Czym jest Infrastruktura informatyczna? Z czego się składa? Jacy Specjaliści odpowiadają za konkretny obszar Infrastruktury IT?

Obecnie infrastruktura informatyczna to podstawa w poprawnym funkcjonowaniu każdego środowiska informatycznego. Kiedyś postrzegana jako bariera w innowacyjności, dziś to główny czynnik pozwalający na wprowadzanie nowych technologii, całościowe wykorzystywanie możliwości rozwoju oraz jeden z najistotniejszych, a jednocześnie najbardziej podstawowych elementów obszaru pracy w IT każdego przedsiębiorstwa.

Czym jest Infrastruktura informatyczna?

Infrastruktura informatyczna to cały hardware oraz software, czyli sprzęt i oprogramowanie, które współgrają ze sobą. Dzięki temu tworzą całokształt rozwiązań sprzętowo-programowych i organizacyjnych, stanowiących podstawę wdrożenia i eksploatacji systemów informatycznych wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwami czy instytucjami. Wszystko stanowi spójną całość, która jest wymagana do rozwoju, testowania, monitorowania i obsługi usług informatycznych. Odpowiedni sprzęt odpowiadający za poprawne działanie systemu operacyjnego, baz danych czy aplikacji, a wszystko połączone ze sobą siecią zapewnia poprawne działanie całego środowiska.

Główne elementy infrastruktury to:

  • Serwer
  • System operacyjny
  • Baza danych
  • Sieć

Z czego się składa infrastruktura informatyczna?

Integralną częścią każdej infrastruktury informatycznej jest serwer. Nie każdy o tym wie, ale prawie wszyscy korzystamy z serwerów. W dzisiejszych czasach ich rola jest tak oczywista, że nie zwracamy uwagi, kiedy i gdzie mamy z nimi kontakt, a jest on bardzo częsty. Będąc użytkownikiem Internetu, wysyłając wiadomości elektroniczne lub korzystając z bardzo popularnej bankowości elektronicznej, robimy to za pomocą serwera.

Wyraz serwer ma wiele znaczeń, jednocześnie najczęściej przyjętym to program lub urządzenie, które umożliwia funkcjonowanie innych programów lub urządzeń zwanych klientami, czyli głównie świadczy usługę do udostępniania pewnych zasobów innym komputerom lub pośredniczący w przekazywaniu danych między komputerami. Przykładami udostępnianych zasobów są chociażby pliki, bazy danych czy łącza internetowe. Oczywiście serwerem może być zwykły komputer, ale aby móc w pełni wykorzystać możliwości oprogramowania serwerowego, powinna to być maszyna przeznaczona do tego typu zadań i przystosowana do ciągłej pracy. Dlatego muszą być wyposażone w bardzo duże i szybkie dyski twarde, dużą ilość pamięci RAM oraz wydajne procesory. Serwer musi być niezawodny i bardzo wydajny. W tym celu musi posiadać zasilanie awaryjne oraz pomieszczenie, które jest odpowiednia wentylacja.

Zarządzanie serwerami

Jednak istnieją również serwery wirtualne. Jest to wydzielony zestaw zasobów serwera fizycznego. W ten sposób na jednym serwerze może w rzeczywistości pracować nawet kilkanaście odseparowanych od siebie, samodzielnych komputerów-wirtualnych. Czyli na jednym serwerze fizycznym istnieje wiele serwerów wirtualnych, które współdzielą zasoby, np. dysk twardy, czas pracy procesora, pamięć. Sam serwer wirtualny składa się z przestrzeni dyskowej, łącza internetowego, oraz systemu operacyjnego i aplikacji zarządzających.

Zasada pracy serwera to komunikacja z klientami, czyli komputerami pełniącymi funkcję stacji roboczych, inaczej komputerami które codziennie używamy, poprzez sieć komputerową. Działanie serwera nie jest skomplikowane. Oprogramowanie serwera uruchomione na danej stacji roboczej cały czas słucha i czeka na połączenie przychodzące z sieci. Gdy to nastąpi, oferuje klientowi daną usługę. Serwery mają zastosowanie w wielu różnych systemach informatycznych, które mają bardzo często odmienne wymagania tj. obsługa transmisji i wymiany danych z innymi komputerami czy mocy obliczeniowej. Wśród serwerów można wymienić m. in. serwery plików, serwery baz danych, serwery aplikacji oraz serwery internetowe.

Nic więc dziwnego, że jest to sfera, w której cały czas są poszukiwani specjaliści w branży IT zarówno w formie pracy stałej, jak i formie contractingu IT. Zarządzanie serwerami to nic innego jak ich administracja. Specjalista, który zajmuje się opieką nad serwerami to Administrator Serwerów. Jest on odpowiedzialny za poprawne działanie maszyn m. in. monitorując i optymalizując ich pracę, instalując i aktualizując odpowiednie oprogramowanie oraz usuwając potencjalne awarie, które jak w każdym sprzęcie czy oprogramowaniu mogą się zdarzyć.

Szukasz pracy? Sprawdź aktualne oferty pracy

Autor: Szymon Płodowski