Devire, firma rekrutacyjna i outsourcingowa, zwiększyła przychody ze sprzedaży o 41 proc.  W Polsce obroty wzrosły o 13 mln i wyniosły 53 mln. Zysk (EBITDA) w 2018 roku wzrósł natomiast prawie dwukrotnie, w stosunku do roku wcześniej. Organizacja działa w modelu zbliżonym do turkusowej organizacji.

 

Marża netto ze sprzedaży usługi rekrutacji stałej wzrosła o 66 proc. i wyniosła 15 mln.   Firma zwiększyła zatrudnienie o 34 proc..Pod koniec 2018r. zatrudniała blisko 120 konsultantów wewnętrznych. W maju powołano czeską spółkę, która działa obecnie z trzech lokalizacjach: Praga, Ostrawa i Hradec Kralove. Jest to kolejny,  obok Niemiec, rynek zagraniczny na którym operuje Devire.

 

2018 był dla nas rokiem stabilnego wzrostu na bazie inwestycji poczynionych w 2017 roku. Budujemy biznes na lata stąd kluczowe jest, aby go oprzeć na silnych fundamentach. Zaprosiliśmy więc do współpracy kilku najlepszych menedżerów i konsultantów z rynku. W 2018 znacząco powiększyliśmy zespół Outsourcingu, wzmocniliśmy usługi rekrutacji stałych. Stworzyliśmy także dwie nowe usługi RPO oraz devire.digital agencję Employer Brandingową), które w następnych latach będą stanowić dodatkowe źródła wzrostu” –  mówi Michał Młynarczyk, Dyrektor Zarządzający Devire

 

Inwestycja w narzędzia

Devire wdrożyło nowy autorski program CRM służący zarządzaniu kandydatami i relacjami z klientami zwany JARVIS. Program automatyzuje pracę konsultantów. Udostępniając połączenie ze wszystkimi największymi portalami pracy w Polsce -pozwala na szybkie dotarcie do każdego z ponad 350 tys.  kandydatów, znajdujących się w bazie danych Devire. Kolejnym wdrożonym narzędziem jest internetowa platforma grywalizacyjna, dzięki której każdy z konsultantów ma dostęp do kafeteryjnego modelu wyboru nagród i benefitów, wykonuje różnego zadania kreatywne czy szkoleniowe.

Do agencji dołączył m.in. Łukasz Dłuski – były menedżer pionu w Michael Page – objął stanowisko członka zarządu oraz Dyrektora działu rekrutacji stałych i executive search w regionie Polski centralnej. Przywitaliśmy również Michała Gołgowskiego byłego Dyrektora Zarządzającego w Spring – marki rekrutacji specjalistycznej Adecco – sprawuje funkcję Country Managera w Devire Niemcy.   

W 2018r. postawiliśmy na zwiększenie skuteczności prowadzonych rekrutacji. Dzięki temu w tym roku znaleźliśmy pracę dla ponad 1000 kandydatów. Duża zasługa w tym świetnego i zmotywowane zespołu, który zgodnie z panującymi u nas ”zasadami Turkusu” wychodzi z inicjatywą i sam sugeruje sposoby optymalizacji działania firmymówi Michał Młynarczyk

Rynek HR rośnie

Według raportu Polskiego Forum HR – wyniki agencji zatrudnienia w trzecim kwartale 2018r. wykazały, że liczba pracowników tymczasowych spadła o 16 proc. w stosunku do poprzedniego roku a obroty firm w zakresie usług rekrutacji stałej wzrosły o 1 proc. Firmy członkowskie Polskiego HR (PFHR) zatrudniały w tym czasie 105 tys. osób z czego 90 proc. na podstawie umów o pracę. Według danych 335 tys. osób to całkowita liczba pracowników tymczasowych w Polsce.

 

Podsumowując rok 2018 rynek kandydata sprawił, że pracodawca przestał być tą silniejszą stroną stosunku pracy. Pracownicy częściej zmieniają zatrudnienie, w szczególności pracownicy tymczasowi, którym teraz łatwiej niż kiedykolwiek znaleźć jest stałą pracę.

Wartość rynku pracy tymczasowej w trzecim kwartale spadła o 2 proc. w stosunku do tego samego okresu poprzedniego roku. Firmy członkowskie PFHR w tym czasie wypracowały obroty na poziomie 907 mln zł, szacowana wartość całego rynku pracy tymczasowej w Polsce wyniosła w tym czasie 1,65 mld zł. Popyt na usługę rekrutacyjną w 3 kwartale roku firmy członkowskie wypracowały w tym zakresie obroty na poziomie 40,2 mln zł, z czego 33,8 mln zł (wzrost rok do roku na poziomie 1%, ale już w porównaniu do poprzedniego kwartału spadek 2%) na rzecz polskich i 6,4 mln zł na potrzeby zagranicznych pracodawców.

 

 

Michał Młynarczyk –  absolwent MBA University of Sydney, UW, Ashridge i IMD, prezes agencji rekrutacyjnej Devire. Zdobywał swoje kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe m.in. zarządzając w regionie Europy Środkowo-Wschodniej firmą doradczą HAYS. Zasiadał w zarządzie Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej oraz Fundacji Odpowiedzialności Społecznej, a obecnie reprezentuje agencję rekrutacyjną Devire w ramach Polskiego Forum HR – ciała występującego w imieniu branży rekrutacyjnej w konsultacjach i inicjatywach ustawodawczych dotyczących rynku pracy. Tygrys Biznesu 2017 Fundacji Pro Progressio.

źródło:
https://www.polskieforumhr.pl/wiedza/raporty/