Pracownicy wciąż entuzjastycznie podchodzą do kwestii wynagrodzeń, utrzymując presję płacową na wysokim poziomie. Nic dziwnego – minimalne wynagrodzenie w 2020 roku wzrosło, a zaraz za nim średnia wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw. Choć dynamika wzrostu płac w 2020 roku w poszczególnych branżach ma wyhamować, to nadal wynagrodzenie będzie kluczowym czynnikiem, wpływającym na decyzję o zmianie pracy.
Korzystając z naszej wiedzy przygotowaliśmy przegląd wynagrodzeń w 12. sektorach: IT, HR, Finansach i Księgowości, Produkcji, Retail`u, Bankowości i Ubezpieczeniach, FMCG, Farmacji i Sprzęcie medycznym, SSC/BPO, Łańcuchu dostaw, Digital i E-commerce oraz w Budownictwie i Nieruchomościach.
Podane kwoty to miesięczne wynagrodzenia brutto w polskich złotych. Pochodzą z analizy informacji zgromadzonych w bazie danych Devire i powstały na podstawie realizowanych procesów rekrutacyjnych, a także wynagrodzeń oferowanych przez klientów Devire.
W ciągu ostatniego roku podwyżkę otrzymała niemal połowa pracowników (49%). Jednocześnie aż 61% osób, które nie dostało podwyżki w ubiegłym roku, chce zmienić pracę i aktywnie jej szuka – wynika z raportu #RynekZmianyPracy.
Co ciekawe to nie pracownicy branży IT, o których zarobkach krążą legendy, zajęli najwyższe miejsce na podium, jeśli chodzi o skalę podwyżek. W tej branży dynamika wzrostu wynagrodzeń zaczęła się stabilizować już w 2019 roku. Na rok 2020 roku prognozujemy wzrosty na poziomie 10%. Oczywiście branża IT nie jest w zagrożeniu i nie należy obawiać się zahamowania podwyżek, niemniej ich wysokość będzie coraz mniej spektakularna.