W 2020 roku dynamika wzrostu wynagrodzeń zmniejszy się w stosunku do ostatnich lat. Średni poziom podwyżek wyniesie ponad 1,5%. Nadal jednak presja płacowa będzie odczuwalna w najbardziej specjalistycznych obszarach.
Firmy stale poszukują pracowników takich jak: automatycy, inżynierowie, specjaliści ds. utrzymania ruchu i elektrotechnicy. Główną przyczyną jest nieustanny i prężny rozwój nowoczesnych technologii oraz ich coraz szersze zastosowanie w wielu sektorach. Jak wiadomo, koszty związane z procesami automatyzacji zwracają się stosunkowo szybko i coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na realizacje inwestycji automatyzowania produkcji. Po wdrożeniu zrobotyzowanych stanowisk produkcyjnych zmienia się struktura zatrudnionego personelu – zmniejszeniu ulega liczba pracowników niewykwalifikowanych.
Automatyka, robotyka i mechanika, czyli po raz kolejny specjaliści, którzy w swojej codziennej pracy zajmują się wszelkiego rodzaju elektroniką i mechaniką. Inżynierowie utrzymania ruchu w fabrykach, halach produkcyjnych, ale również osoby zajmujące się projektowaniem i wdrażaniem nowych rozwiązań technologicznych np. Inżynierowie w dziale R&D czy Inżynier Projektów.
Atrakcyjne wynagrodzenie otrzymają również Kierownicy zmianowi. W 2020 roku będziemy mogli odnotować wysoki wzrost zapotrzebowania na to stanowisko, stąd pracodawcy będą musieli wykazać się wynagrodzeniami.