Jak sprawdzić wiarygodność pracodawcy? - Devire
 • Jak sprawdzić wiarygodność pracodawcy?

   

  Szukasz nowej pracy i otrzymałeś właśnie ciekawą propozycję? Zanim się zdecydujesz na przyjęcie oferowanej posady, sprawdź czy firma, do której aplikujesz jest godna zaufania. Podpowiadamy, gdzie szukać rzetelnych i wiarygodnych informacji oraz jak sprawdzić wiarygodność pracodawcy.

  1. Przestudiuj stronę www i profile w Social Mediach

  Pierwszym krokiem do sprawdzenia wiarygodności pracodawcy jest zebranie danych o firmie, z którą chcesz się związać. Powinieneś przeczytać informacje na stronie www. Przeanalizuj też jej historię, zasady działalności, wartości oraz podstronę „kariera”. Sprawdź, jak Twój potencjalny pracodawca komunikuje się w Social Mediach – Facebook, LinkedIn, GoldenLine, Twitter, Instagram, YouTube. Odwiedź wizytówkę firmy w internetowym serwisie pracy, na którym znajdują się jej ogłoszenia. 

  2. Przyjrzyj się branży

  Sprawdź czy firma startuje w konkursach oraz czy zdobyła jakieś nagrody. Przejrzyj magazyny i portale branżowe pod kątem informacji o Twoim potencjalnym pracodawcy.

  3. Przeprowadź wywiady

  Porozmawiaj ze znajomymi pracującymi w Twojej branży. Dowiedź się, co sądzą o ofercie pracy, którą otrzymałeś oraz perspektywach kariery w danym sektorze. Być może ktoś z Twoich bliskich zna osobę pracującą w firmie, która Cię interesuje. Dzięki temu możesz zdobyć więcej informacji o atmosferze panującej w organizacji, możliwościach rozwoju czy kadrze zarządzającej.

  4. Prześledź ścieżki kariery pracowników firmy

  Przyjrzyj się profilom osób zatrudnionych w danej organizacji na LinkedIn. Na tej podstawie możesz dowiedzieć się o możliwych ścieżkach rozwoju kariery, szkoleniach, otwartości firmy na rozwój pracowników. Zdobędziesz też wiedzę o strukturze organizacji.

  5. Nie wierz wszystkim opiniom na forach

  Niektórzy przed podjęciem decyzji o przyjęciu oferty pracy przeglądają fora internetowe w poszukiwaniu wątków na temat potencjalnego pracodawcy. Czy jest to dobry sposób na sprawdzenie wiarygodności pracodawcy? Trzeba mieć świadomość, że wpisy zamieszczane na portalach dyskusyjnych często są nierzetelne i jednostronne. Większość z nich ma negatywny wydźwięk – ukazują jedynie złe strony pracy w danej firmie. Podchodź krytycznie do tego typu opinii, zazwyczaj prawda leży gdzieś po środku. Takie posty mogą być pisane, np. przez odrzuconych kandydatów lub byłych pracowników, którymi kierowały negatywne emocje.

  6. Sprawdź informacje prawne

  Jeśli mówimy o pracy w niewielkiej organizacji, powinieneś sprawdzić czy firma figuruje w rejestrach gospodarczych, jaki ma zakres działalności oraz kto nią zarządza – do tego można wykorzystać internetowe wyszukiwarki CEIDG lub KRS. Istotna jest także informacja dotycząca tego, od kiedy firma działa na rynku. W firmach z kilku czy kilkunastoletnią historią będziesz miał większą pewność stabilnego zatrudnienia. Spółki, które dopiero pojawiły się na rynku mogą nie mieć płynności finansowej. Jeśli masz co do tego wątpliwości za kilkadziesiąt złotych możesz kupić raport dotyczący płynności finansowej twojego przyszłego pracodawcy.

  7. Bądź krytyczny

  W firmie będziesz spędzał około jednej trzeciej doby. Dlatego oprócz zarobków, atmosfery czy benefitów, powinieneś wziąć pod uwagę samo miejsce pracy. Funkcjonalna oraz przyjazna przestrzeń przekłada się na efektywność, dobre samopoczucie i zaangażowanie w wykonywanie codziennych obowiązków. Przywiązanie uwagi do wyglądu biura oraz ergonomii Twojego miejsca pracy świadczy o dbałości kadry zarządzającej o pracowników. Ważna jest także lokalizacja – warto pokonać trasę od firmy do domu w godzinach porannych i popołudniowych żeby sprawdzić ile czasu zajmują dojazdy. Jeśli organizacja nie spełnia Twoich oczekiwań zastanów się czy chcesz pracować w takim miejscu.

  Sprawdzenie wiarygodności potencjalnego pracodawcy jest ważnym krokiem w poszukiwaniu nowej pracy. Może pomóc w uniknięciu błędów, podjęciu świadomej decyzji i wyborze firmy, w której będziesz mógł z satysfakcją rozwijać swoją karierę i osiągać wyznaczone cele.

  Szukasz sprawdzonej firmy rekrutacyjnej? Sprawdź rozwiązania rekrutacyjne i outsourcingowe Devire.

  Szukasz pracy? Sprawdź aktualne oferty pracy