Statystycznie na 1 oferowane stanowisko odpowiada aż 50 zainteresowanych. Ponadto, osoba rekrutująca poświęca średnio 4 minuty na przeczytanie CV, jednak to już pierwsze 6 sekund decyduje o tym, czy Twoje CV zostanie odrzucone! Jak przygotować swoje profesjonalne CV aby nie zginęło pośród innych? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek odnośnie profesjonalnego wyglądu takiego dokumentu.

Profesjonalne CV nie powinno być dłuższe niż dwie strony A4

Pamiętaj, Twoje profesjonalne CV nie powinno być dłuższe niż dwie strony A4! To jest pierwsza zasada, której należy się trzymać. 

Dokument powinien być schludny i przede wszystkim czytelny

Nie korzystaj z ozdobnych, kolorowych fontów. Dlaczego? Czytając tekst wyświetlany na ekranie, potrzebujemy więcej uwagi, aby skupić się na tekście – dlatego musi być on maksymalnie czytelny. Ozdobniki przy literach mogą powodować, że tekst – szczególnie na ekranach o małej rozdzielczości – nie będzie przejrzysty. Doradzamy korzystać z fontów: Arial, Times New Roman lub Trebuchet MS w rozmiarze nie mniejszym niż 10 pkt.

Nie dodawaj zbyt dużo kolorowego lub ciemnego tła na kartce

Pamiętaj, że osoba rekrutująca najprawdopodobniej będzie chciała wydrukować Twoje CV na spotkanie. Na kolorowe CV zużywa się dużo więcej tuszu, czasami ciężko je wydrukować a sam wydruk jest mało czytelny.

Profesjonalne CV nie potrzebuje ozdobnych elementów graficznych

Nie wyglądają one profesjonalnie, zaburzają czytelność dokumentu i zabierają niepotrzebnie przestrzeń na stronie. Ponadto, wpływają na wielkość finalnego pliku, przez co ryzykujesz, że Twoje CV może nie dotrzeć do odbiorcy lub może być problem z jego wydrukowaniem.

Koniecznie umieść swoje zdjęcie w dokumencie

CV ze zdjęciem wygląda bardziej wiarygodnie w oczach osoby rekrutującej i znacząco zwiększa Twoje szanse w procesie. Oczywiście zdjęcie powinno być aktualne i profesjonalne, czyli zrobione na jednolitym tle, kandydat powinien być na nim uśmiechnięty a jego strój powinien być elegancki. Nie dodawaj zdjęć z wakacji, słabej jakości lub popularnych selfies. Twoje ujęcie na zdjęciu powinno być zrobione z odległości około 1,5 metra. Badanie California Institute of Technology wykazało, że osoby, których twarze fotografowane były z odległości 45 centymetrów, są uznawane za niegodne zaufania, mniej atrakcyjne i kompetentne niż osoby, których twarze sfotografowano z odległości większej – około 150 centymetrów.

Szukasz pracy? Sprawdź aktualne oferty.