Organizowanie zespołów według typów osobowości
 • Organizowanie zespołów według typów osobowości — jak to zrobić i czy warto?

   

  Testy osobowości stają się coraz bardziej popularne wśród pracodawców. Nie bez powodu! Efektywny zespół wymaga nie tylko odpowiednich kompetencji, ale także zrównoważonej kombinacji różnych typów osobowości. Testy osobowości mają potencjał, by wpływać na bardziej efektywne budowanie zgranych zespołów. Dlaczego organizowanie zespołów z ich pomocą jest jednym ze sposobów na stworzenie proaktywnego i produktywnego środowiska pracy? Zobaczmy.  

  Czym są testy osobowości i jak pomagają w organizowaniu zespołów?

  Testy osobowości pomagają pracodawcom wybrać najbardziej odpowiednich kandydatów na określone stanowiska poprzez lepsze zrozumienie ich mocnych i słabych stron oraz. Dostarczają informacji na temat osobowości obecnych pracowników, które ciężko jest zaobserwować samemu w krótkim czasie. Może być to bardzo pomocne w przypadku zmiennej dynamiki zespołów, rozproszonej komunikacji ze współpracownikami czy różnego poziomu zadowolenia z pracy. 

  Najpopularniejsze testy osobowości:  

  • Test Gallupa – ocena mocnych stron 
  • MTQ48 – test odporności psychicznej  
  • MMPI-2 – psychologiczny test osobowości  
  • Test 16 osobowości – badanie typu osobowości  
  • Test Enneagramu – system psychologii osobowości 
  • Test Belbina – wyodrębnia, ze względu na zachowania, role w zespole 

  Testy osobowości mogą przynieść wiele korzyści zespołom HR oraz Hiring Managerom. Od pomocy w odkrywaniu potencjału do zatrudnienia po rozwijanie pracowników i zarządzaniu wydajnością. Oferują realną wartość przy sprawdzaniu kompetencji i dopasowania nowych pracowników, ale również dostarczają Hiring Managerom danych, które pomagają im lepiej zrozumieć swoje obecne zespoły.  

  Reaguj szybko i twórz zespoły z unikalnymi kompetencjami

  Współpraca w nieustannie zmieniającym się środowisku pracy, w którym obowiązują wymagające terminy i różne opinie, może onieśmielać, ale wyobraź sobie, jaką produktywność mógłby przynieść zespół pełen entuzjastów o otwartych umysłach. Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać przepisem na chaos lub ostrą rywalizację – czy aby na pewno tak jest?  

  Testy, które wyodrębniają role w zespole są idealnym rozwiązaniem dla liderów pragnących poprawić efektywność pracy. Każdy członek zespołu wnosi swój własny, unikalny zestaw umiejętności, które połączone tworzą silną i całościową jednostkę. Wymarzony zespół składa się z różnych typów osobowości, które nawzajem się stymulują, pobudzają do działania i uzupełniają. Osoby o podobnych osobowościach często mają wspólny zestaw zachowań, nawyków komunikacyjnych, a nawet podejścia do pracy. Gdy pracownicy prezentują zupełnie różne postawy, współpraca nie obejdzie się bez potencjalnych konfliktów, ale dobrze poprowadzone budowanie zespołu, a także dobrane role przełożą się na zwiększoną kreatywność zespołu.  

  Wyzwania związane z organizacją zróżnicowanego zespołu

  Przezwyciężenie uprzedzeń i stereotypów jest podstawowym wyzwaniem, z którym może się spotkać osoba budująca zespół. Jest to ciągła praca, w której szybko należy rozwiązywać pojawiające się problemy. Ponadto, czasem trudno jest ludziom o różnych typach osobowości dogadać się między sobą. W tym celu można stosować ćwiczenia łagodzące konflikty oraz wdrażać takie strategie, jak budowanie relacji na całego zespołu. 

  Spodobał ci się artykuł “Organizowanie zespołów według typów osobowości — jak to zrobić i czy warto“? Sprawdź następujące publikacje:

  Dlaczego warto?

  Organizowanie zespołów według typów osobowości pomaga każdemu członkowi zespołu lepiej zrozumieć i docenić umiejętności oraz talenty innych członków grupy, co może prowadzi do lepszej współpracy i kreatywności w grupie. Kiedy wszyscy w zespole są świadomi mocnych stron, budują pozytywnej dynamikę w swoim środowisku. Ostatecznie, zebranie różnych osobowości razem – każda z nich z własnym unikalnym zestawem umiejętności – może być tym, czego Twoja organizacja potrzebuje, aby wypracować długoterminową przewagę konkurencyjną.  

  Testy osobowości dostarczają informacji na temat cech charakteru, preferencji komunikacyjnych, stylu pracy i interakcji społecznych pracowników. Te informacje są trudne do zweryfikowania w krótkim czasie podczas standardowego procesu rekrutacyjnego. Testy te mogą ujawnić aspekty osobowości, które są istotne dla efektywnej pracy w zespole, ale często nie są łatwo zauważalne podczas krótkich rozmów rekrutacyjnych.

  Testy osobowości pomagają w budowaniu zespołów poprzez identyfikację zróżnicowanych umiejętności i stylów pracy. Korzyści dla zespołów HR oraz Hiring Managerów obejmują lepsze dopasowanie pracowników do konkretnych ról, zrozumienie dynamiki zespołu i identyfikację obszarów do rozwoju. Testy te mogą również wspierać proces decyzyjny podczas rekrutacji, pomagając w unikaniu subiektywnych ocen i biorąc pod uwagę różnorodność perspektyw w zespole.

  Organizowanie zespołów według typów osobowości może być kluczowym elementem budowania trwałej przewagi konkurencyjnej. Dzięki zrozumieniu, jakie cechy charakteru i umiejętności są istotne dla danej roli, organizacje mogą skuteczniej dostosowywać zespoły do konkretnych zadań i celów. Zróżnicowanie w ramach zespołów może prowadzić do kreatywności, efektywności i innowacji, co przekłada się na zwiększoną zdolność organizacji do radzenia sobie z dynamicznym otoczeniem biznesowym.

  O autorze

  Autorem artykułu “Organizowanie zespołów według typów osobowości — jak to zrobić i czy warto?” jest Joanna Galińska – Senior Team Leader Legal & HR. Joanna odpowiada za rekrutacje stałe do działów personalnych oraz prawnychJuż na początku swojej kariery zawodowej była odpowiedzialna za wspomniane obszary, dzięki temu świetnie rozumie potrzeby klientów i kandydatów oraz ich oczekiwania.