Pentester - Kim jest i ile zarabia Pentester?
 • Pentester – specjalista od cyber zagrożeń

   

  Obecnie, dzięki dużej popularności portali społecznościowych, cyberprzestępcy dużo łatwiej mogą zdobyć informacje o firmie lub dane ich klientów. Chociaż świadomość cyber zagrożeń w Polsce wzrasta, specjalistów w tej dziedzinie nadal brakuje. Dlatego właściciele firm masowo poszukują osób z obszaru bezpieczeństwa IT. Bardzo popularne jest stanowisko tzw. Pentestera (ang. Penetration Tester), zwanego też etycznym hakerem. Kim jest Pentester i jak nim zostać? Jakie są aktualne zarobki? Sprawdź artykuł Devire!

  Raport Płacowy IT baner
  Dowiedz się ile zarabia pentester?

  Kim jest Pentester?

  Wielu osobom haker kojarzy się z kimś, kto narusza prawo i jest nastawiony na wyrządzanie możliwie największych szkód. Etyczny haker ma jednak za zadanie włamywać się do systemów firm na ich własne życzenie, szukając tym samym luk i lokalizując ewentualne słabe punkty, po to, by uchronić system przed prawdziwym atakiem. Do jego obowiązków należy też wytwarzanie złośliwego oprogramowania, tak by zawsze wyprzedzać prawdziwych cyberprzestępców.

  Mała liczba wykwalifikowanych Pentesterów na rynku może sugerować, że praca w tym zawodzie nie jest prosta. Jednak jeśli potrafisz nawet najbardziej skomplikowany problem rozłożyć na części pierwsze, to pierwszy krok w tej karierze już za Tobą. Całej reszty można się nauczyć.

  Chcesz dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z IT ContractinguSprawdź następujące publikacje:

  Jakie studia powinien skończyć Pentester?

  W tym zawodzie łatwiejszy start zapewnią ci oczywiście studia na kierunku informatycznym oraz doświadczenie zdobyte jako programista, analityk lub administrator. Przede wszystkim musisz zrozumieć jak działają różne technologie i rozwinąć w sobie ciekawość poznawania nowych rozwiązań. Najlepszymi Pentesterami są pasjonaci, osoby związane z siecią i programowaniem od najmłodszych lat, uczące się na własnych błędach. Istotne jest poznanie od podszewki funkcjonowania sieci na poziomie infrastruktury, protokołów sieciowych oraz licznych języków programowania. Zakładając, że sprawia ci to przyjemność, warto inwestować w wiedzę książkową, tj. teoretyczną, a także uczestniczyć we wszelkiego rodzaju kursach.

  Kwalifikacje etycznego hakera można uzyskać również poprzez program EC-Council przygotowujący do najbardziej znanej certyfikacji – CEH (Certified Ethical Hacker). Nic nie zastąpi jednak wiedzy i doświadczenia, jakie zdobędziesz pracując wśród osób bardziej doświadczonych od siebie nad rzeczywistym projektem. Najlepiej szukać firm, które chcą inwestować w wykształcenie i rozwój Pentestera lub oferują staże, gdzie zyskujesz możliwość hakowania realnych systemów pod nadzorem wykwalifikowanych pracowników.

  Co cechuje dobrego Pentestera?

  Oprócz solidnej wiedzy technicznej istotną rolę u kandydata na etycznego hakera odgrywają cechy charakteru. Na stanowisku Pentestera cierpliwość czy systematyczność mogą okazać się znacznie cenniejsze niż biegłość posługiwania się językami programowania. Nie bez znaczenia pozostaną także kreatywność, dociekliwość i przekorność. W tym zawodzie trzeba wypracować w sobie odpowiednie nastawienie – samodzielność w działaniu, nieustanne dążenie do samorozwoju, motywowanie się, postrzegania problemów jako wyzwania oraz poszukiwania innowacyjnych rozwiązań. I na koniec –choć może się to wydawać błahostką – trzeba potrafić poprawnie pisać i mówić. Jest to niezbędne, aby umieć zrozumiale przekazać klientowi swoje spostrzeżenia oraz podjęte działania.

  Pentester który nie potrafi wytłumaczyć problemu np. opisując/omawiając go, może sprawiać wrażenie niekompetentnego lub doprowadzić do błędów, które sprawią, że orpogramowanie będzie podatne na cyberataki. Jednocześnie osoby te powinny umieć rozmawiać o wynikach swojej pracy w szerszym gronie, dodatkowo przy dużych projektach istotna jest także umiejętność pracy w zespole. Znajomość języka angielskiego może okazać się również ważną, jeśli nie konieczną do uzyskania pracy w tym zawodzie umiejętnością.

  Szukasz pracy? Sprawdź najnowsze oferty!

  Ile zarabia Pentester?

  Duży odsetek firm wydaje gigantyczne pieniądze, poszukując rozwiązań z dziedziny IT. Producenci oprogramowania największą uwagę przykładają do jakości i dobrej funkcjonalności, zapominając często o kwestiach bezpieczeństwa. Skutkiem tego są nie tylko straty finansowe, ale także wiele ofiar hakerów, którzy wykorzystują pewne luki w oprogramowaniach. Ile zarabia Penetration Tester?

  Wynagrodzenia początkujących pracowników świadczących usługi na podstawie umowy B2B, czyli przeważnie w formie contractingu IT, wahają się między 9,5 tys. a 13 tys. zł brutto miesięcznie. Na pensje między 13,5 tys. a 19 tys. zł mogą liczyć eksperci z kilkuletnim doświadczeniem. Z kolei zarobki seniorów oscylują między 19,5 tys. a 26 tys. zł brutto miesięcznie.

  Jak wyglądają zarobki Pentestera na umowie o pracę? Początkujący Penetration Tester może zarobić między 8 tys. a 14 tys. zł brutto miesięcznie. Wynagrodzenie pracownika z kilkuletnim doświadczeniem waha się od około 14 tys. do 22 tys. zł, a seniorzy mogą liczyć na pensje między 22 tys. do 28 tys. zł brutto miesięcznie.

  Szukasz pracy? Sprawdź aktualne oferty.

  Ile zarabia się teraz w IT?
  Sprawdź aktualny raport zarobków w IT - pierwsza połowa 2023