6 najbardziej perspektywicznych zawodów w Katowicach
 • 6 najbardziej perspektywicznych zawodów na katowickim rynku pracy

   

  Katowice, jak i cała aglomeracja Górnego Śląska, to jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce. Jakie możliwości kariery daje stolica województwa śląskiego jego mieszkańcom? Otóż 6 najbardziej perspektywicznych zawodów na katowickim rynku pracy to Audytor Wewnętrzny, Inżynier Automatyk, Procurement Specialist, Statutory Controller, Back-end Developer oraz Project Engineer. Każde z tych stanowisk oferuje zarówno możliwości, jak i wyzwania. Sprawdźmy zatem, czego mogą oczekiwać kandydaci szukający pracy w tym rejonie.  

  W miarę jak wkraczamy w erę cyfrową, postęp technologiczny zapewnia ludziom coraz więcej sposobów zarabiania — z nowymi możliwościami zatrudnienia, ale też perspektywami biznesowymi. Dzięki dużemu potencjałowi awansu oraz atrakcyjnym wynagrodzeniom, podjęcie decyzji o wyborze jednej z tych sześciu najbardziej obiecujących karier może zapewnić Ci stałość zatrudnienia i wysokie zarobki. 

  Ile zarabia się w Katowicach? Sprawdź Przegląd Wynagrodzeń.

  Jakich ekspertów szukają katowiccy pracodawcy?

  Miniony rok był czasem niezwykłego rozwoju Katowic i Górnego Śląska. Działania rekrutacyjne ekspertów Devire pokazały, że region nie jest już uzależniony wyłącznie od produkcji — IT i inne sektory, takie jak SSC/BPO, odnotowały znaczący wzrost, a większość stanowisk wymaga wysoce specjalistycznych umiejętności. To wyzwanie otworzyło niezliczone możliwości dla południowej Polski, aby jeszcze bardziej rozwinąć swoją i tak już zróżnicowaną gospodarkę. 

  Obecnie rynek pracy w Katowicach rozwija się pomimo globalnych trudności gospodarczych. Przy imponująco niskiej stopie bezrobocia wynoszącej zaledwie 1,4%, zagraniczni pracodawcy zwiększają inwestycje w ten region, co skutkuje zintensyfikowaniem zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowanych pracowników.  

  W Katowicach powstały nowe, mocno specjalistyczne i zaawansowane stanowiska, które wymagają większego doświadczenia niż kiedykolwiek wcześniej, a umiejętności miękkie są coraz bardziej cenione przez katowickich pracodawców. W konsekwencji zatrudniający nie szukają już tylko wiedzy technicznej u potencjalnych kandydatów do pracy — sprawdzają również, kto najlepiej radzi sobie z elastycznością, zarządzaniem zespołami, wyszukiwaniem kreatywnych rozwiązań i nieszablonowym myśleniem. W czasach, gdy znajomość języka angielskiego jest wymaganym standardem, niemiecki staje się jednym z najbardziej poszukiwanych języków obcych na katowickim rynku pracy.  

  Ranking najbardziej perspektywicznych zawodów na katowickim rynku pracy w 2023

  Udana kariera na rynku pracy w Katowicach wymaga nie tylko kwalifikacji, ale także czujności, znajomości trendów, wykształcenia i elastyczności. Tylko dzięki tym działaniom specjaliści mogą zapewnić sobie stabilną pozycję na rynku pracy. Którzy eksperci będą cieszyć wyjątkowo dużym zainteresowaniem wśród pracodawców? Sprawdź listę najbardziej perspektywicznych zawodów na katowickim rynku pracy w 2023. 

  1. Audytor Wewnętrzny

  Praca w charakterze Audytora Wewnętrznego staje się coraz bardziej pożądana ze względu na stale rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów w tym obszarze. Audytor Wewnętrzny odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu sukcesu każdej firmy lub instytucji poprzez poszukiwanie coraz lepszych sposobów optymalizacji działań i maksymalizacji wyników. Poprzez rygorystyczną analizę i przegląd zapewnia, że procesy w organizacji przebiegają sprawnie i wydajnie. Zarobki Audytora Wewnętrznego w Katowicach oscylują między 12 000 a 18 000 zł brutto. 

