5 narzędzi do inkluzywnej rekrutacji
  • 5 narzędzi do inkluzywnej rekrutacji: Jak uniknąć nieświadomych uprzedzeń w rekrutacji?

     

    Zatrudnienie najlepszej osoby na dane stanowisko jest kluczowe dla sukcesu każdej firmy. Jednak w wielu przypadkach nieświadome uprzedzenia mogą przeszkodzić w znalezieniu najbardziej wykwalifikowanych kandydatów. Dzieje się tak, gdy rekruterzy, zamiast poświęcić czas na przejrzenie wszystkich aplikacji, wybierają drogę na skróty, opartą na uprzedzeniach. Aby uniknąć tego typu schematów, istnieje wiele narzędzi, z których mogą korzystać specjaliści ds. HR. W tym wpisie na blogu omówimy 5 narzędzi do inkluzywnej rekrutacji i dowiemy się, jak mogą one pomóc w przeprowadzeniu włączającego procesu rekrutacji!

    Rekrutacja „w ciemno”

    Jednym ze sposobów na uniknięcie uprzedzeń jest rekrutacja „w ciemno”, co oznacza, że imię i nazwisko, zdjęcie i inne informacje identyfikujące kandydata są widoczne dla rekrutera dopiero po dokonaniu wstępnej oceny.

    Istnieje wiele narzędzi, które pomogą działom HR uniknąć stronniczości w rekrutacji. Do najpopularniejszych z nich należą platformy Applied oraz GapJumpers. Wykorzystując wspomniane narzędzia, rekruterzy mogą być pewni, że ich praktyki rekrutacyjne są sprawiedliwe i włączające dzięki takim funkcją jak usuwanie informacji, które mogłyby prowadzić do nieświadomej stronniczości, przeprowadzanie anonimowych rozmów z kandydatami czy randomizowanie kolejności, w jakiej podania kandydatów do pracy są sprawdzane.

    Chcesz dowiedzieć się jak różnorodność i integracja mogą pomóc Twojej firmie w rozwoju? Sprawdź następujące publikacje:

    Ocena kandydata na podstawie kompetencji

    Jednym ze sposobów na uniknięcie nieświadomej stronniczości w rekrutacji jest używanie narzędzi, które obiektywnie oceniają umiejętności i zdolności. Innym sposobem jest skupienie się na kompetencjach, a nie na cechach osobowych.

    Vervoe jest najbardziej znany narzędziem do inkluzywnej rekrutacji. Pozwala rekruterom zastąpić etap sprawdzania CV testem kompetencji. Testy mogą pomóc określić potencjał kandydata, niezależnie od jego pochodzenia czy wieku. Dzięki pytaniom, które odwzorowują zadania wymagane od nowego pracownika, kandydaci mają okazję przekonać się, jak naprawdę wyglądałaby praca na danym stanowisku, a pracodawcy mogą lepiej poznać prawdziwe możliwości kandydata.

    Szukasz firmy rekrutacyjnej wolnej od uprzedzeń? Powiedz kogo potrzebujesz, my zajmiemy się resztą. Sprawdź nasze usługi. 

    Inkluzywne ogłoszenie o pracę

    Opisy stanowisk pracy są kolejnym miejscem, gdzie nieświadome uprzedzenia mogą dać o sobie znać. Rekruterzy muszą być świadomi języka, którego używają, by mieć pewność, że nie zniechęcają pewnych grup osób do ubiegania się o dane stanowisko. Jest to ważne, ponieważ badania pokazują, że opisy stanowisk pracy, w których język jest neutralny płciowo, przyciągają bardziej zróżnicowaną pulę kandydatów. Innymi słowy, używanie neutralnego płciowo języka może pomóc zredukować nieświadome uprzedzenia w rekrutacji.

    Narzędziem, które pomaga pisać bardziej inkluzywne opisy stanowisk pracy jest DBDescriptions. Oprogramowanie może pomóc w tworzeniu opisów neutralnych płciowo i zawiera funkcję zamiany zaimków.

