Jakie trendy dominowały na rynku pracy w 2023? Którzy specjaliści byli najbardziej poszukiwani i na jakie stawki mogli liczyć? A co najważniejsze, kto zarobi najwięcej w 2024 roku i jakim wynagrodzeniem przyciągnąć najlepsze talenty? Wszystko to znajdziesz w najnowszym raporcie płacowym Devire, który analizuje wpływ czynników ekonomicznych w 2023 roku na wynagrodzenia w różnych sektorach rynku pracy. 

Największe średnie zarobki nie w IT a w farmacji

diagram średnie zarobki 2024
Top 5 najlepiej opłacanych branż w Polsce według raportu Devire

Wygląda na to, że pracownicy w sektorze IT nie są najbardziej opłacani, jak mogłoby się wydawać. Okazuje się, że w branżach farmaceutycznej i prawnej można zarobić jeszcze więcej. 

W farmacji najwyższymi zarobkami cieszą się doświadczeni eksperci na stanowiskach Medical Director, Market Access Director, R&D Director oraz Regulatory Affairs Director. Jednymi z najwyższych zarobków mogą cieszyć się również Commercial Director, Sales & Marketing Director, Business Unit Director czy Marketing Director. 

W obszarze prawnym najwięcej zrobią Partnerzy oraz Dyrektorzy Działu Prawnego w globalnych korporacjach.  

“Polskie firmy farmaceutyczne odgrywają ważną rolę w rozwoju gospodarki, a wiele ich produktów trafia także na rynki zagraniczne. Praca w tej branży wiąże się z wysokimi zarobkami, satysfakcją i wieloma dodatkowymi korzyściami – od ciekawych bonusów pozapłacowych po premie” – komentuje Łukasz Jankowicz, Senior Team Leader zespołu Life Sciences. 

Zastanawiasz się jakie są stawki w Twojej branży? Sprawdź raport płacowy Devire.

Podwyżki? Raczej nie w tym roku

Z naszych obserwacji wynika, że pracodawcy wstrzymują decyzje dotyczące podwyżek, czekając na ustabilizowanie się sytuacji polityczno-gospodarczej w Polsce. Przewidujemy, że to zawieszenie może potrwać dłużej niż kwartał. 

Nie oznacza to jednak braku podwyżek, a bardziej ostrożne podejście do ich przyznawania. Część pracodawców planuje podnieść wynagrodzenia średnio o 5 proc. Najbardziej pożądani pracownicy z największym doświadczeniem mogą spodziewać się wzrostu pensji między 10 a 15 proc. 

“Lista wyzwań, przed którymi stoją pracodawcy w 2024 roku, jest bardzo długa. Część z nich z pewnością ostrożniej podeszła do budżetowania wydatków na ten rok, ale nie oznacza to kompletnego braku środków na zwiększenie zatrudnienia czy podwyżki. Szczególnie w czasach, w których wszystkim zależy na zatrzymaniu i przyciągnięciu najlepszych talentów, podwyżki są mocną kartą przetargową” – komentuje Dorota Hechner, Dyrektor Rekrutacji Stałych, Devire. 

Zastanawiasz się czy nie zarabiasz za mało? A może szykujesz nową siatkę płac dla pracowników w Twojej organizacji? Sprawdź aktualne wynagrodzenia w Polsce. 

Stagnacja wynagrodzeń - problemem najniższa krajowa?

Według ekspertów Devire, w 2024 roku wiele firm będzie stać w obliczu sytuacji, w której osoby bez specjalistycznej wiedzy lub dopiero rozpoczynające swoją karierę zawodową będą zarabiać niemal tyle samo, co bardziej doświadczeni pracownicy na wyższych stanowiskach. Główną przyczyną tego zjawiska jest oczywiście wzrost płacy minimalnej w styczniu 2024 roku. 

“Specjaliści o większych umiejętnościach i kompetencjach chcą czuć się odpowiednio wynagradzani. Jeśli pracodawca im tego nie zapewni, zaczną szukać nowej, lepiej płatnej pracy” – komentuje Magdalena Kanclerz, Dyrektor Regionalny Rekrutacji Stałych, Devire. 

Chcesz dowiedzieć się, ile zrobisz w Poznaniu, Katowicach lub Krakowie? Pobierz regionalne raporty płacowe Devire.

Baza wiedzy o zarobkach w Salary HUB

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz informacji o wynagrodzeniach w swojej branży, jesteś Hiring Managerem, czy zbierasz dane o rynku pracy – mamy dla Ciebie najnowsze i archiwalne raporty płacowe Devire. Odwiedź Salary Hub Devire. 

Ustalanie widełek płacowych jest procesem, który wymaga uwzględnienia kilku czynników, takich jak lokalny rynek pracy, branża, doświadczenie i kwalifikacje pracowników, oraz budżet firmy. Może to być osiągnięte poprzez przegląd badań rynkowych dotyczących płac w danej branży i regionie, konsultacje z ekspertami ds. zasobów ludzkich oraz analizę istniejących widełek płacowych w podobnych organizacjach.

Wynagrodzenie zmienne to część wynagrodzenia pracownika, która może zmieniać się w zależności od określonych wskaźników lub osiągniętych celów. Może to obejmować premie, prowizje, udziały w zyskach lub inne formy dodatkowych korzyści, które są uzależnione od wyników lub osiągnięć pracownika lub firmy.

Wynagrodzenie stałe to część wynagrodzenia pracownika, która nie zmienia się w zależności od określonych wskaźników lub osiągnięć. Jest to regularna pensja lub wynagrodzenie podstawowe, które pracownik otrzymuje za wykonywanie swoich obowiązków bez względu na dodatkowe wyniki lub osiągnięcia.

Budowanie siatki wynagrodzeń obejmuje ustalenie struktury płacowej w firmie, która uwzględnia różne poziomy stanowisk, doświadczenie i kwalifikacje pracowników. Wymaga to zdefiniowania zakresu odpowiedzialności i wymagań dla poszczególnych stanowisk, określenia hierarchii płacowej oraz ustalenia widełek płacowych dla poszczególnych poziomów. Istotne jest także zapewnienie transparentności i uczciwości w procesie ustalania wynagrodzeń, aby motywować pracowników i utrzymać ich zaangażowanie.