Rekrutacja w IT i jej wyzwania – wywiad z Michałem Młynarczykiem
Rekrutacja w IT i jej wyzwania – wywiad z Michałem Młynarczykiem
 • Absolwent MBA University of Sydney, UW, Ashridge i IMD, prezes agencji rekrutacyjnej Devire zdobywał swoje kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe m.in. zarządzając w regionie Europy Środkowo-Wschodniej firmą doradczą HAYS. Zasiadał w zarządzie Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej oraz Fundacji Odpowiedzialności Społecznej, a obecnie reprezentuje agencję rekrutacyjną Devire w ramach Polskiego Forum HR – ciała występującego w imieniu branży rekrutacyjnej w konsultacjach i inicjatywach ustawodawczych dotyczących rynku pracy. Michał Młynarczyk – Prezes Devire, Tygrys Biznesu 2017 Fundacji Pro Progressio.

  Kamila Czyżyk, Pro Progressio: Panie Michale, ze strony zespołu Pro Progressio serdecznie gratulujemy wyróżnienia Tygrysa Biznesu 2017, a także nagrody Outsourcing Stars dla firmy Devire w kategorii IT Contracting. Branża IT, jak wszyscy wiemy, zmaga się wciąż z rosnącym niedoborem specjalistów IT, w konsekwencji czego polscy pracodawcy zaczynają otwierać się na zagranicznych pracowników. Który kraj obecnie jest na pierwszym miejscu?

  Rzeczywiście, Polska branża IT, będąca od ponad dekady w sytuacji deficytu pracowników, otwiera się coraz częściej na obcokrajowców. W Polsce szacuje się, że obcokrajowcy w IT stanowią jakieś 5-6% pracowników. W większości, z powodów geopolitycznych oraz bliskości kulturowej, są to Ukraińcy, ale nie są to tylko osoby zza wschodniej granicy (Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Kazachstan). Coraz częściej zatrudnienie w Polsce znajdują także specjaliści z Indii i krajów Ameryki Południowej. Dlaczego skala zjawiska jest znacznie mniejsza niż na przykład w branży retail, gdzie szacuje się, że co czwarta osoba zatrudniona na stanowisko szeregowe to obcokrajowiec? Firmy międzynarodowe już kilka lat temu otworzyły swoje centra outsourcingowe na Ukrainie czy Białorusi. Informatycy tych krajów również nie narzekają u siebie na ilość ofert pracy i w związku z tym arbitraż płacowy pomiędzy Polską i Wschodem nie jest już tak duży – sięga kilkudziesięciu procent. Z drugiej strony, pracownicy ze wschodu, posiadający wizę pozwalającą na pracę w całej Unii Europejskiej, częściej wybierają kraje zachodnie, gdzie przełożenie pensji wynosi czasem już 300-400% w stosunku do ich lokalnych zarobków.

  Czy doprowadzi to do mniejszego zainteresowania polskimi specjalistami IT?

  Zdecydowanie nie. Polscy specjaliści mają bardzo wysoką renomę, zarówno w kraju jak i na świecie, dlatego zainteresowanie nimi nie będzie słabnąć. Natomiast zapotrzebowanie jest tak duże, że branża IT musi otworzyć się na zagranicznych pracowników. Ukraińscy specjaliści przyjeżdżający do Polski są na bardzo zbliżonym poziomie płacowym do swoich polskich kolegów i tym samym nie zagrażają rodakom.

  Jakie wyzwania – oprócz niedoboru wykwalifikowanych specjalistów – występują obecnie w branży IT?

  Bardzo dużym wyzwaniem jest aktualnie cyberbezpieczeństwo. W związku z nowymi regulacjami prawnymi w Unii Europejskiej, wzrostem świadomości społeczeństwa w temacie ochrony danych osobowych, ale również potencjalnymi stratami wizerunkowymi i finansowymi, firmy oraz instytucje publiczne chętnie sięgają po usługi informatyczne i inwestują w spersonalizowane rozwiązania technologiczne.

  Drugą kwestią jest Internet Rzeczy (IoT). Wierząc prognozom dużych firm analitycznych, do 2020 roku ponad 50 miliardów urządzeń będzie podłączonych do sieci, co powoduje, że w branży IT ciągle pojawiają się nowe zawody i specjalizacje. Zmienia się także mechanizm konkurencyjności, oczekiwania klientów i samych firm. A co za tym idzie, zmieniają się produkty i ich postrzeganie oraz pojawiają się nowatorskie funkcjonalności i rozwiązania.

  Jest Pan ekspertem na rynku rekrutacyjnym od wielu lat. Jakie czynniki sprawiły, że Pana kariera zawodowa potoczyła się w kierunku branży HR?

  Myślę, że już wybierając studia Socjologia na Uniwersytecie Warszawskim, kierowałem się w stronę branży HR. W toku studiów konsekwentnie zdobywałem pierwsze doświadczenia na wielu bezpłatnych praktykach, m.in. w firmie konsultingowej i wewnętrznym dziale HR. Dzięki tym doświadczeniom zrozumiałem, że doradztwo HR jest tym kierunkiem, w którym chcę się rozwijać i który stanie się moją pasją. Kolejne lata i kroki w karierze tylko utwierdzały mnie w tym przekonaniu.

  25 Stycznia 2018 r. w Gdyni, na Gali Outsourcing Stars Devire zostało laureatem nagrody w kategorii „IT Contracting”. Ostatnie dwa lata pokazały Waszą siłę na rynku. Czego możemy się spodziewać w najbliższych miesiącach?

  Dopiero co, w maju otworzyliśmy biuro w Pradze, będące naszym siódmym biurem w Europie. Biuro w Czechach było częścią naszej strategii rozwoju na 2018 rok i bardzo się cieszę, że udało się zrealizować ten plan już w pierwszej połowie roku. Jesteśmy również bardzo zadowoleni aż z 40-procentowego wzrostu obrotów z usług outsourcingu. Odnotowaliśmy szczególnie duże zainteresowanie tymi usługami w sektorze bankowo-finansowym i administracji publicznej. Podobnie jak w poprzednich latach, najpopularniejsze były działania z zakresu IT oraz sprzedaży i marketingu. W związku z tym, z pewnością dalej będziemy stawiać na rozwój usług szytych na miarę potrzeb naszych klientów. Równolegle rozważamy kilka inwestycji produktowych na rynku z przecięcia usług digital marketingu i rekrutacji, które pozwolą nam na lepsze zaadresowanie potrzeb rekrutacyjnych naszych klientów.

   

  Źródło: http://www.outsourcingportal.eu/pl/rekrutacja-w-it-i-jej-wyzwania-wywiad-z-michalem-mlynarczykiem-tygrysem-biznesu-2017