60% śląskich pracowników jest zadowolonych ze swojego wynagrodzenia, chociaż grupa zatrudnionych otwartych na nowe propozycje zawodowe jest dość duża w porównaniu z wartością dla całego kraju. Większość ankietowanych chce w przyszłości pracować hybrydowo, łącząc pracę zdalną i w biurze. Jak wygląda rynek pracy na Śląsku?

Śląsk podczas pandemii zanotował dość niską stopę bezrobocia – 5,1% w styczniu 2021 (według GUS). Wskaźnik dla całej Polski wyniósł w tym czasie 6,5%. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, mediana płac w regionie wyniosła równo 5000 złotych (dla całej Polski kwota była bardzo zbliżona – 5100 złotych), mimo to śląscy pracownicy są bardziej niż ogół Polaków zadowoleni ze swoich wypłat. Co jeszcze sądzą o swojej sytuacji zawodowej pracownicy ze Śląska i jak wyobrażają sobie swoją pracę w przyszłości?

Zmiana i poszukiwanie pracy

Wśród śląskich pracowników w ostatnim roku pracę zmieniło 44% osób – powodem 42% zmian była pandemia. Wyniki te nie odstają od wartości ogólnopolskich (odpowiednio 43% i 40%). Większa niż w skali całej Polski jest natomiast grupa zatrudnionych, którzy co prawda nie szukają nowej pracy, ale są otwarci na propozycje zawodowe – 37% na Śląsku względem 31% w kraju.

zmiana i poszukiwanie pracy - rynek pracy na Śląsku

Rynek pracy na Śląsku - ocena sytuacji zawodowej

Blisko połowa ankietowanych – 47% – uważa, że w ostatnim roku ich sytuacja zawodowa nie uległa zmianie. 37% wskazuje na jej pogorszenie, a zaledwie 16% na poprawę. Różne odpowiedzi na to pytanie wynikają poniekąd z tego, w jakiej branży pracuje dana osoba – przykładowo, sektor HoReCa podczas pandemii uległ osłabieniu, a branże IT i e-commerce odnotowały wzrost.

ocena sytuacji zawodowej

Wynagrodzenie

Śląscy pracownicy są w większości zadowoleni ze swojego wynagrodzenia – zdanie takie wyraziło 60% osób, w porównaniu z 55% w skali całego kraju. 42% zatrudnionych ze Śląska dostało w ciągu ostatniego roku podwyżkę, a 87% jest gotowych zmienić pracę, jeśli otrzyma wyższe wynagrodzenie.

wynagrodzenia rynek pracy na Śląsku

Przyszłość pracy zdalnej

66% ankietowanych ze Śląska po zakończeniu pandemii stawia na pracę w modelu hybrydowym (częściowo z domu, częściowo z biura). To trochę więcej, niż w skali całej Polski, gdzie takie rozwiązanie wybiera 61% osób. 16% śląskich zatrudnionych wybiera pracę całkowicie zdalną, z kolei 10% – wyłącznie w biurze. 8% pracowników nie ma preferencji dotyczących modelu zatrudnienia.

praca zdalna śląsk

O badaniu

Raport #RynekZmianyPracy 2021 jest drugą edycją badania realizowanego wśród specjalistów i kadry kierowniczej. Ankietę przeprowadzono metodą CAWI, a odpowiedzi zbierane były od listopada 2020 roku do lutego 2021 roku. Na pytania odpowiedziało 3002 respondentów, spośród których 48% to specjaliści, 39% – menedżerowie, 7% – osoby na stanowiskach asystenckich, a 6% – studenci i wolni strzelcy.

Szukasz sprawdzonej firmy rekrutacyjnej? Sprawdź rozwiązania rekrutacyjne i outsourcingowe Devire.

Szukasz pracy? Sprawdź aktualne oferty pracy