Dziś praktycznie wszyscy aktywni zawodowo są na etapie zmiany, poszukiwania pracy lub deklarują otwartość na nowe wyzwania (90%). Jednocześnie aż 9 na 10 kandydatów otrzymało zaproszenie do procesu rekrutacyjnego w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Kto najczęściej zmienia pracę? Które branże są najbardziej narażone na rotację? 

Kto najczęściej zmienia pracę?

Biorąc pod uwagę fakt, że niemal każdy kandydat jest „kuszony” przez rekruterów i konkurencję (86% z nich) – przed firmami stoi niemałe wyzwanie. Co ciekawe, 84% osób, które nie otrzymało podwyżki w ciągu ostatniego roku, również dostało zaproszenie do udziału w rekrutacji. W efekcie świadomy kandydat nieustannie dąży do poprawy swojej sytuacji zawodowej.  

W poszukiwaniu lepszej pracy

Dziś kandydat jest świadomy możliwości jakie oferuje mu rynek pracy. Stąd wynika rekordowa aktywność na rynku pracy wśród specjalistów i managerów. Aż 51% osób chce zmienić pracę i aktywnie jej szuka. Niewielu mniej respondentów (39%) nie szuka aktywnie pracy, ale jest otwartych na nowe propozycje. Jedynie 7% w ogóle nie szuka pracy. Pozostałe 3% to osoby, które właśnie zmieniły pracę lub są w trakcie przejścia do nowej firmy.

Zdjęcie w tle

Kto najczęściej zmienia pracę? Ciekawą grupę stanowią pracownicy IT – łącznie 84% jest otwartych na zmianę pracy, ale niemal połowa z tej grupy (49%) nie szuka aktywnie nowych wyzwań, czekając na propozycję od potencjalnego pracodawcy.

Najbardziej stabilną branżą jest PR i Social Media – tutaj aż 38% respondentów nie szuka pracy i nie chce zmieniać obecnej. 

Nie oznacza to, że te osoby aktywnie poszukujące pracy po prostu aplikują na ogłoszenia. Często są one po prostu w kontakcie z rekruterami – bezpośrednio lub poprzez portale społecznościowe. Wynika to po części z tego, że potencjalni kandydaci przy tak częstym bombardowaniu ofertami (poprzez kampanie kontekstowe w Google Display Network, zaczepki na LinkedIn/GoldenLine, mailingi z ofertami czy wreszcie telefony od rekruterów) – mają poczucie, że coś tracą i jakaś okazja może im przejść koło nosa .

Najtrudniej jest zatrzymać młodych

Przy tak dużej liczbie zaproszeń do procesów rekrutacyjnych, aż 44% respondentów badania zdecydowało się na zmianę pracy w ciągu ostatniego roku. Pracodawcom najtrudniej było zatrzymać młodych – 63% przedstawicieli pokolenia Z (18-25 lat) zdecydowało się na transfer do innej firmy. Na drugim miejscu znaleźli się Millenialsi (26-35 lat) – 47% z nich zadeklarowało zmianę. Niewiele mniej, bo 41% respondentów z pokolenia X (36-54 lat) również zdecydowało się na transfer do innego pracodawcy. 

Zdjęcie w tle

Szukasz sprawdzonej firmy rekrutacyjnej? Sprawdź rozwiązania rekrutacyjne i outsourcingowe Devire.

Szukasz pracy? Sprawdź aktualne oferty pracy