Zmiana pracy – jak często jest zbyt często? - Devire
 • Zmiana pracy – jak często jest zbyt często?
   

  Podjęcie decyzji o odejściu z pracy jest trudne. Wiele osób boi się, że zbyt szybka zmiana firmowych barw może być źle zinterpretowana przez rekruterów czy potencjalnych pracodawców. W efekcie pracownicy często postanawiają „zacisnąć zęby” i wytrzymać na danym stanowisku jeszcze kilka miesięcy. To najszybsza droga do wypalenia zawodowego i stagnacji. Zmiana pracy – jak często można więc zmieniać pracę, aby nie otrzymać łatki „karierowego skoczka” czy lenia?

  Zmiana pracy - kiedy się na to zdecydować?

  Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Każdy przypadek jest inny i powinien być rozpatrzony indywidualnie. Pod uwagę należy wziąć: etap kariery, branżę, charakter stanowiska, poprzednie miejsca pracy, realizowany projekt, doświadczenie czy kwalifikacje. Przykładowo, w branży IT bardziej będą się liczyły konkretne umiejętności czy znajomość danego języka programowania, niż wieloletni staż w jednej firmie. W przypadku kandydatów na stanowisko managera istotne będzie budowanie pozycji w organizacji i rozwój w jej strukturach, a tego nie da się osiągnąć zmieniając często miejsce zatrudnienia. Zupełnie innymi prawami rządzą się staże, prace sezonowe czy projektowe – rekruterzy doskonale wiedzą, że mają one charakter tymczasowy.

  Osoby z pokolenia Baby Boomers, czyli urodzone w latach 1946-1964, pracowały 20-30 lat w jednej firmie i nikogo to nie dziwiło. Wynika to z tego, że dla tej generacji liczy się przede wszystkim poczucie stabilności. Reprezentanci młodszych pokoleń, czyli X, Y i Z, są bardziej otwarci na wykonywanie częstych zmian w karierze. Na tą postawę wpływała i wpływa sytuacja na rynku pracy. Obecnie to firmy muszą starać się o to by zatrudnić wykwalifikowanych pracowników. Najlepsi w swoim fachu specjalności stale otrzymują atrakcyjne propozycje o od rekruterów. To, że kandydat często zmienia pracę i nie zagrzewa w jednym miejscu dłużej niż kilka miesięcy może budzić wątpliwości, co do kompetencji aplikanta. Przykładowo, rekruterzy mogą uznać, że kandydatowi nie zależy na rozwoju zawodowym, nie radzi sobie z nowymi wyzwaniami i źle współgra z zespołem – nawet jeśli prawda jest zupełnie inna – mówi Krzysztof Stanczykiewicz, Executive Manager SSC/BPO, Devire.

  Okiem ekspertów HR

  By zwiększyć swoje szanse na sukces i zdobyć wymarzona pracę kandydat powinien pracować w danej firmie co najmniej 2-3 lata. Taki staż świadczy o tym, że potencjalny pracownik jest zaangażowany w wykonywanie swoich obowiązków, ale chce zdobywać nowe doświadczenia. Co za tym przemawia? Większość pracodawców wymaga od potencjalnych pracowników kilku lat doświadczenia na konkretnym stanowisku czy w danej branży. Jest to w pełni zrozumiałe – tacy kandydaci posiadają niezbędną wiedzę i kompetencje oraz szybciej wdrażają się w nowe role. Osoby pracujące kilka lat w danej branży, znają także specyfikę danego sektora oraz mogą podzielić się cennymi wskazówkami i pomysłami, co ma wpływ na rozwój przedsiębiorstwa. Ważne jest to, aby pozostać w dobrych relacjach z poprzednim pracodawcą. Świat jest mały, a drogi zawodowe pracownika i byłego szefa mogą się jeszcze niejednokrotnie przeciąć – wyjaśnia Krzysztof Stanczykiewicz.

  Kandydacie, podjąłeś już decyzję dotyczącą zmiany pracy? Zapoznaj się z artykułem poradnikowym pt. Jak napisać CV, by przyciągnęło uwagę rekrutera?