  2. Inżynier Automatyk

  Inżynier Automatyk odgrywa zasadniczą rolę w napędzaniu przemysłu, projektując systemy sterowania w celu stworzenia wysoce wydajnych rozwiązań produkcyjnych. Optymalizując procesy, dąży do osiągnięcia ostatecznego celu, jakim jest przyspieszenie wydajności i postępu w firmie. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się takie stanowiska w firmach, które wdrażają rozwiązania Przemysłu 4.0. Zarobki Inżyniera Automatyka w Katowicach wynoszą między 10 000 a 16 000 zł brutto.  

  3. Procurement Specialist

  Procurement Specialist, wykorzystując swoje zdolności analityczne, odpowiada za ocenę ofert dostawców i pielęgnowanie relacji z kluczowymi partnerami. Ponadto, nadzoruje zespół specjalistów, aby zapewnić efektywną współpracę w miejscu pracy. Praca na stanowisku Procurement Specialist w Katowicach daje atrakcyjne możliwości zarobkowe, z wynagrodzeniem od 10 000 do 16 000 zł brutto. 

  4. Statutory Controller

  Aktualnie na rynku obserwujemy zwiększone zapotrzebowanie na osoby posiadające zaawansowaną wiedzę księgową dotyczącą sprawozdawczości statutowej. Poprzez przygotowywanie sprawozdań oraz współpracę z audytorami zewnętrznymi osoba na stanowisku Statutory Controllera zapewnia stałą łączność pomiędzy biznesem w firmie. Obowiązki znacznie wykraczają poza typowe procesy księgowe, wymagają ciągłej współpracy z innymi zespołami takimi zespoły AP, AR czy GL co sprawia, że praca jest dynamiczna oraz nie ogranicza się do pojedynczych procesów. Zarobki w Katowicach wynoszą pomiędzy 10 000, a 13 000 zł brutto. 

  5. Back-end Developer

  Backend Developer jest kluczowym specjalistą w tworzeniu stron internetowych i aplikacji. Zapewniając techniczną poprawność każdego systemu, odgrywa integralną rolę w zapewnieniu funkcjonalności technicznej danego produktu. Zarobki Backend Developera w Katowicach wynoszą między 8 000 – 31 000 brutto (w zależności od doświadczenia). 

  6. Project Engineer / Control Engineer

  Project Engineer to osoba o dużym doświadczeniu, której zadaniem jest tworzenie inteligentnie zaprojektowanych, zautomatyzowanych rozwiązań produkcyjnych zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Project Engineer w Katowicach ma możliwość uzyskania wynagrodzenia w wysokości od 13 000 do 26 000 PLN brutto. 

  W miarę jak świat się rozwija, ważne jest, aby nie pozostać w tyle. Dzisiejsze najlepiej płatne zawody mogą drastycznie różnić się od tych, które pojawią się jutro — przygotuj się na to, co czeka Cię w przyszłości. Sprawdź raport płacowy Devire.  

  Czy jesteś gotowy, aby zrobić kolejny krok w swojej karierze? Zapoznaj się z aktualnymi ofertami pracy w Katowicach i podejmij pierwsze kroki w kierunku lepszej kariery. Aplikuj.  

  O Autorze „6 najbardziej perspektywicznych zawodów na katowickim rynku pracy w 2023”

  Autorką artykułu „6 najbardziej perspektywicznych zawodów na katowickim rynku pracy w 2023” jest Agnieszka Nowak, Senior Branch Manager Devire Katowice. Agnieszka posiada 15-letnie doświadczenie w zarządzaniu ludźmi i procesami HR. W Devire odpowiada za budowanie i utrzymywanie relacji z kluczowymi partnerami, za oraz monitorowanie i poprawianie efektywności zespołu. 

  Szukasz sprawdzonej firmy rekrutacyjnej? Sprawdź rozwiązania rekrutacyjne i outsourcingowe Devire.

  Szukasz pracy? Sprawdź aktualne oferty pracy