    Interesuje Cię tematyka Diversity & Inclusion? Czytaj więcej:

    Referencje pracownika

    Zachęcając pracowników z mniejszości etnicznych do rekomendacji kandydatów bez wątpienia ułatwi zwiększenie różnorodności w miejscu pracy. Istnieje wiele świetnych narzędzi do inkluzywnej rekrutacji, które pomagają organizacjom w stosowaniu praktyk rekrutacyjnych sprzyjających włączeniu społecznemu i pozwolą na zbudowanie różnorodnej kadry o dużym potencjale. Jednym z nich jest Pinpoint. Umożliwia on polecanie pracowników i jest niezwykle skuteczny do zwiększenia różnorodności w organizacji.

    Jak uniknąć nieświadomych uprzedzeń w rekrutacji?

    Nieświadome uprzedzenia mogą mieć znaczący wpływ na zdolność firmy do przyciągania i zatrzymywania różnorodnych talentów. Podejmując kroki, by unikać uprzedzeń, pracodawcy mogą wyrównać szanse i stworzyć bardziej inkluzywne środowisko dla wszystkich.

    Jest kilka rzeczy, które firmy mogą zrobić, by uniknąć nieświadomej stronniczości w rekrutacji. Jedną z nich jest upewnienie się, że opisy stanowisk nie zawierają żadnych zbędnych kwalifikacji. Kolejnym sposobem na uniknięcie nieświadomych uprzedzeń jest korzystanie z usług różnych rekruterów lub firmy rekrutacyjnej. To gwarantuje, że w puli kandydatów reprezentowane są różne głosy i perspektywy. Wreszcie, firmy mogą wykorzystać dane na swoją korzyść. Patrząc na dane dotyczące osób ubiegających się o pracę i zatrudnianych, firmy mogą zidentyfikować wzorce uprzedzeń i podjąć kroki, by im zaradzić.

    Artykuł „5 narzędzi do inkluzywnej rekrutacji: Jak uniknąć nieświadomych uprzedzeń w rekrutacji?” jest kolejnym artykułem naszej serii Diveristy & Inclusion dostępny na naszym blogu.

    W Devire specjalizujemy się w łączeniu firm z największymi talentami na rynku pracy. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak powinna przebiegać rekrutacja bez uprzedzeń, sprawdź naszą najnowszą publikację „Od świadomości do działania. Tworzenie inkluzywnego środowiska pracy” oraz webinar „Inkluzywny HR – rekrutacja bez uprzedzeń”.

    W eliminowaniu nieświadomych uprzedzeń w procesie rekrutacji istotne są podejścia oparte na świadomości, szkolenia personelu oraz wykorzystanie narzędzi do oceny kandydatów w sposób obiektywny. Inkluzywne rekrutacje powinny uwzględniać różnorodność i unikać subiektywności, korzystając z technologii, takich jak sztuczna inteligencja, aby eliminować uprzedzenia w ocenie kandydatów.

    Rekrutacja “w ciemno” i narzędzia do oceny kompetencji przynoszą korzyści poprzez promowanie meritokracji i eliminowanie wpływu osobistych czynników na decyzje rekrutacyjne. Tworzą one szansę dla różnorodnych talentów, co przekłada się na bardziej zróżnicowaną kadrę, co z kolei sprzyja innowacyjności i dostosowaniu do różnorodności rynku.

    Narzędzia do tworzenia inkluzywnych ogłoszeń o pracę mogą znacząco wpłynąć na atrakcyjność ofert dla różnorodnych grup kandydatów poprzez eliminowanie języka lub wymagań, które mogą być dyskryminacyjne. Badania sugerują, że tego typu podejście zwiększa liczbę kandydatów z różnych grup społecznych i kulturowych, co sprzyja bardziej zrównoważonej i reprezentatywnej sile roboczej.