Rok 2017 był przełomowy na rynku nieruchomości. Powstało 391 tys. mkw. nowej powierzchni handlowej, dzięki czemu w Polsce jest jej już 11,46 mln mkw. Ponieważ Polacy coraz chętniej robią zakupy przez Internet, galerie handlowe zaczęły poszerzać swój wachlarz usług również o ofertę rozrywkową i gastronomiczną. Największe sukcesy można było jednak zaobserwować na rynku magazynowym.

W ubiegłym roku wybudowano ponad 2,1 mln mkw. magazynów, dzięki czemu mamy już 13,2 mln mkw. tychże powierzchni. Prężnie rozwijający się model e-commerce napędza klientów do wynajmowania nowych i większych powierzchni, które są usytuowane blisko największych aglomeracji, a to z kolei napędza zatrudnienie. Transformacje, które obserwujemy na wciąż dynamicznym rynku, już dziś tworzą wiele możliwości pracy dla specjalistów i managerów.

Zatrudnienie na rynku nieruchomości

W ubiegłym roku już 54 proc. polskich internautów kupowało online, a same zakupy przez Internet ocenione zostały jako coraz bezpieczniejsze. Znacząco wpłynęło to na sposób postrzegania obiektów handlowych przez konsumentów. Aż 48 proc. badanych Polaków wskazuje obecność obiektów rozrywkowych lub obiektów gastronomicznych, jako najważniejsze elementy w wyborze preferowanego centrum handlowego. W odpowiedzi na te tendencje, centra zmieniają się z tradycyjnych galerii handlowych w tętniące życiem galerie społecznościowe. W 2018 roku, to już nie pozyskanie kluczowego najemcy, ale wygląd i oferta spędzania wolnego czasu będzie decydować o wskaźniku odwiedzalności galerii. Zmianom ulegają także umowy najmu, które w nowym roku będą dużo bardziej elastyczne dla najemców i będą zawierane na krótsze okresy.

Strategiczne zarządzanie obiektem coraz częściej gra pierwszoplanową rolę, a to oznacza, że rośnie zapotrzebowanie na Asset Managerów. Poszukiwani są kandydaci otwarci biznesowo i z doświadczeniem w aktywnym leasingu. Firmy będą oczekiwały od nich wykreowania innowacyjnych rozwiązań dla istniejących i nowo tworzących się galerii – komentuje Angelika Iwanow, Senior Consultant w agencji rekrutacyjnej Devire.

Szykują się transfery

Dynamicznie rozwijający się sektor e-commerce oraz rosnąca rywalizacja w sektorze e-handlu, oznaczają także złote czasy dla magazynów. Właściciele firm, w walce o zadowolenie klienta, szukają sposobów na maksymalne skracanie czasu dostaw, a co za tym idzie, podnoszą swoją konkurencyjność inwestując w powierzchnie znajdujące się bliżej dużych aglomeracji. Ma to swoje odbicie także na rynku pracy.

Zauważalnym trendem w rekrutacji stały się „przejścia” ekspertów z branży handlowej na stronę przemysłowo-logistyczną. Jest to fascynujące zjawisko, ponieważ w branży od zawsze panowało stwierdzenie, że to właśnie retail jest najbardziej „sexy”. Jak widać, najlepiej zapowiadający się czas dla magazynów przerodził brzydkie kaczątko w najbardziej atrakcyjnego dla kandydatów łabędzia – ocenia Angelika Iwanow z Devire.

Wzrost zatrudnienia na rynku nieruchomości

Zauważamy również jest wzrost dotyczący zatrudnienie profesjonalistów z pozycji Business Development Managerów, którzy będą odpowiedzialni za rozwijanie rynków wschodzących w Polsce i kontynuowania trendu budowania inwestycji w modelu pod potrzeby klienta. Dodatkowo, na rynku powierzchni magazynowych można się również spodziewać wzrostu stawek czynszowych oraz wzrostu kosztów związanych z budową i zakupem gruntów inwestycyjnych.

Działy akwizycji gruntów będą się dalej mocno rozwijać a ich specjaliści mogą liczyć na wzmożone oferty pracy w 2018 roku. W związku z nadchodzącymi zmianami Leasing Managerowie będą mieli na swojej drodze wiele wyzwań, ale zapotrzebowanie na ich zatrudnienie będzie pozytywnie wpływać na wzrost konkurencyjności pensji – komentuje Iwanow.

Czy przy tak dobrej kondycji rynku magazynowego, eksperci rynku pracy widzą jakiekolwiek wyzwania? Wśród najemców największy problem pod kątem rekrutacyjnym wciąż stanowią pracownicy szczebla blue collar. Z tego powodu coraz częściej wspomina się o inwestowaniu w automatyzację, która może stanowić odpowiedź na rosnące koszty zatrudnienia i pozwala na redukcję liczby niezbędnych pracowników. Zdecydowanie rynek nieruchomości zaskakuje, a sam fakt, że e-commerce napędza zatrudnienie na rynku nieruchomości w Polsce tylko może cieszyć.

Szukasz sprawdzonej firmy rekrutacyjnej? Sprawdź rozwiązania rekrutacyjne i outsourcingowe Devire.

Szukasz pracy? Sprawdź aktualne oferty pracy