Software developer - jak zachęcić go do zmiany pracy?
 • Software developer – jak zachęcić go do zmiany pracy?

   

  Globalnie rosnący popyt na ekspertów IT oraz pogłębiająca się luka kompetencyjna powoduje, że poszukiwania pracowników mogą okazać się wyzwaniem dla wielu firm z sektora IT. Dotyczy to zarówno rodzimych przedsiębiorstw, jak i globalnych. W efekcie przedsiębiorstwa muszą dostosować oferty zatrudnienia do wymagań ekspertów, na których jest największe zapotrzebowanie. Czego wymagają software developerzy od przyszłego pracodawcy? Jakimi warunkami przyciągnąć najlepszych kandydatów do pracy? 

  Kim jest software developer?

  Software developer jest ekspertem, który projektuje oprogramowanie, rozwija je, tworzy nowe funkcje, ulepsza, wykonuje testy, oraz przygotowuje dokumentację techniczną. Wiele firm wymaga od kandydatów doświadczenia w tym obszarze oraz wykształcenia w zakresie tworzenia oprogramowania. Kompetencje twarde obejmują bardzo dobrą znajomości głównych języków programowania, takich jak ASP.NET, C++, Java, JavaScript i Python. Z kolei kompetencje miękkie są potrzebne do skutecznej i sprawnej współpracy w zespole.

  Jak zachęcić eksperta do zmiany pracy?

  Kuszeni bardzo dobrymi możliwościami rozwoju eksperci z całej Polski, coraz częściej otrzymują oferty pracy od firm, które nie posiadają biura/przedstawicielstwa w Polsce. Oprócz wyższych zarobków i pracy zdalnej dodatkowymi czynnikami, które zachęcają kandydatów do wybrania nowego pracodawcy, są skala projektu oraz dostęp do technologii, które w Polsce nie są jeszcze aż tak powszechne. W efekcie ważne jest, aby Polscy pracodawcy skoncentrowali się na potrzebach pracowników oraz opracowali dla nich rozwiązania, mające na celu przyciągnięcie ich do swoich organizacji.

  Z raportu Devire „Branża IT 2021/22. Globalizacja rynku pracy napędza wyścig o talenty IT” wynika, że aż 42% badanych w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy planuje zmienić pracę. To fantastyczna wiadomość dla pracodawców o ile planują wziąć pod lupę oczekiwania software developerów. O jakich oczekiwaniach mowa?

  Wyższa stawka​

  Jak w przypadku ubiegłorocznego badania na prowadzanie wysuwa się wyższe niż do tej pory wynagrodzenie. Kwestie finansowe są dla ekspertów IT dominującym czynnikiem, który zachęca ich do zmiany pracy. W ostatnim kwartale najlepsi developerzy otrzymywali nawet kilkanaście ofert pracy w skali tygodnia, a prawie połowa z nich to propozycje od firm, które nie posiadają biura w Polsce. Obecnie zagraniczne organizacje są w stanie zagwarantować wyższe stawki, a ich transparentność w sprawie płac zdecydowanie wpływa na zwiększone zainteresowanie specjalistów. Chociaż to finanse potrafią zmotywować najlepiej, kandydaci biorą pod uwagę również inne aspekty.

  Zapotrzebowanie na software developerów rośnie, a zarobki specjalistów z tego zakresu plasują się na bardzo satysfakcjonującym poziomie. Na umowie B2B średnia mediana widełek — zależnie od poziomu doświadczenia specjalisty — zawiera się w przedziale od 7 000 aż do 25 000 PLN. Spotykamy się też coraz częściej z oczekiwaniami doświadczonych inżynierów na poziomie 170 – 200 zł/h netto. Specjaliści zatrudnieni na umowie o pracę deklarują zarobki rzędu od 6 000 do 22 000 PLN brutto. Najlepsi eksperci z branży, biegli w zakresie kilku języków programowania i znający rozwiązania chmurowe, mogą spodziewać się jeszcze wyższych stawek, zwłaszcza od globalnych pracodawców z Europy Zachodniej czy ze Stanów Zjednoczonych. Zarobki oferowane przez zagranicznych partnerów nawet na polskich portalach pracy podawane są w dolarach czy euro. – wyjaśnia Iwona Soroko-Pasiroska, Senior Account Manager w Devire.

  Praca zdalna

  Jak wynika z raportu Devire „Branża IT 2021/22” eksperci z branży IT polubili pracę zdalną i nie chcą wracać do biur. Aż 54% ankietowanych chce pracować w pełni zdalnie, a kolejne 25% preferuje model hybrydowy. Czego oczekują software developerzy? Aż 57% specjalistów z tego obszaru wymaga od pracodawcy pracy z domowego zacisza. Umożliwienie im wykonywania obowiązków poza biurem z pewnością oddziałuje pozytywnie na decyzje o zmianie zatrudnienia.

  Software developer - rozwój zawodowy a lojalność

  Kolejnym czynnikiem, który zachęci ekspertów do rozważenie oferty pracy, jest możliwość rozwoju. Aż 44% developerów przyznaje, że możliwość rozwoju i szkoleń wpływa na ich lojalność wobec pracodawców lub skłania do przyjęcia innej propozycji. Co więcej, udział w innowacyjnym projekcie lub praca na nowych technologiach może sprawić, że kandydat obniży swoje oczekiwania finansowe na rzecz rozbudowania umiejętności lub zdobycia globalnego doświadczenia.

  W rozmowie z kandydatami bardzo często pada sformułowanie, że powodem odejścia z danej organizacji czy też z projektu jest brak możliwości rozwoju. Jest to dość powszechny problem, dlatego pracodawcy powinni zwrócić na to szczególną uwagę i jak najszybciej szukać efektywnych rozwiązań w tym zakresie. W rozmowach z kandydatami słyszymy też coraz częściej, że specjaliści IT mają określone założenia na to, jakie projekty chcieliby realizować w najbliższej przyszłości lub w jakim kierunku chcieliby się rozwijać. Część osób szuka innowacyjnych projektów. Niektórzy developerzy stawiają na rozwiązania globalne i chcą pracować w zespołach międzynarodowych. Jest też grupa osób, która wyklucza projekty związane z niektórymi branżami, nawet jeśli dotychczas tworzyła rozwiązania dokładnie w tym obszarze. – dodaje Iwona Soroko-Pasiroska.

  Software developer - preferowana forma umowy

  Praca na kontrakcie staje się coraz bardziej popularna na rynku pracy w branży IT. Eksperci wybierają ten model umowy głównie ze względu na elastyczność i wyższe zarobki. Software developerzy nie są tutaj wyjątkiem. Aż 42% badanych świadczący swoje usługi na podstawie umowy B2B.

  W ostatnim czasie coraz głośniej mówi się o nowoczesnych metodach rekrutacji i retencji pracowników z sektora IT. Kluczem do sukcesu jest indywidualne podejście do każdego ze specjalistów. Software developer jest jednym z najbardziej pożądanych ekspertów na rynku pracy. Tylko przemyślana strategia rekrutacyjna zagwarantuje zwiększenie konkurencyjności firmy, a także zainteresowania daną ofertą pracy. A profesjonalne podejście do potrzeb kandydata zachęci odpowiedni talent do zaangażowania w proces rekrutacji.