Już 67% firm zdecydowało się na wprowadzenie pracy zdalnej – wynika z badania Devire. Rekrutacja nowych pracowników odbywa się za pomocą technologii, a większość pracodawców wprowadza wdrożenia on-line oraz e-kursy. Zmiana pracy w czasach koronawirusa wiąże się jednak z pewnymi obawami. Wyjaśniamy, jak zmienić pracę w czasach koronawirusa i czego się spodziewać.

Wiele branż odczuwa konsekwencje sytuacji spowodowanej koronawirusem. Nieunikniona wydaje się również być redukcja zatrudnienia – przyznaje blisko połowa osób zarządzających firmami (45%) w badaniu przeprowadzonym przez Devire. Choć część firm traci, pozostałe nadal działają jak dotychczas. Pracodawcy chcąc zachować płynność biznesową prowadzą procesy rekrutacyjne, a na rynku regularnie pojawiają się nowe możliwości zawodowe. 

Dlaczego #zostańwdomu to dobry czas na szukanie nowej pracy?

W dobrej sytuacji są kandydaci pracujący w branżach, w których wzrasta zapotrzebowanie na nowych pracowników. Jest to również szczególnie dobry moment na rozważenie zmiany pracy dla osób posiadających dłuższy okres wypowiedzenia. Wynika to z faktu, że wielu pracodawców, którzy szukają pracownika już dzisiaj, datę rozpoczęcia pracy odraczają w czasie i są w stanie poczekać na nowego pracownika nawet kilka miesięcy. Bardzo często powodem jest również przesuwanie części działań na czas po zakończeniu epidemii COVID-19 w kraju. Jak zmienić pracę w czasach koronawirusa?

Straciłeś pracę i nie wiesz co dalej?

Pracodawcy w branżach gastronomicznej, turystycznej, rozrywkowej firmy już dziś wysyłają swoich pracowników na bezpłatne urlopy lub są zmuszeni do redukcji zatrudnienia. Dla wielu osób to dobry czas na przebranżowienie się. Przy stanowiskach administracyjnych i na poziomie asystenckim czy młodszych specjalistów, firmy często zwracają uwagę na kompetencje miękkie, a umiejętności kierunkowe szkolą później w ramach swoich struktur. Dlatego osoby posiadające doświadczenie np. w branży hotelarskiej, czy też gastronomicznej, gdzie mogły rozwinąć swoje kompetencje interpersonalne oraz organizacyjne, mogą  próbować swoich sił w strukturach korporacyjnych.  

W związku z tym warto odświeżyć swoje CV i profil na LinkedIn oraz aplikować na wybrane oferty pracy, które rzeczywiście nas interesują, a nasz profil do nich pasuje.  

Jak zmienić pracę w czasie koronawirusa i gdzie szukać pracy w czasie pandemii?

Chcąc zmienić pracę w obecnej sytuacji najlepiej współpracować z kimś, kto dobrze zna rynek pracy i może doradzić. Konsultant ze sprawdzonej agencji, zrzeszonej w Polskim Forum HR, ma dostęp do najnowszych ofert pracy, ponieważ aktywnie współpracuje z klientami i pracodawcami oraz jest w kontakcie z konsultantami w innych branżach. Dodatkowo taka osoba wie, jak wygląda praca w danej firmie, może przeprowadzić kandydata przez całą rekrutację oraz wyjaśnić procedury wprowadzone przez nowego pracodawcę, w związku z koronawirusem. Oczywiście warto również śledzić oferty pracy, które pojawiają się w zakładce “kariera” na oficjalnych stronach firm bądź też na ich profilach na LinkedIn. Dobrym adresem są również oferty w wyszukiwarkach, takich jak Pracuj, infoPraca i innych. 

Jak odbywa się rekrutacja, jeśli spotkanie z pracodawcą nie jest możliwe?

W związku z przejściem firm w tryb pracy zdalnej, rekrutacje są prowadzone online (Skype, Teams). Jednak należy pamiętać, że taka forma spotkania jest traktowana tak samo jak ta “twarzą w twarz” i istotne jest przygotowanie się do takiej rozmowy kwalifikacyjnej przez Skype

Przebieg procesu i feedback. Na co się przygotować?

W związku z nową sytuacją i wszechobecną pracą zdalną komunikacja wewnętrzna w firmach jest bardziej rozciągnięta w czasie, a feedback dot. rekrutacji często się wydłużadlatego tak ważne jest uzbrojenie się w cierpliwość. Opóźniona informacja zwrotna lub jej brak zazwyczaj nie jest oznaką lekceważenia kandydata, lecz okoliczności związanych reorganizacją pracy w firmach. Może zdarzyć się również tak, że e-mail trafił do skrzynki SPAM lub potencjalny kandydat nie odebrał telefonu z uwagi na nieznany numer. Jeżeli oczekiwany feedback się opóźnia warto   odezwać się do rekrutera z pytaniem o status kandydatury.  

Po pozytywnym przejściu całego procesu rekrutacyjnego i przyjęciu oferty następuje podpisanie umowy. Obecnie pracodawcy robią to w dwojaki sposób: podpisanie umowy zdalnie za pośrednictwem kuriera bądź w biurze przy ograniczonej liczbie pracowników. 

 

Oczywiście przed podpisaniem umowy konieczne będą badania medycyny pracy. Zgodnie z projektem ustawy Tarczy antykryzysowej, tradycyjne badania będą zawieszone, ale pracownicy będą mieli możliwość skorzystania z telemedycyny pracy, a stosowne oświadczenie otrzymają on-line. 

Umowa podpisana, to jak teraz pracować?

W głównej mierze zależy to od polityki działania firmy oraz charakteru wykonywanych obowiązków. Większość pracodawców wprowadza wdrożenia online, e-kursy, czy też platformy grywalizacyjne. Jednak również praktykowany jest on-boarding w biurze (w ograniczonym składzie pracowniczym), a następnie samodzielna praca zdalna. Część firm również przesuwa datę startu na późniejszy okres (w związku z tym jest to też szansa na zdobycie pracy dla osób z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia). 

PRZYKŁAD: Kandydat, który brał udział w prowadzonym przez Devire procesie rekrutacyjnym, rozpoczyna nową pracę w Dziale Analiz.  

Decydując się na zmianę pracy warto wykorzystać więcej czasu na przeanalizowanie dostępnych ofert i aplikować tylko na najbardziej interesujące. Natomiast biorąc udział już w konkretnym procesie rekrutacyjnym należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ obecnie firmy robią wszystko, by nie narazić w żadnym stopniu swoich pracowników oraz kandydatów w trakcie prowadzonych rekrutacji. 

 

Szukasz sprawdzonej firmy rekrutacyjnej? Sprawdź rozwiązania rekrutacyjne i outsourcingowe Devire.

Szukasz pracy? Sprawdź aktualne oferty pracy