Minął już ponad rok od wybuchu pandemii, która istotnie wpłynęła na kondycję światowej gospodarki. Jak zmienił się rynek pracy po roku pandemii? Zmiany nie ominęły Polski – praca zdalna stała się codziennością dla szerokiej rzeszy zatrudnionych, a osłabienie niektórych branż i wzmocnienie innych przyczyniło się do przetasowań na rodzimym rynku pracy.
Z satysfakcją przedstawiamy tegoroczną edycję raportu #RynekZmianyPracy 2021, w którym analizujemy obecną sytuację – biorąc pod uwagę wiele aspektów, takich jak kierunki zmian na rynku pracy, oczekiwania i motywacje pracowników, koszty poniesione przez pracodawców w wyniku kryzysu czy nowy model wykonywania pracy, który już dziś staje się rzeczywistością. Można powiedzieć, że ubiegły rok przyniósł prawdziwą rewolucję, transformując dotychczasowe zasady panujące na rynku pracy, a głównym celem naszego raportu jest kompleksowe zilustrowanie tej zmiany.
W raporcie na wiele pytań, między innymi:
- Jak zmienił się rynek pracy po roku pandemii?
- Kto i dlaczego zmienia obecnie pracę?
- Jak będzie wyglądała praca i kultura organizacyjna przyszłości?
- Jakie są motywacje pracowników?
- Czego zatrudnieni oczekują od pracodawców?
Dla kogo przeznaczona jest publikacja?
Raport skierowany jest do:
pracodawców i menedżerów, którzy chcą dowiedzieć się, jak skutecznie rekrutować i zaspokajać potrzeby pracowników w nowej rzeczywistości.
pracowników i kandydatów, którzy chcą poznać swoje możliwości na rynku pracy i sprawdzić, jak wygląda ich sytuacja w porównaniu z innymi.
Jak przygotowaliśmy raport?
Raport jest drugą edycją badania realizowanego wśród specjalistów i kadry kierowniczej. Ankietę przeprowadziliśmy metodą CAWI, a odpowiedzi zbierane były od listopada 2020 roku do marca 2021 roku. Na nasze pytania odpowiedziało 3002 respondentów, spośród których 48% to specjaliści, 39% – menedżerowie, 7% – osoby na stanowiskach asystenckich, a 6% – studenci i wolni strzelcy.
3002 osoby podzieliły się z nami swoim doświadczeniem.
Rynek pracy po roku pandemii: trendy i najważniejsze wnioski
Kierunek zmiana
Zarówno z powodu pandemii, jak i pomimo niej, w 2020 roku pracę zmieniło sporo, bo 43% ankietowanych. Na sytuację pracowników duży wpływ miała branża, w której działają, a także poziom stanowiska i wiek.
Talent bez granic
Dzięki pracy zdalnej pracodawcy dostrzegli szansę na dostęp do dużo większej puli talentów. Dziś ograniczenia związane z odległością tracą na znaczeniu, co zrewolucjonizuje sposób, w jaki pracujemy.
W poszukiwaniu równowagi
Dzięki pracy zdalnej pracodawcy dostrzegli szansę na dostęp do dużo większej puli talentów. Dziś ograniczenia związane z odległością tracą na znaczeniu, co zrewolucjonizuje sposób, w jaki pracujemy.