Jak się zmieniły oczekiwania płacowe pracowników IT?
 • Oczekiwania płacowe pracowników IT – jak się zmieniły na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy?

   

  Zapotrzebowanie na specjalistów IT wciąż rośnie. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy nastąpił wzrost liczby ogłoszeń skierowanych do doświadczonych pracowników, przy czym wśród zawodów związanych z Back-endem odnotowano niemal 20 proc. wzrost, a z Front-endem – 30 proc. Dodatkowo, inne stanowiska, takie jak architekci czy inżynierowie DevOps, również stały się bardzo popularne wśród pracodawców w tym okresie. Czy duże zapotrzebowanie na pracowników IT przekłada się na wzrost płac? A może tylko oczekiwania płacowe pracowników IT wciąż rosną?

  Dynamika wzrostu wynagrodzeń

  W ciągu pierwszych 6 miesięcy 2022 roku zauważyliśmy, że płace wykazują tendencję wzrostową w niemal każdym obszarze IT i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało to się zmienić. Dodatkowo, obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na wykfalifikowanych ekspertów IT. To sprawiło, że płace doświadczonych pracowników były średnio o 10 proc. wyższe niż w grudniu ubiegłego roku. Jednocześnie zauważamy, że poziom wynagrodzenia juniorów był niższy, a znalezienie pracy wymagało cierpliwości.

  Chcesz dowiedzieć się jakie możliwości daje IT Contracting? Sprawdź następujące publikacje:

  Szukasz pracy? Zobacz aktualne oferty pracy dla specjalistów i managerów z każdej branży!

  element dekoracyjny
  element dekoracyjny

  Luka kompetencji cyfrowych, a najlepiej opłacalne obszary

  Rynek pracy IT nadal rozwija się w szybkim tempie, bez oznak spowolnienia. Oznacza to, że firmy mają coraz większe trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. A to z kolei wpływa na rosnące wynagrodzenia, które mają przyciągnąć najlepsze talenty. Z naszych obserwacji wynika, że w obszarach, gdzie niedobór kompetencji jest największy, presja płacowa rośnie najszybciej. O jakich kategoriach mowa?

  DevOps/Cloud  – zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się procesami migracji i utrzymaniem działania aplikacji działających w środowisku chmurowym znacznie przekracza ich dostępność, co skutkuje wzrostem wynagrodzeń nawet o 9 proc.

  Development – pensje programistów rosną! Developrzy Java, Phyton oraz .Net/C# mogą spodziewać się najwyższych zarobków. Ich płaca zmieniła się średnio o 11 proc.

  Bezpieczeństwo IT – wynagrodzenia doświadczonych Security Managerów, Cyber Security Engineer czy Penetration Testerów rosną wraz z rosnących popytem na ich usługi. Ci eksperci mogą liczyć nawet na 8 proc. podwyżki.

  Co przyniesie przyszłość?

  Rynek pracy już od jakiegoś czasu wysyła niepokojące sygnały. Pierwszym i najważniejszym sygnałem jest spadek wskaźnika rotacji, który można przypisać rosnącej inflacji, jak również obecnej sytuacji gospodarczej. Kolejnym sygnałem są oczekiwania pracowników. Koszty życia rosną, więc coraz więcej osób oczekuje podwyżki. Presja płacowa nigdy nie była silniejsza – nie tylko oczekiwania finansowe wciąż rosną, ale również liczba pracowników, którzy uważają, że powinni dostać podwyżki. Czy oczekiwania pracowników IT i możliwości pracodawców spotkają się?

  W najbliższym czasie należy spodziewać się niższych podwyżek. Może to wynikać z tego, że firmy są ostrożne w zwiększaniu poziomu wynagrodzeń pracowników IT. Wzrost płac w następnych miesiącach zwolni. Jednak jest prawdopodobne, że 20-25 proc. podwyżki wrócą na przełomie roku 2022/2023.

  element dekoracyjny

  O Autorze

  Wojciech Kasiński – IT Recruitment Specialist, IT Contracting  – opowiada za rekrutację specjalistów IT w modelu contractingowym. Swoją karierę zawodową rozpoczął od pracy jako pierwsza linia wsparcia technicznego, a następnie rozpoczął karierę w rekrutacji.

  „Oczekiwania płacowe pracowników IT – jak się zmieniły na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy?” jest kolejnym artykułem naszej serii “IT Contracting – nowoczesna forma współpracy”. Sprawdź, jak Devire wdraża rozwiązania IT Contractingu wewnątrz organizacji.

  Jeśli potrzebujesz sprawdzonej agencji rekrutacyjnej lub szukasz najlepszych ekspertów na rynku pracy, którzy pomogą Ci zrealizować kluczowy projekt, to skontaktuj się z nami.

  Ile zarabia się teraz w IT?
  Sprawdź aktualny raport zarobków w IT - pierwsza połowa 2023