Technologia zmienia podejście firm do procesu rekrutacji. Coraz więcej organizacji decyduje się na przeprowadzanie wideorozmów o pracę. Komunikatory internetowe są wykorzystywane zwłaszcza w sytuacjach, gdy kandydat mieszka w innym mieście czy kraju lub organizacja szuka pracownika do pracy zdalnej. Czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna przez Skype? Jak się do niej przygotować? Zapoznaj się z radami Devire i zdobądź wymarzoną pracę!

Przygotuj sprzęt

Przed wideorozmową z potencjalnym pracodawcą musisz zadbać o wszystkie kwestie techniczne. Kilka dni przed wirtualnym spotkaniem zainstaluj Skype na swoim komputerze. Utwórz profesjonalny profil użytkownika – ludzie powinni wyszukiwać Cię po imieniu i nazwisku. Następnie przeprowadź kilka rozmów testowych ze znajomymi. Ważne jest zweryfikowanie stabilności połączenia z Internetem oraz sprawności kamery i mikrofonu. Podczas rozmowy możesz używać małych słuchawek – wyeliminują one efekt pogłosu. Pamiętaj żeby w dniu rozmowy jeszcze raz sprawdzić sprzęt oraz naładować komputer lub podłączyć go do prądu!

Zadbaj o miejsce

Podczas rozmowy rekruter będzie widział nie tylko Ciebie, ale także to co znajduje się za Tobą. Ustaw się tyłem do czystej ściany w stonowanych kolorach lub uporządkowanego regału z książkami branżowymi. Sprzątnij wszystkie osobiste przedmioty, pozamykaj okna i wycisz telefon. Na biurku możesz mieć swoje CV, notatki z najważniejszymi punktami rozmowy, kartki papieru do notowania, długopis oraz szklankę wody. Upewnij się także czy twoja twarz jest widoczna i dobrze oświetlona. Jeśli z kimś mieszkasz lub masz zwierzę domowe zadbaj o to, żeby nie zakłócili Twojej rozmowy.

Przestrzegaj dress code’u

Rozmowa kwalifikacyjna – niezależnie od tego czy jest wirtualna, czy odbywa się w siedzibie potencjalnego pracodawcy – wymaga odpowiedniego stroju. Dress code jest uzależniony od branży i firmy, do której aplikujesz. Przykładowo, jeśli starasz się o pracę w banku czy agencji ubezpieczeniowej powinieneś ubrać się elegancko – założyć garnitur, eleganckie spodnie lub spódnicę i koszulę. W przypadku domu mediowego, firmy programistycznej czy start-upu, możesz pozwolić sobie na luźniejszy styl. Strój powinien być czysty i schludny. Nie przesadź z kolorami i biżuterią. Choć rozmówca widzi Cię od pasa w górę pamiętaj, żeby ubrać się od stóp do głów! Unikniesz niespodzianek, jeśli okaże się, że musisz po coś wstać.

Rozmowa kwalifikacyjna przez Skype - o czym pamiętać?

Zadbaj o to, by ręce spoczywały spokojnie na kolanach lub biurku w pozycji otwartej, a Twoje plecy były wyprostowane. Nie masz szansy przywitania się poprzez uścisk dłoni, więc to twarz musi „powiedzieć” wszystko o Tobie. Delikatny uśmiech, pewne spojrzenie, spokojny, opanowany i zdecydowany głos już na początku rozmowy zrobią dobre wrażenie na rekruterze. Podczas rozmowy o pracę przez Skype szczególnie ważne jest aktywne słuchanie. Zabieraj głos i przytakuj – niech rozmówca wie, że jesteś zaangażowany w rozmowę. Nie wykonuj gwałtownych gestów. Istotne jest żebyś utrzymywał kontakt wzrokowy. Pamiętaj, aby patrzeć w kamerkę internetową a nie wizerunek osoby na ekranie. Odwracanie wzroku od komputera i patrzenie w różne punkty może sprawić, że rekruter lub przyszły pracodawca uzna Cię za niegodnego zaufania lub obojętnego.

Najważniejszy jest Twój profesjonalny wizerunek i przygotowanie do spotkania. Podczas rozmowy rekrutacyjnej przez Skype skupiaj się na swoich mocnych stronach, sukcesach i osiągnięciach. To wszystko sprawi, że zwiększysz swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy!

Szukasz pracy? Sprawdź aktualne oferty.

Szukasz sprawdzonej firmy rekrutacyjnej? A może szukasz najlepszych ekspertów na rynku pracy, z którymi zrealizujesz kluczowy projekt? Skontaktuj się z nami.