Nowe potrzeby konsumentów oraz innowacyjne rozwiązania wymagają pracowników wyspecjalizowanych w innowacyjnych dziedzinach. W ten trend doskonale wpisuje się jeden z popularniejszych w ostatnim czasie zawodów w branży IT jakim jest UX Designer.

Kim jest UX Designer?

UX, czyli user experience, polega na projektowaniu doświadczeń użytkownika, czyli dbaniu o to, aby tworzone produkty cyfrowe (takie jak strony internetowe, gry i aplikacje) były nie tylko przyjazne dla użytkownika, ale co najważniejsze, aby ich obsługa była intuicyjna. Każdy produkt wchodzący na rynek musi odpowiadać na potrzeby użytkowników końcowych, rozwiązywać konkretny ich problem, pozostając łatwym w obsłudze. Aby to uzyskać, potrzebny jest kontakt z klientem, ponieważ sami twórcy produktów nie są w stanie przewidzieć wszystkich możliwych scenariuszy – tu z pomocą przychodzi user experience design. Dzięki pomocy specjalistów z tej dziedziny nie tylko podnosi się jakość produktu, ale także zapobiega generowaniu dużej ilości błędów, a co za tym idzie, obniża się koszty obsługi i umożliwia sprawniejszą realizuję celu.

Co cechuje dobrego UX Designera?

Dobrego specjalistę UX cechują przede wszystkim umiejętności analitycznego myślenia i empatii względem innych ludzi, umiejętności słuchania, argumentacji i współpracy, a także zmysł estetyczny i obycie techniczne. Dużą zaletę stanowi znajomość technologii, wykorzystania kolorów, trendów w projektowaniu, jak i wzorców projektowych wykorzystywanych na WWW / iOS / Android. Niektóre firmy wymagają, żeby UX potrafił przygotować grafikę lub znał podstawy programowania, w szczególności CSS, HTML i Javascript.

Jakie studia powinien skończyć UX Designer?

Od kilku lat rośnie oferta studiów podyplomowych z obszaru UX – znajdują się w programie takich szkół jak warszawski SWPS czy krakowska AGH. Równie cenna może okazać się wiedza zdobyta dzięki bezpłatnym kursom internetowym. Do samorozwoju niezbędna jest znajomość angielskiego, gdyż większość wartościowych materiałów powstaje w tym języku. Jest to ciekawa opcja zawodowa dla absolwentów psychologii, informatyki czy stosunkowo nowego w Polsce kierunku jakim jest kognitywistyka. Studia to dobry sposób na uporządkowanie i zdobycie wiedzy, poznanie osób zainteresowanych tematyką oraz przećwiczeniem wiedzy teoretycznej w praktyce, jednak tylko własna praca, projektowanie i testowanie rozwiązań oraz nauka na własnych błędach pozwoli Ci osiągnąć sukces na tym stanowisku. Praktykę można zdobyć również na stażu, pod okiem mentora.

Ile zarabia UX Designer?

Początkujący projektant może zarobić 4 000 zł netto, jednak wraz z doświadczeniem zarobki wzrastają nawet do 12 000 zł netto.

Żeby zostać naprawdę dobrym projektantem, trzeba mieć bardzo zróżnicowane zainteresowania, wszechstronne umiejętności, bogate doświadczenie. Zawód ten wymaga ciągłego poszerzania swoich kompetencji, bo rynek zmienia się z roku na rok i stale trzeba trzymać rękę na pulsie – dodaje Aleksandra Juszczyk.

W jakich sektorach może pracować UX Designer?

Badanie „Specjaliści UX w Polsce 2015” pokazuje, że najliczniej specjaliści UX pracują obecnie w tzw. software housach. Można ich też spotkać w agencjach interaktywnych, e-commersie czy pracujących w większych organizacjach nad rozwojem produktów. W tej ostatniej grupie znajdą się i portale ogólnopolskie, i branża farmaceutyczna, teleinformatyczna czy finansowa, przekrój jest duży. Tendencja dostrzegalna na zachodzie i u nas to tworzenie wewnętrznych zespołów UX przez firmy.

UX Designer to z pewnością zawód przyszłości i dobra praca dla pasjonatów, osób kreatywnych, którzy lubią ludzi, ale także interesują się technologią.