W 2021 roku w obszarach finansów i księgowości mogliśmy mówić o rynku kandydata. Specjaliści wolą zachować stabilność, dlatego zaangażowanie ich do rozmów stanowi dla pracodawców duże wyzwanie. Pobierz „Przegląd wynagrodzeń. Polska 2021” i przekonaj się, jak wygląda siatka płac w nadchodzących miesiącach.
W czasie pandemii firmy poszukiwały intensywnie osób z doświadczeniem w restrukturyzacjach i optymalizacjach procesów i kosztów, a kandydaci o takich kompetencjach mogli zaangażować się w wiele nowych procesów rekrutacyjnych. Średnie wynagrodzenie dyrektora finansowego w Polsce wynosi obecnie około 25 000 zł.
Wiele organizacji wprowadziło innowacje w sposobie zarządzania i wykorzystywania danych finansowych. W wyniku tego najbardziej pożądanymi umiejętnościami wśród pracowników działów kontrolingu jest obecnie zaawansowana znajomość języka programowania Visual Basic (VBA) oraz SQL. Wynagrodzenia specjalistów finansowych, którzy połączyli wiedzę finansową z umiejętnościami programowania, są ok. 20% wyższe od pracowników, którzy nie rozwinęli nowych kompetencji.
Pracodawcy zgłaszają duże zapotrzebowanie na kandydatów z doświadczeniem w analizach i kontrolingu. Oprócz wykształcenia kierunkowego kluczowe jest równoczesne zrozumienie procesów komercyjnych. Istotne, aby kandydat mógł zaoferować zarówno umiejętności analityczne, jak i zdolność do czytania trendów z liczb i przedstawiania kadrze kierowniczej własnych rekomendacji do dalszych działań.
W przeglądzie wynagrodzeń na 2021 rok prezentujemy aktualne trendy płacowe oraz strukturę wynagrodzeń w obszarze finansów i księgowości w Polsce. Podane kwoty to miesięczne wynagrodzenia brutto w polskich złotych. Wszystkie dane pochodzą z analizy realnych stawek oferowanych kandydatom w prowadzonych Devire projektach rekrutacyjnych. O poziom wynagrodzeń zapytaliśmy także aktywnych zawodowo pracowników.
Interesują Cię stawki w innej branży? Pobierz bezpłatny „Przegląd wynagrodzeń. Polska 2021”