się rozwijać w obszarach QA, Manual Testing lub Software Development.

  Równie ważne są dla nich relacje przełożonymi i kwestia bycia docenianym w pracy. Jak wynika z raportu Devire, pracownicy IT zdają sobie sprawę, jak ważne w biznesie jest budowanie relacji oraz utrzymywanie kontaktów z innymi członkami zespołu. Dobry zespół IT to zgrani ludzie, jasna komunikacja i wzajemny szacunek nie tylko do siebie nawzajem, ale też do stylu wykonywania swojej pracy.

  „Ostatnie lata i okres pandemiczny przewartościowały nasze podejście do życia. Zwolniliśmy i poczuliśmy, że skoro tak dużą część życia spędzamy w pracy, to chcemy czuć się w tym miejscu doceniani, mieć dobre relacje z zespołem i utożsamiać z wartościami oraz kulturą organizacji” — mówi Paulina Król Chief People & Operations Officer w No Fluff Jobs.